Report: Major Pharmaceutical Company Exposes Private Data of US Prescription Drug Users
We can reveal that Big Pharma giant Pfizer has been leaking the private medical data of 100s of pres...
Náš příběh není vlastně nijak zvláštní – vpnMentor jsme založili v roce 2014 ve snaze pomoci lidem ochránit jejich online soukromí.
Jelikož se vlády a společnosti po celém světě neustále snaží omezovat nebo sledovat naše online aktivity, je naprosto přirozené, že si lidé chtějí uchovat své působení online pro sebe.
Tým 263 odborníků, autorů a editorů se zaměřením na kyberbezpečnost, kteří vám chtějí vrátit vaši online svobodu.
Přes 20 zemí po celém světě.
-
Chceme přinášet nejen odborné názory, ale také recenze z pohledu běžného uživatele. Abychom poskytovali co nejpodrobnější a aktualizované recenze a návody pro VPN, pravidelně je testujeme – a vše následně překládáme do 29 jazyků.
Jako součást našeho cíle, nabízet lidem po celém světě svobodu na internetu, jsme vytvořili také bezplatné nástroje, které ověří vaše online zabezpečení. Chceme se stát vaším spolehlivým zdrojem při výběru té nejlepší VPN, abyste mohli na internetu surfovat bezpečně podle svých podmínek.
Základními kameny pro aktivity vpnMentor jsou upřímnost, transparentnost a odhodlání. Přesně tak hodnotíme i VPN, jelikož všechny své názory zakládáme na skutečném testování. Snažíme se psát nejen upřímně, ale také přirozeně, aby se každý v informacích vyznal.
Za testované VPN platíme plnou cenu a používáme je stejně jako jakýkoliv jiný uživatel, abychom přinášeli recenze odpovídající zkušenosti z reálného světa. Čtenáři jsou pro nás vždy na prvním místě, a proto se snažíme poskytovatel objektivní a nezávislé informace. Nepíšeme pozitivní recenze, zkreslené a nepodložené názory, ani nepřehlížíme jasné nedostatky za úplatek.
Na náklady nám vydělávají partnerské provize. Pokud si po kliknutí na odkaz koupíte VPN, získáme z prodeje provizi (aniž byste platili cokoliv navíc). To však žádným způsobem neovlivňuje naše recenze. Výsledky našich testů jsou transparentní a jejich změnu si nikdo nemůže koupit. Doporučujeme pouze VPN, co bychom sami používali nebo používáme každý den.
Náš tým průběžně testuje rychlost, zabezpečení a spolehlivost nejlepších VPN a sestavuje z nich seznam těch nejlepších řešení. Při sestavování tohoto seznamu klademe důraz na spokojenost zákazníků po zakoupení produktu a naše obchodní dohody s poskytovateli. Naši autoři se při psaní textů opírají o tyto žebříčky, ale mohou navrhnout (svobodně a zodpovědně) své vlastní změny. Na základě průzkumu doporučují nejvhodnější produkty pro konkrétní potřeby uživatelů.
Naším hlavním cílem je, abyste na internetu dosáhli svého vysněného soukromí, zabezpečení a svobody.
Níže najdete všechny faktory, které hodnotíme při testování, průzkumu, analýze každé recenzované VPN. Jako přední autorita v oblasti VPN se snažíme vybudovat důvěru mezi uživateli a poskytovateli VPN. Náš odborný tým stojí za tisíci publikovaných recenzí skutečných uživatelů, které stojí na podrobném testování a průzkumu.
Alespoň: VPN nesmí uchovávat žádné údaje, které lze použít k identifikaci uživatelů.
Nejlépe: Dodržuje striktní zásady nulových záznamů, které byly nezávisle ověřeny.
Téměř každá VPN tvrdí, že chrání vaše data, aktivity a online identitu. Věřit slibům však nestačí, a tak se náš tým rozhodl jít hlouběji. Kdykoliv se VPN pyšní podobným tvrzením, zamíříme nejdříve podrobně na její zásady ochrany soukromí.
