Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale také s ohledem na vaši zpětnou vazbu a naše obchodní dohody s poskytovateli. Tato stránka obsahuje partnerské odkazy.
Oznámení:
Profesionální recenze

Na vpnMentor najdete recenze našich komunitních recenzentů. Jsou založeny na nezávislém a profesionálním průzkumu produktů/služeb.

Vlastnictví

vpnMentor byl založen v roce 2014 jako nezávislý web, který hodnotí VPN a zabývá se tématy souvisejícími s ochranou soukromí. Dnes náš tým čítá stovky autorů a redaktorů zabývajících se kybernetickou bezpečností a nadále pomáhá čtenářům bojovat za jejich online svobodu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní také následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access a Intego, jejichž recenze můžete na těchto webových stránkách najít.

Partnerské provize Inzerce

Recenze na vpnMentor striktně splňují zavedené standardy (mimo jiné i etické standardy). Tyto standardy vyžadují, aby každá recenze stála na nezávislém, upřímném a profesionálním zvážení recenzenta. Současně můžeme získat provizi, pokud uživatel dokončí konkrétní akci po kliknutí na některý z našich odkazů. Uživatele to nic nestojí. Žebříčky na jednotlivých stránkách následně sestavujeme podle názoru recenzenta, ale současně zvažujeme také zpětnou vazbu uživatelů a naše obchodní dohody s poskytovateli.

Pravidla recenzí

Autory recenzí na stránkách vpnMentor jsou komunitní recezenti, kteří hodnotí každý produkt dle striktních standardů. Tyto standardy jsou zárukou toho, že každá recenze stojí na nezávislém, profesionálním a poctivém průzkumu. Zvažujeme také technické vlastnosti a kvality produktu spolu s jeho hodnotou pro uživatele. Do hodnocení se mohou promítnout i partnerské provize, které získáváme za nákupy přes odkazy na našem webu.

Co je VPN a proč ji (ROZHODNĚ) potřebujete v roce 2023

Ren Sayer Fakta ověřil/a Christine Johansen Vedoucí autor

VPN (virtuální privátní síť) je jednoduchá aplikace, která má posílit vaši online bezpečnost a soukromí. VPN posílá záznamy o aktivitách přes jeden ze svých privátních serverů a zároveň je šifruje. Tím dochází k maskování dat, podle kterých vás lze identifikovat (poloha, historie procházení, vzorce chování na internetu).

V mnoha případech však neslouží pouze k ochraně bezpečnosti a soukromí. Využívají se také ke sledování obsahu blokovaného na základě polohy. Pokud například posíláte data přes americký server, tak máte přístup k aplikacím a službám, které lze používat pouze v této zemi (například Hulu), i když jste právě v Česku.

Mnoho lidí žije v zemích s přísnou cenzurou internetu a bez VPN, co by maskovala jejich polohu, nemohou používat ani stránky jako Google nebo Facebook.

Instalace a ovládání VPN je velice snadné – pokud si ji chcete sami vyzkoušet, doporučuji ExpressVPN. Ze 150 VPN, které s mým týmem pravidelně testujeme, představuje nejvíce intuitivní a všestranné řešení, takže se hodí pro všechny účely. Zároveň nabízí solidní záruku vrácení peněz – pokud vám nebude vyhovovat, máte 30 dní na to ji vrátit a získat plnou náhradu.

Začněte s ExpressVPN

Spěcháte? Tady jsou nejlepší VPN pro nováčky v roce 2023

  1. ExpressVPN – nejlepší všestranná VPN. Snadno se s ní pracuje a je rychlá a spolehlivá pro surfování, streaming i torrentování, ať už jste kdekoliv (v Česku nebo v zahraničí). ExpressVPN si můžete vyzkoušet nezávazně, protože se na ni vztahuje 30denní záruka vrácení peněz.
  2. CyberGhost – značí servery podle jejich účely, pro snadnější orientaci. Je však velká škoda, že jsou její krátkodobé tarify poměrně dražší.
  3. Private Internet Access – tisíce serverů po celém světě pro snadné odblokování jakéhokoliv obsahu. Bohužel má sídlo v USA, což není z pohledu soukromí právě nejlepší.

Proč potřebujete VPN?

Na internetu číhá hromada věcí ohrožujících vaše online soukromí a bezpečnost. Nejčastějším případem jsou škodlivé subjekty shromažďující vaše údaje, sledující vaše online aktivity a narušující připojení. V některých sítích se také nedostanete na vybrané stránky, což výrazně omezuje vaši online svobodu.

Pokud vám záleží na vašem online soukromí a bezpečnosti, VPN představuje dobrou investici. Ochrání vás před narušením soukromí a zpřístupní vám blokované internetové stránky. Také šifruje připojení, aby vaše aktivity nemohl sledovat Google, Facebook nebo například poskytovatel internetu. S tímto úvodem si shrneme pár důvodů pro pořízení VPN.

VPN šifruje všechna vaše data

Když se připojíte k soukromým serverům VPN, dojde k šifrování vašeho připojení. Maskuje vaše data, aby vaše online chování a aktivity nemohl sledovat nikdo zvenčí. Jelikož většina VPN používá šifrování na armádní úrovni, je prakticky nemožné, aby kdokoliv zjistil, co na internetu děláte.