Každá VPN uchovává minimálně nějaká základní data o uživatelích, jako je celkový počet připojení v 1 dni nebo počet přenesených dat. Z pohledu soukromí je tento přístup zcela v pořádku a nepředstavuje žádné nebezpečí. Pokud však uchovává například vaši IP adresu a historii procházení, měli byste být na pozoru. Pokud některá z recenzovaných VPN shromažďuje identifikovatelné údaje (nebo má dlouhé a složité zásady ochrany osobních údajů, které jsou obtížně srozumitelné a nejednoznačné), strháváme body.
Dále nás zajímá historie, vlastnictví a domovina VPN. Pokud má za sebou skandály a kontroverze týkající se ochrany soukromí nebo sídlí v oblasti spojenectví 14 Eyes, odečteme body odpovídajícím způsobem.
Nakonec jsou velkým přínosem pro VPN externí audity, protože dokazují, zda VPN skutečně žádné údaje neuchovává. VPN bez záznamů je důvěryhodná, protože neuchovává žádné záznamy nebo data o svých uživatelích. Pokud takovou skutečnost někdo nezávisle potvrdí, bude to mít na hodnocení pozitivní vliv. Externí společnosti sledují, zda servery VPN ukládají nějaké údaje a jestli se jim podaří vytáhnout data z minulosti.
Alespoň: VPN by měla rozběhnou videa v HD kvalitě bez sekání (rychlost minimálně 5 Mb/s).
Nejlépe: Snížení rychlosti u blízkých serverů maximálně o 10 % a u vzdálených serverů maximálně o 40 %.
Rychlost výrazně ovlivní zážitek uživatele. Platí to pro sledování videí, stahování nebo například hraní videoher. My kontrolujeme rychlost ručně.
Než se připojíme k VPN, zaznamenáme si základní rychlost. Následně se připojíme k VPN a otestujeme několik blízkých i vzdálených serverů. Testy probíhají v různé části dne. Touto cestou dokážeme získat velice dobrý obrázek o skutečné rychlosti.
Při testování rychlosti nás zajímá rychlost stahování, rychlost nahrávání a ping. Rychlost stahování určuje, jak rychle přijímáte data, což je základem u sledování videí a stahování souborů. Rychlost nahrávání určuje, jak rychle odesíláte data, což je základem pro nahrávání videí nebo zasílání e-mailů. Ping měří odezvu připojení (latenci) a ukazuje, jak rychle data cestují.
Jakmile máme všechna data pohromadě, určíme v procentech, jak velký je rozdíl mezi základní rychlostí bez VPN a s VPN. Jelikož se rychlost VPN mění (v závislosti na poloze, části dne, omezení přenosu atd.), procenta nám prozradí, jak VPN s největší pravděpodobností ovlivní naši výchozí rychlost internetu. Snížení rychlosti je při používání VPN zcela normální kvůli šifrování a delším vzdálenostem, takže čím je propad menší, tím lépe.
VPN by neměla zpomalit rychlost o více než 20 % na menší vzdálenosti a o 40 % na delší vzdálenosti. Pokud tuto podmínku splní, bude rychlost bohatě stačit pro sledování videí v HD kvalitě bez sekání. Pokud VPN spadá do této oblasti, má to pozitivní vliv na její hodnocení.
Alespoň: Vojenské šifrování, nouzové odpojení, ochrana proti úniku údajů přes IP/DNS a několik bezpečnostních protokolů.
Nejlépe: Vše výše zmíněné a k tomu split tunneling, maskovací technologie a spolehlivé obcházení firewallů.
Ochrana na veřejných Wi-Fi sítích a šifrování dat patří mezi zcela zásadní funkce VPN.
Jako první nás vždy zajímá úroveň šifrovacích standardů. Za naprostý základ v této oblasti považujeme AES 128bitové šifrování, ale obvykle doporučujeme AES 256bitové šifrování, které je aktuálně nejsilnější. Využívají ho přední bezpečnostní organizace k ochraně citlivých údajů a jeho prolomení by zabralo stovky let, takže se na něj můžete spolehnout.
Dále nás zajímá nabídka bezpečnostních protokolů. Díky protokolům si můžete sami vybrat způsob šifrování a měnit poměr rychlosti a zabezpečení. VPN by měla nabízet OpenVPN (UDP/TCP), IKEv2 a WireGuard, protože patří mezi nejbezpečnější řešení.
Neméně důležitá je pro nás ochrana proti úniku údajů přes IP/DNS, která zajistí, že se vaše IP/DNS nedostane na veřejnost. Úniky testujeme prostřednictvím nezávislých nástrojů, jako je například ipleak.net. Zkoušíme také nouzové odpojení, kdy se snažíme načíst webovou stránku během přepínání serveru. Pokud se stránka nenačte, tak nouzové odpojení plní svou práci. Pokud má VPN všechny výše zmíněné funkce, dostane od nás vysoké hodnocení.
Z pohledu zabezpečení nás ještě zajímá split tunneling a maskování. Maskování pomáhá s obcházením firewallů a cenzury internetu. Jak si VPN poradí s firewally zjišťujeme obvykle na místech, které omezují používání internetu (obvykle jde o místa s veřejnou Wi-Fi, např. knihovna) a snažíme se otevřít blokované stránky.
Alespoň: VPN by měla zpřístupnit americký Netflix a pouštět videa v HD kvalitě.
Nejlépe: VPN bez obtíží odblokuje všechny nejoblíbenější streamovací stránky a rozběhne videa v Ultra HD kvalitě bez sekání.
Schopnost VPN obcházet geoblokace streamovacích stránek je dalším důležitým faktorem při hodnocení VPN. VPN v tomto směru testují nejdříve autoři recenzí a následně je dvakrát týdně prověřuje dedikovaný tým testerů, a to na vzorku desítek streamovacích služeb. Například se snažíme zprovoznit americký Netflix, Hulu a HBO Max prostřednictvím různých amerických serverů a zaznamenáme si výsledky. Kromě různých serverů zkoušíme také různé protokoly, protože se některým v obcházení blokací daří lépe než ostatním.
Kromě Netflixu, Hulu a HBO Max často testujeme také Amazon Prime Video, Disney+, BBC iPlayer, ESPN+, ITV, Peacock a další. Všechny zmíněné služby si předplácíme, abychom je mohli pravidelně testovat. Když se nám podaří na platformu připojit, testujeme kvalitu přenosu. Pokud běží obraz v HD kvalitě bez jakýchkoliv problémů, znamená to lepší známku pro VPN.
Alespoň: VPN by měla nabízet nativní aplikaci se snadnou instalací a ovládáním.
Nejlépe: Vše výše zmíněné a k tomu intuitivní rozhraní s přehlednou navigací.
Nemotorné a nepřehledné VPN si moc lidí neužívá, takže nám záleží na tom, aby naše doporučení byla uživatelsky přívětivá.
První nás zajímá náročnost stažení a instalace. V ideálním případě VPN nabízí nativní aplikaci pro většinu operačních systémů a instalace s připojením zabere maximálně pár minut. Tuto oblast testujeme na všech předních operačních systémech jako Windows, macOS, Android a iOS. Zároveň nás ale zajímají i komplikovanější případy, které mohou představovat routery, Linux, streamovací zařízení jako Amazon FireStick a Roku, herní konzole a chytré televize.
Pokud kdykoliv během instalace podle online instrukcí narazíme na problém, je to pro nás skvělá příležitost k otestování znalostí a přístupu zákaznické podpory. Každou VPN instalujeme (nebo reinstalujeme) s každým novým článkem, abychom měli přehled o nejnovějších aktualizacích softwaru a změnách instalačního procesu.
Zajímá nás především kompatibilita a jaký výkon VPN na daném operačním systému podává. Testujeme všechna zařízení/operační systémy, se kterými je VPN kompatibilní! Podrobně studujeme rozhraní každé aplikace a snažíme se zjistit náročnost orientace, vyhledávání serverů, připojování k serverů a změny nastavení. Nic by se nemělo nastavovat ručně a změna předvoleb nebo serveru by neměla zabrat více než pár kliknutí.