Nikdo nemůže sledovat vaše online aktivity nebo narušit připojení – včetně ISP – jelikož se jim zobrazí jako náhodná změť čísel. Také to znamená, že vám ISP nemůže škrtit rychlost při aktivitách náročných na připojení, jako je například hraní online her. Ještě důležitější je však role šifrování na veřejných Wi-Fi sítích, protože je mohou využívat hackeři ke snadnému získání vašich hesel, čísel kreditních karet a dalších informací.

Většina VPN používá AES 256bitové šifrování, což je nejsilnější šifrování na trhu. 256 znaků představuje nejdelší šifrovací klíč a čím je klíč delší, tím déle trvá ho jeho dešifrování. Bezpečnostní agentury a vlády používají toto šifrování k ochraně vysoce citlivých dat.

VPN skryje vaši současnou polohu

Bez VPN je vaše skutečná IP adresa viditelná, takže se vaše reálná poloha může dostat do nežádoucích rukou. (IP adresa je něco jako vaše telefonní číslo s tím rozdílem, že se používá pro připojení k internetu.) Odhalená IP adresa je v kombinaci s jiným osobním údajem nebezpečná, protože je možné snadno identifikovat vaši osobu a můžete se tak stát cílem online útoků. Tyto informace lze zneužít například pro cílenou reklamu a poskytovatel internetu je zase může předávat dál bez vašeho svolení.

VPN nahradí vaši skutečnou IP adresu jinou a ochrání vaše online soukromí. Z toho vyplývá, že VPN lze použít pro skrytí vaši skutečné polohy a totožnosti, ať už jste kdekoliv. Ilegální aktivity jsou však nezákonné, ať už VPN používáte či nikoliv, takže se mějte na pozoru.

Skryjte svou IP adresu nyní

VPN mají i další výhody

Některé VPN blokují reklamu a znemožní škodlivým stránkám nakazit vaše zařízení malwarem a trackery. Zmíněné funkce lze obvykle aktivovat v nastavení. Umožní vám sledovat YouTube bez vyrušující reklamy a zvýší ochranu před hackery a trackováním, což se hodí především během torrentování.

Další výhodou je obcházení regionálních blokací a zpřístupnění stránek blokovaných na základě polohy, jako je například Netflix. Na těchto platformách můžete sledovat obsah v závislosti na poloze, kterou určuje vaše IP adresa. Když změníte IP adresu, změní se obsah. Tuto funkci oceníte především během cestování, jelikož vám zpřístupní obsah z vaší země.

VPN vám zajistí přístup na mezinárodní herní servery a odblokuje hry s omezením na základě polohy. Díky tomu si můžete zahrát proti jiným lidem a zažít něco nového. Kromě toho se vám zpřístupní herní balíčky a bonusy, které nemusí být ve vaší oblasti dostupné.

S VPN obejdete online omezení a síťové firewally a získáte zpět svou online svobodu. Poradí si dokonce s Velkým čínským firewallem. Tyto situace řeší maskovací nástroje a protokoly, které skryjí používání VPN a hladce vás přes ně dostanou.

_wQTRMBAvzg

Jak mi VPN zajistí bezpečnost?

Hlavní bezpečnostní funkcí VPN je šifrování připojení a maskování skutečné IP adresy (a tím pádem i vaší reálné polohy). Zatímco tato opatření ochrání vaše připojení a osobní údaje, VPN musí nabízet ještě další bezpečnostní funkce, aby tato základní ochrana skutečně k něčemu byla.

Naprosto žádné záznamy

Pořizovaná VPN musí brát vaše soukromí skutečně vážně, protože má kompletní přístup ke všem vašim online aktivitám. Nejdůležitějším prvkem z pohledu soukromí jsou zásady neuchovávání záznamů, které zaručují, že VPN neshromažďuje informace o vašich aktivitách. Tyto zásady zajistí, že VPN nemá co předat, ať už si o informace požádají vládní orgány v rámci vyšetřování nebo dojde k ohrožení serverů.

Neuchovávání údajů vám naslibuje mnoho VPN, ale jen na některé se můžete skutečně spolehnout. Nejspolehlivější VPN prochází pravidelnými audity, během kterých bezpečnostní společnosti porovnávají zásady ochrany osobních údajů se skutečnými praktikami VPN. Takové kontroly zajišťují, že poskytovatelé skutečně plní přesně to, co svým uživatelům slibují.

Dalším důležitým faktorem při výběru VPN je její sídlo, jelikož se vždy musí řídit zákony ohledně ukládání provozních a lokalizačních údajů své země. Nejlepší je vybírat VPN, která sídlí v zemi se vstřícnými zákony z pohledu soukromí a která nespadá do působnosti 14-Eyes Alliance. V takovém případě se VPN nemusí řídit žádostí vlády o poskytnutí dat.

Ochrana proti úniku údajů

Vždy se může stát, že VPN omylem uniknou vaše DNS požadavky a IP adresa, protože se chybám nevyhne žádný software. Pokud k takové situaci dojde a IP/DNS skutečně uniknou na veřejnost, VPN přestává mít hodnotu, protože přesně tyto údaje měla hlídat. Nejbezpečnější VPN nabízí integrovaný bezpečnostní systém, který jakýmkoliv únikům DNS/IP zamezí.

Pokud si chcete sami vyzkoušet, zda u vás k únikům dochází, připojte se k serveru a přejděte na stránku jako například ipleak.net. Počkejte pár vteřin na zobrazení IP adresy zařízení, ke kterému jste připojeni. Pokud se ukáže pouze IP adresa VPN, vše je naprosto v pořádku.

Nouzové odpojení

VPN vytváří šifrovaný tunel pro zabezpečení chodu dat mezi vaším zařízením a serverem. Jelikož vaše bezpečnost závisí výhradně na tomto připojení, může v případě nečekaného výpadku nebo změně serverů dojít k ohrožení vašeho soukromí. Nouzové odpojení představuje poslední obrannou linii, a pokud má VPN problém s připojením, automaticky zablokuje používání internetu.

Následně vyčká, než se vaše zařízení opět k VPN připojí, takže vás prakticky chrání po celou dobu. Tato funkce je obzvláště důležitá při torrentování nebo používání nezabezpečených veřejných Wi-Fi sítí.

Malý tip: některé VPN nemají ve výchozím nastavení nouzové odpojení aktivní, takže je nejlepší zajít do nastavení a vše zkontrolovat. Největší pozornost byste měli věnovat právě nouzovému odpojení, protože blokuje internet při změně sítí, takže se hodí při používání veřejných Wi-Fi.

Pokročilé bezpečnostní protokoly

Protokoly určují, jak VPN přenáší data mezi vaším zařízením a serverem VPN. Představuj sadu pravidel určujících bezpečnost a stabilitu. Kvalitní VPN vám zajistí výběr z několika protokolů, které nabízí různou úroveň rychlosti a zabezpečení. Některé jsou mnohem pokročilejší a lepší než ostatní, takže je výběr velice důležitý.

Tady je pár nejvíce používaných VPN protokolů (seřazeno od nejbezpečnějších):

  • OpenVPN – Open-source protokol proslulý svou spolehlivostí a bezpečností. Open-source aplikace mají veřejně dostupný zdrojový kód a kdokoliv může navrhnout změnu pro zvýšení jeho bezpečnosti. Je velice oblíbený a šifruje data na obou koncích, takže se šifrovací klíč dostane čistě do rukou odesílatele a příjemce. Ke zvýšení bezpečnosti přispívají také pravidelné aktualizace a vylepšení.
  • WireGuard – Další open-source protokol, který je rychlejší než OpenVPN a stejně tak bezpečný. Skvěle se hodí pro streaming, hraní her a videohovory. Je však stále relativně nový a může mít neobjevené slabiny.
  • IKEv2 – Spolehlivý protokol s podobnou rychlostí jako OpenVPN. Jelikož je velice stabilní, chrání vás při přechodu z mobilní sítě na Wi-Fi. Bezpečnost je však o něco slabší než u OpenVPN a WireGuard, takže se hodí spíše jako záloha.
  • SSTP – Starší protokol pro Windows podobný OpenVPN, protože připojení dokáže dešifrovat pouze odesílatel a příjemce. Hodí se pro obcházení firewally, ale rychlost není závratná.
  • L2TP/IPSec – Zastaralý protokol, který se používá především na chytrých telefonech. Nenabízí šifrování a je pomalý, takže je lepší se mu vyhnout.

Ochrana na Wi-Fi

Některé VPN nabízí extra ochranu na Wi-Fi pro zvýšení bezpečnosti na veřejných sítích. Pokud používáte internet mimo svůj domov, tato funkce je naprostou nutností. Vaše data s ní budou v bezpečí i na veřejné Wi-Fi síti – například v kavárně.

VPN jsou dělané tak, aby vás na veřejných sítích chránily stejně jako doma, ale některé jdou ještě o krok dále. Například se v případě rozpoznání připojení k veřejné Wi-Fi automaticky připojí nebo vás upozorní na nezabezpečenou síť.

Získejte ochranu s ExpressVPN

Má používání VPN nějaké nevýhody?

V první řadě byste měli vědět, že výhody používání VPN výrazně převyšují všechny nevýhody. Je tu však několik věcí, kterých se hodí dopředu vědět.

  • Může snížit rychlost připojení – některé VPN zpomalí vaše připojení více než ostatní, ale ta nejlepší řešení rychlost znatelně neovlivní. Vaše data se totiž šifrují a musí cestovat k VPN serveru.
  • Mohou ohrozit vaše soukromí – to se týká především bezplatných VPN, ale i některé placené poskytovatele již přistihli při lhaní ohledně svých zásad o neuchovávání záznamů. Nejlepší je používat VPN, které se striktně řídí zásadami neuchovávání záznamů a prošly nezávislou kontrolou bezpečnostních společností.
  • Není zadarmo – není žádným překvapením, že VPN fungují na bázi předplatného. Většinou vás však VPN vyjde na pár dolarů měsíčně, takže jsou velice cenově dostupné. Běžně také nabízí záruku vrácení peněz, v rámci které si můžete během určitého časového období vyzkoušet všechny funkce nezávazně. Nemusíte se tak zavazovat k předplatnému, dokud si nejste jisti, že jste spokojeni.
  • Nekvalitní VPN mají málo serverů nebo IP adres – Některé VPN mají malé sítě serverů nebo zastaralou infrastrukturu. Pokud VPN nemá prostředky na aktualizaci svých IP adres a serverů, pravděpodobně velmi sníží vaši rychlost a nebude mít přístup k většímu množství streamovacích služeb. VPN, jako je ExpressVPN, své sítě neustále aktualizují. Řekněme, že Netflix zablokuje jednu z IP adres VPN a ta přestane fungovat. ExpressVPN tuto IP adresu během několika dní nahradí jinou, která funguje.
  • Některé země omezují nebo blokují VPN – Některé země, například Čína, Rusko a Írán, buď omezují nebo úplně blokují VPN. Při jejím používání byste se mohli dostat do potíží. Pokud se do některé z těchto zemí chystáte cestovat, měli byste si VPN stáhnout a nainstalovat ještě před cestou. Některé webové stránky VPN jsou v místech, jako je Čína, zakázány, proto je lepší si před jejich použitím přečíst nejnovější místní zákony týkající se používání VPN.