Alespoň: VPN by měla nabízet online znalostní bázi a aktivní podporu na e-mailu.
Nejlépe: Vše výše zmíněné a k tomu živý chat 24/7 se schopnými zaměstnanci.
Pravděpodobně přijde chvíle, kdy budete potřebovat s používáním VPN pomoc. Podpora by proto měla být snadno dostupná a měla by mít potřebné znalosti o produktu. Týmy podpory VPN jsou často jen jednotlivci, kteří kopírují připravené texty (nebo roboti). Nejlepší VPN vás spojí s technickými experty nebo někdy dokonce se skutečnými vývojáři produktu.
Začínáme tím, že otestujeme e-mailový/ticketový systém VPN a dobu, za kterou odpoví. Pokud dostaneme odpověď do 24 hodin, považujeme to za dostatečné. Jakmile dostaneme odpověď, díváme se na to, jak dobře je otázka zodpovězena a zda je tón přátelský a informativní.
Nejvíce bodů však získávají VPN s funkcí živého chatu, zejména pokud funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Obvykle to testujeme tak, že položíme několik otázek a vyhodnotíme dobu odezvy a kvalitu odpovědí.
Mezi další faktory patří stránka s častými dotazy s podrobnými odpověďmi na běžné otázky, video návody, průvodci nastavením a další online zdroje. Čím komplexnější zdroje, tím lépe, protože to znamená, že můžeme problémy řešit nezávisle a rychle, aniž bychom se museli spoléhat na zákaznickou podporu.
Alespoň: Některé servery podporují P2P.
Nejlépe: Speciální P2P servery nebo podpora torrentů v celé síti, vysoká rychlost a další funkce, jako je přesměrování portů a split tunneling.
Při testování vlastností VPN v oblasti torrentů hraje roli řada faktorů. Naším minimálním požadavkem je, aby VPN na svých serverech povolila sdílení P2P, abyste mohli torrentovat, jak dlouho budete chtít. Když stahujeme torrent, vždy věnujeme pozornost rychlosti a tomu, jak dlouho trvá stahování s připojenou VPN v porovnání s tím, jak dlouho trvá bez spuštěné VPN. To zkoušíme na místních i vzdálených serverech.
Mezi další faktory patří ochrana soukromí a bezpečnostní prvky, protože torrenty mohou potenciálně odhalit vaše osobní údaje. Mezi ně patří silné šifrování, ochrana proti úniku údajů přes IP a nouzové odpojení. Pokud VPN splňuje všechny tyto aspekty, pak je pro stahování torrentů hodnocena velmi dobře.
Zkoumáme i další funkce, které mohou zvýšit výkon torrentů, jako je přesměrování portů a split tunneling. Čím více doplňků, které zlepšují stahování torrentů, VPN nabízí, tím vyšší hodnocení získá.
Research Lab vpnMentor spolupracuje s agenturami pro ochranu osobních údajů a skupinou CERT (angl. Computer Emergency Response Team) při hledání kybernetických zranitelností a pomáhá chránit uživatelská data společností a organizací. Náš analytický pro bono tým jsme založili v roce 2019 a v jeho čele stojí světoznámí analytici Noah Rotem a Ran Locar. Od samotného vzniku jsme objevovali a upozorňovali na vážně bezpečnostní potíže z celého světa. Díky této práci jsme již získali data od více jak 100 milionů lidí.
Bližší informace o práci našeho výzkumného týmu najdete na naši stránce pro média.
95+
zveřejněných kybernetických hlášení
70+
zjištěných firemních úniků
MILIARDY
nalezených úniků dat
We can reveal that Big Pharma giant Pfizer has been leaking the private medical data of 100s of pres...
vpnMentor's research team found a leak in Orvibo's user database. Our expert cybersecurity resear...
vpnMentor's research team has discovered a leak in a database regarding the prescription medication ...
V případě dotazů ze strany tisku a médií navštivte naši stránku pro média.
V případě běžných dotazů nás kontaktujte zde.