Vyzkoušejte ExpressVPN nezávazně

Tipy pro výběr nejlepší VPN

Vybírejte VPN podle toho, co na internetu děláte. VPN mají mnoho využití a v závislosti na situaci se vám hodí jiné funkce. Ve všech případech však bude naprosto klíčová spolehlivá zákaznická podpora (obzvláště na živém chatu 24/7). Také byste neměli opomenout kompatibilitu pro všechna vaše zařízení a dostatek připojení pro jejich pokrytí.

Níže uvádíme několik využití VPN a nejdůležitější funkce pro každé z nich. Zmíněné faktory můžete použít pro vyfiltrování vašich možností a výběr nejvhodnější VPN pro vaše účely.

Co řešit u VPN pro streaming

Jelikož pořady a filmy podléhají v různých zemích jiným licenčním smlouvám, dostupný obsah se bude odvíjet od vaší současné polohy. VPN pro streaming si poradí s geoblokací a zpřístupní vám streamingové služby, které u vás běžně nejsou dostupné (nebo vám zajistí knihovny z nových oblastí).

screenshot of ExpressVPN unblocking US NetflixZcela nerušeně a bez sekání jsem sledoval Seinfeld na Netflixu

Pokud vám jde především o sledování obsahu, vybírejte VPN s těmito vlastnostmi:

  • Vysoká rychlost – Je zcela normální, že VPN sníží rychlost vašeho připojení, protože dochází k jeho šifrování. VPN pro sledování obsahu by vám však měla zajistit rychlost minimálně 25 Mb/s, kterou potřebujete pro nerušené přehrávání v Ultra HD kvalitě. Rychlost alespoň 5 Mb/s je dostačující pro HD kvalitu.
  • Rozsáhlá síť globální serverů – VPN musí mít servery v oblasti, ve které se nachází obsah, který chcete sledovat. Pokud chcete sledovat americký Netflix nebo Hulu, potřebujete VPN s účty v USA. Pokud chcete používat účet na BBC iPlayer, potřebujete servery ve VB. Čím více serverů, tím lépe, protože nebude docházet k přetížení a získáte současně lepší rychlost.
  • Kompatibilita se streamovacími zařízeními – Kromě toho, aby VPN fungovala s notebooky, tablety a chytrými telefony, měla by být kompatibilní s multimediálními přehrávači, jako je Apple TV, chytré televize a Amazon FireStick. Smart DNS je funkce, která usnadňuje odblokování streamovacích platforem na herních konzolích a chytrých televizích (protože tato zařízení nefungují s aplikacemi VPN).
  • Servery optimalizované pro streamovací služby – Některé VPN usnadňují vyhledávání serverů pro streamovací služby tím, že speciálně označují a udržují servery pro přístup k určitým streamovacím platformám. To se hodí zejména v případě, že s VPN teprve začínáte nebo nechcete trávit čas hledáním serverů podle polohy.

Začněte sledovat filmy s ExpressVPN

Na co se zaměřit při výběru VPN z hlediska ochrany soukromí a zabezpečení

Pokud chcete vážně ochránit svou online identitu, VPN se špičkovým zabezpečením a ochranou soukromí je naprosto zásadní. Bez odpovídající ochrany uvidí vaše osobní údaje každý, kdo by se k nim chtěl dostat, včetně hackerů a kyberzločinců.

Tyto funkce jsou důležité, i když chcete chránit svou anonymitu. Nežádoucí třetí strany, jako je poskytovatel internetového připojení, totiž mohou snadno zjistit, co děláte online, a tato data pak shromažďovat.

Pokud jsou pro vás soukromí a bezpečnost prioritou, pořiďte si VPN s následujícími funkcemi:

  • Vojenské šifrování – To zahrnuje 128 nebo 256bitové AES šifrování (nejsilnější šifrovací standardy). Obě varianty je v podstatě nemožné prolomit a používají je špičkové bezpečnostní agentury, ale 256bitové je nejsilnější.
  • Zásady neuchovávání záznamů – Zajišťují, že vaše aktivity při surfování nebude VPN zaznamenávat, což přidává další úroveň ochrany. Některé VPN tvrdí, že „neuchovávají záznamy", ale v minulosti se ukázalo, že tomu tak není. Proto je důležité vybírat si VPN se zásadami neuchovávání záznamů, které byly nezávisle ověřené jako důvěryhodné.
  • Pokročilé protokoly – Umožňují přizpůsobit připojení a odpovídajícím způsobem zvýšit nebo snížit zabezpečení. Mezi nejbezpečnější protokoly patří OpenVPN, WireGuard a IKEv2.
  • Nouzové odpojení – Tato funkce zabraňuje náhodnému odhalení vašich dat v případě náhlého odpojení VPN. Jinými slovy je to poslední vlna obrany při výpadku VPN. Chrání vaše připojení taky při změně serverů.
  • Maskovací technologie – Skrývá skutečnost, že používáte VPN, tím, že přesměruje váš provoz přes maskovaný server. Pomáhá překonávat firewally, které blokují připojení VPN.
  • Ochrana proti úniku údajů přes DNS/IP – Vaše DNS požadavky a IP adresa mohou být kdykoli náhodně odhaleny, což je důsledek poruchy softwaru VPN. Kvalitní VPN však únikům dat přes DNS/IP zabraňuje.
Screenshot of ExpressVPN passing leak tests connected to New York serverBezpečná VPN neprozradí vaši polohu přes IP adresu

Získejte ochranu s ExpressVPN

Co řešit u VPN pro práci s torrenty

Torrentování je riskantní, protože sdílíte soubory s mnoha cizími lidmi, kteří mohou snadno identifikovat vaši IP adresu prostřednictvím používaného P2P softwaru. Proto potřebujete VPN, která skryje vaši skutečnou IP adresu, aby vás nikdo nemohl vystopovat.

Mějte na paměti, že používání VPN ke skrytí vaší torrentové aktivity neznamená, že stahování obsahu chráněného autorskými právy je legální. Neměli byste porušovat žádné zákony. V některých případech vás však může ISP označit, i když stahujete legální soubory. V takovém případě tomu VPN zabrání.

Graphic showing CyberGhost with uTorrentVPN, která podporuje torrenty, vás ochrání před nebezpečnými útoky

Pokud vám jde především práci s torrenty, vybírejte VPN s těmito vlastnostmi:

  • Podpora torrentů a P2P – Pořiďte si VPN s vyhrazenými P2P servery nebo VPN, která umožňuje sdílení P2P na všech svých serverech. V každém případě byste měli mít možnost stahovat torrenty bez jakýchkoli omezení v P2P klientech, jako je uTorrent, i na webových stránkách, jako je Popcorn Time.
  • Silné zabezpečení – Mezi ně patří vojenské šifrování, pokročilé protokoly a nouzové odpojení, které chrání vaše data během torrentování.
  • Stabilní rychlost – Rychlé nahrávání a stahování je pro torrenty zásadní. Proto se ujistěte, že vaše VPN poskytuje neomezené množství dat a má spoustu serverů v blízkosti vaší aktuální polohy, abyste mohli stahovat rychleji.
  • Zásady neuchovávání záznamů – Ty zajistí, že poskytovatel VPN bere vaše soukromí vážně a nebude zaznamenávat ani vaše aktivity spojené s torrenty.
  • Split tunneling – Jedná se o doplněk, který některé VPN nabízejí a který umožňuje zvolit, které aplikace budou používat šifrované připojení VPN. Připojením VPN pouze k torrentovému softwaru můžete zvýšit rychlost, protože nebude šifrovat všechny aplikace ve vašem zařízení.
  • Speciální funkce pro torrenty – Některé VPN mají další funkce, které zvyšují rychlost stahování torrentů, například přesměrováním portů nebo přístupem přes proxy server SOCKS5. Přesměrování portů vám umožní připojení k většímu počtu seederů a dosáhnout vyšší rychlosti. SOCKS5 zase skryje vaši IP adresu, ale používá slabší šifrování. Ani jedna z těchto možností však není tak bezpečná jako běžné VPN připojení.

Stahujte torrenty bezpečně

3 nejlepší VPN pro začátečníky 2023

1. ExpressVPN – Obecně nejlepší VPN z pohledu rychlosti, zabezpečení a sledování obsahu

  • Blesková rychlost pro sledování videí bez výpadků
  • Přes 3 000 spolehlivých serverů v 105 zemích (včetně Česka) snadno zpřístupní streamingové platformy
  • AES-256bitové šifrování a RAM servery zajistí soukromí vašich dat
  • Odblokuje: Netflix (USA, VB a mnoho dalších knihoven), Disney+, HBO Max, Hulu, Amazon Prime Video, BBC iPlayer, ČT 1, Prima a další
  • Podpora na e-mailu a chatu v češtině
Nabídka ExpressVPN říjen 2023: Po omezenou dobu můžete získat předplatné ExpressVPN se slevou až 49%! Nepropásněte to!

ExpressVPN je nejrychlejší VPN, co se mi dostala do rukou. Během testů jsem se připojil ke 3 amerických serverům a naměřil v průměru 66,32 Mb/s, což je pouze 9% propad oproti mé základní rychlosti. Většina VPN snižuje rychlost o 10-20 % – u vzdálenějších serverů může být propad klidně přes 50 %. Když si vezmu, že jsou ode mě americké servery skutečně daleko, takže je 9% propad velice dobrý výsledek.

S touto rychlostí můžete snadno sledovat videa v nejvyšší kvalitě a stahovat velké soubory v krátkém čase. Ping na místních serverech byl v průměru 25ms, takže mi Apex Legends běžel zcela bez lagů.

Screenshots of ExpressVPN's speed testsExpressVPN dosahuje této rychlosti stabilně – nedochází k žádným náhlým propadům

Zároveň je to nejspolehlivější VPN z tohoto seznamu pro sledování geoblokovaných streamingových služeb. Podařilo se mi odblokovat kompletně vše, co mě napadlo, a ve výčtu nechybí ani 7 regionálních knihoven Netflixu (včetně USA, VB, Kanada, Japonsko), Hulu, Disney+, HBO Max, BBC iPlayer a další.

Má přes 3 000 serverů v 105 zemích, takže si můžete užívat obsah z celého světa. Přes americký server jsem se snadno připojil na HBO Max a sledoval House of the Dragon v UHD kvalitě bez jakéhokoliv sekání.

Práce s ExpressVPN je navíc velice snadná. Podporuje všechny přední operační systémy a instalace i s registrací mi na Windows netrvala ani 5 minut. Ve výchozím nastavení je vše upravené pro maximální rychlost a ochranu, takže se nemusíte v ničem hrabat.

Pro sledování Hulu se například stačilo připojit k americkému serveru (ExressVPN za vás automaticky vybere nejrychlejší řešení) a přejít na web. Každý server současně podporuje P2P – pokud chcete torrentovat nemusíte hledat žádné speciální servery.

ExpressVPN také dbá na ochranu vašich osobních údajů. Striktně dodržuje ověřené zásady neuchovávání záznamů. Vše ještě navíc podtrhuje technologie TrustedServer – všechny servery používají dočasné RAM úložiště, takže při restartu dochází k odstranění všech informací. Tím pádem nejsou nikde uchované informace o vaší historii procházení a osobní data. Navíc sídlí na Britských Panenských ostrovech, které jsou rájem pro soukromí a dodržují přísné zákony na ochranu osobních údajů.

ExpressVPN také udržuje vysokou bezpečnost připojení. AES-256bitové vojenské šifrování blokuje externí zásahy a automatické nouzové odpojení a propracovaná ochrana proti únikům zase brání odhalení vašich dat.

Jedinou nevýhodou ExpressVPN jsou o něco dražší tarify v porovnání s konkurencí (ceny začínají na €6,39/měsíc). Pravidelně však nabízí slevy, díky kterým hodně ušetříte. Při pořízení dlouhodobého tarifu jsem dostal slevu 49%. ExpressVPN nabízí také krátkodobé tarify, ale vzhledem k nižší celkové hodnotě je nedoporučuji.

Pokud ještě nemáte jasno, můžete si všechny funkce ExpressVPN vyzkoušet nezávazně, protože se na ni vztahuje 30denní záruka vrácení peněz. Sám jsem si záruku na vlastní kůži vyzkoušel a po 27 dnech požádal na chatu o zrušení předplatného. Řekl jsem jim, že to není nic pro mě, a oni mi bez jediné otázky vyhověli. Všechny peníze mi dorazily zpátky po 4 pracovních dnech.

Vyzkoušejte ExpressVPN nyní

2. CyberGhost – Snadné ovládání díky dedikovaným serverů pro streaming, hraní a torrentování

  • Optimalizované servery pro snadné a rychlé sledování obsahu
  • Přes 9 561 serverů v 100 zemích (se servery v Praze) pro snadné sledování hromady obsahu z celého světa
  • NoSpy server ze sídla CyberGhost ochrání vaše soukromí
  • Odblokuje: Netflix (USA, VB a mnoho dalších knihoven), Disney+, HBO Max USA, Hulu, BBC iPlayer, Vudu a další
Akce říjen 2023: CyberGhost aktuálně nabízí slevu 84% na svůj nejpopulárnější tarif! Využijte tuto nabídku a ušetřete ještě více na předplatném CyberGhost subscription.

Díky optimalizovaným serverům CyberGhost snadno najdete ideální řešení pro vaše potřeby. Má optimalizované servery pro platformy jako Netflix, Hulu, Disney+ a další. Stejně tak v nabídce najdete optimalizovaná řešení pro hraní her a torrentování. Nemusíte tak překlikávat z jednoho serveru na druhý a zkoušet, co právě funguje – ideální server pro vaše potřeby je jasně značený a po ruce.

Screenshot of CyberGhost's Windows app showing optimized serversMně stačilo vyhledat požadovanou platformu a připojit se na 1 kliknutí

Streamingové servery CyberGhost mají spolehlivě odblokovat oblíbené streamingové služby. Při testování Hulu a amerického Netflixu se mi vždy podařilo připojit stabilně a zcela bez problémů. Na Netflixu jsem si pustil několik dílů Stranger Things a připojení ani jednou nevypadlo. Svůj oblíbený geoblokovaný obsah jsem sledoval zcela bez potíží.

Její rychlost je více než dostačující pro sledování obsahu, torrentování a hraní her. Při testování optimalizovaných serverů na francouzském Netflixu a BBC iPlayer mi rychlost nikdy neklesla pod 52,81 Mb/s (27% propad). Není tak rychlá jako ExpressVPN, ale sledování obsahu v UHD kvalitě není nepředstavuje žádný problém. Herní servery mají průměrný ping 29 ms, takže mi Apex Legends běželo bez lagů.

Co se týká bezpečnosti, tak CyberGhost chrání vaše osobní údaje AES 256bitovým šifrováním, které používá i armáda. Vaše data nejsou díky tomu čitelná a je prakticky nemožné je dešifrovat. K tomu má ještě nouzové odpojení a ochranu proti únikům dat přes IP/DNS a WebRTC, aby nemohlo dojít k úniku vaší polohy.

CyberGhost chrání i vaše soukromí. Informace o vašich aktivitách a osobní údaje nejsou nikde vedeny, protože dodržuje striktní a nezávisle prověřené zásady neuchovávání záznamů. Pokud je pro vás soukromí výrazně citlivé téma, můžete využít NoSpy servery, které jsou spravované v jejich sídle v Rumunsku. K těmto serverům mají přístup pouze zaměstnanci CyberGhost – nemusíte se bát, že server ohrozil někdo z venčí a pokusil se data ukrást.

Nevýhodou je vyšší cena krátkodobých tarifů s kratší zárukou vrácení peněz (14 dní oproti 45 dnům). Dlouhodobé tarify jsou však naopak velice cenově výhodné – pořídíte si je již od €2,11/měsíc.

V rámci záruky vrácení peněz od CyberGhost můžete v případě nespokojenosti získat zpět plnou náhradu. Abych si jejich slib sám ověřil, vyrazil jsem po 42 dnech na živý chat 24/7 a požádal podporu o zrušení předplatného. Podpora se mě zeptala na pár věcí ohledně mojí zkušenosti a následně žádost schválila. Peníze byly na účtu po 4 dnech.

Vyzkoušejte CyberGhost nyní

3. Private Internet Access – Tisíce serverů zajišťují rychlé a spolehlivé připojení po celém světě

  • Přes 29 650 serverů v 91 zemích (Česko nevyjímaje) pro vynikající přístupnost a solidní připojení
  • Vysoká rychlost pro ničím nerušený streaming a torrentování
  • Neomezený současných připojení
  • Odblokuje: Netflix, Disney+, HBO Max, Hulu, BBC iPlayer, Vudu a další
Aktualizace říjen 2023: PIA obvykle nemá žádné akce nebo slevy (už tak je dost levný), ale momentálně můžete získat předplatné s neuvěřitelnou slevou 82%!

Private Internet Access (PIA) má rozsáhlou sít více než 29 650 serverů v 91 zemích. Díky této početné nabídce si za všech okolností dokážete najít server s nízkou odezvou odkudkoliv, protože kratší vzdálenost mezi vám a serverem vede k vyšší rychlosti. Vyšší počet serverů současně snižuje pravděpodobnost přetížení, které běžně snižuje rychlost. Tím pádem snadno najdete spolehlivé připojení pro streaming, hraní her a torrentování.

Screenshot of PIA's app showing server latencyAplikace PIA je uživatelsky přívětivá – připojit se k rychlému serveru mi netrvalo ani minutu

Síť Next Generation Network PIA je založena na rychlosti, takže získáte rychlé a spolehlivé připojení. Při testování 4 amerických serverů jsem při sledování Netflixu naměřil průměrnou rychlost stahování 47,7 Mb/s. Oproti mé základní rychlost je to propad o pouhých 34 %, i když jsou ode mě americké servery PIA tisíce kilometrů daleko. Přes místní server z VB také stáhnul torrentový soubor o velikosti 720 MB za méně než 5 minut.

PIA má také kvalitní zabezpečení a ochranu soukromí. Můžete si vybrat mezi AES 128-bit a 256-bit šifrováním – pokud je pro vás důležitější rychlost, zvolte slabší šifrování. Dále je tu ochrana proti únikům přes IP a DNS a automatické nouzové odpojení. Vaše osobní údaje nikdy nikdo nevidí.

Na rozdíl od ExpressVPN a CyberGhost sídlí PIA v USA, které jsou součástí spojenectví 5-Eyes Alliance. 5-Eyes Alliance je mezinárodní vládní sledovací síť, která by potenciálně mohla nutit společnost PIA sdílet údaje o uživatelích. Její zásady neuchovávání záznamů však byly prokázány ve 2 soudních sporech. Vláda si sice řekla o data, ale PIA jim nemohla vyhovět, protože žádná neměla.

Z mého průzkumu vychází, že €1,92/měsíc je nejvýhodnější dlouhodobý tarif. Krátkodobé tarify nabízí stejné funkce, ale s předplatným na delší období zase ušetříte více peněz. K předplatnému dostanete také na 1 rok zdarma Boxcryptor, což je služba pro šifrování dat na Google Disku, iCloud a Dropboxu.

Vztahuje se na ní 30denní záruka vrácení peněz, takže si PIA můžete vyzkoušet zcela bez rizika. Na chatu 24/7 jsem je po 3 týdnech požádal o zrušení předplatného. Řekl jsem jim důvod odchodu a za 4 pracovní dny mi peníze vrátili.

Vyzkoušejte PIA nyní

Jak získat VPN na své zařízení

Stažení a instalace VPN je jednoduchý proces, který obvykle trvá méně než 3 minuty. Ve většině případů si stačí vytvořit účet, stáhnout aplikaci a připojit se k serveru. U zařízení, která nepodporují nativní aplikace, jako jsou domácí routery, herní konzole nebo streamovací zařízení, to však může být trochu složitější.

Bez ohledu na zařízení doporučuji ExpressVPN kvůli její kompatibilitě. Funguje s mnoha zařízeními a operačními systémy (a na všechny má intuitivní ovládání). Navíc má speciální funkci MediaStreamer, která umožňuje jednoduché nastavení pro zařízení, která nepodporují aplikace VPN, jako jsou herní konzole a chytré televize.

V návodech níže najdete postup pro instalaci VPN na konkrétní zařízení. Příklad budeme popisovat na ExpressVPN, ale u většiny VPN jsou jednotlivé kroky stejné.

Jak nainstalovat VPN na stolní počítač a notebook (Windows a macOS)

  1. Vyberte si VPN. Všechny výše uvedené VPN představují skvělé řešení pro všechny online aktivity, ale vybírejte podle svých potřeb.

    Screenshot of ExpressVPN sign up pageDoporučuji ExpressVPN – má nejrychlejší a nejspolehlivější server a velice snadnou registraci

  2. Pořiďte si předplatné. Přejděte na web VPN a proveďte nákup.

    Screenshot of ExpressVPN's payment method optionsU ExpressVPN můžete platit i anonymně v kryptoměnách

  3. Stáhněte si aplikaci. Vyberte správně operační systém (Windows, Mac, Linux).

    Screenshot of ExpressVPN's download pageDobrá VPN nabízí podporu pro většinu nejpoužívanějších zařízení

  4. Postupujte podle instrukcí. Pro přihlášení slouží stejné údaje, které jste zadali registraci. VPN se často ptají, zda je chcete spouštět při spuštění zařízení a zda chcete sdílet informace o jejich pádech. Vyberte možnosti podle svých představ a instalaci byste měli mít za sebou.

    Screenshot of ExpressVPN's setup optionsněkterých případech budete potřebovat aktivační kód, který obvykle najdete po přihlášení na webu VPN

  5. Začněte používat VPN. Zapněte aplikaci a připojte se k serveru, ať ochráníte své soukromí a můžete bezpečně stahovat torrenty a sledovat geoblokovaný obsah.

    Screenshot of connecting to ExpresVPN's London serverVPN jako ExpressVPN nabízí funkce Smart Location (angl. chytrá poloha), která vás automaticky připojí k nejrychlejšímu serveru

Naše přední VPN si můžete také nainstalovat na různé distribuce Linuxu. Ve většině případů probíhá instalace na tomto systému přes příkazový řádek. PIA však nabízí pro Linux grafické rozhraní, které funguje na oblíbených distribucích, jako jsou Ubuntu, Debian, Fedora a další. VPN tak snadno nainstalujete, aniž byste se museli dotknout příkazového řádku.

Jak získat VPN na chytrý telefon (Android a iOS)

  1. Vyberte si VPN. Doporučuji, aby měla jednoduchou aplikaci a zabezpečení, které nebude vytěžovat baterii. Protokol Lightway ExpressVPN byl navržen s ohledem na telefony, takže je to nejlepší volba.
  2. Pořiďte si předplatné. Nejlépe je to udělat přímo přes webové stránky VPN. Když se zaregistrujete přes Google Play nebo Apple App Store, tak nemusíte mít nárok na záruku vrácení peněz (musíte se pak řídit pravidly pro vrácení peněz společnosti Google/Apple).
  3. Přejděte do obchodu s aplikacemi. Vyhledejte název VPN a stáhněte si aplikaci.
  4. Nainstalujte VPN. Obvykle se tak děje automaticky, ale možná budete muset klepnout na několik výzev, které VPN umožní změnit nastavení sítě.
  5. Použijte VPN. Otevřete aplikaci, přihlaste se pomocí přihlašovacích údajů, které jste získali při registraci, a připojte se k serveru, který chrání váš iPhone nebo zařízení s Androidem.

Jak získat VPN na domácí router

Když nainstalujete VPN na router, připojí se k VPN všechna zařízení připojená k síti. To se týká i zařízení, která nemají nainstalovanou VPN, jako jsou chytré televize, streamovací zařízení nebo konzole PlayStation a Xbox.

Pokud to plánujete, ujistěte se, že váš router je kompatibilní s VPN (většina modelů ASUS, Linksys a Netgear je kompatibilní, ale existují i jiné). Každá kombinace VPN a routeru má jiné pokyny k instalaci, ale obvykle je najdete podrobně rozepsané na webových stránkách poskytovatele VPN.

Tady je obecný návod:

  1. Pořiďte si VPN a router kompatibilní s VPN. Pokud jste si jisti, že chcete na router nainstalovat VPN, vyberte si takovou, která pro něj má vlastní aplikaci. Navigace a nastavení je pak mnohem jednodušší.
  2. Stáhněte si firmware VPN. Obvykle je k dispozici v hlavním panelu na stránce vašeho účtu VPN. U každé VPN najdete podrobné návody, jak firmware stáhnout a nainstalovat.
  3. Nainstalujte firmware. Ujistěte se, že je router připojen k internetu, a otevřete konfigurační stránku routeru zadáním adresy „192.168.1.1" do vyhledávacího řádku prohlížeče. Měla by tam být možnost „Upgrade Firmware". Stačí nahrát stažený firmware, postupovat podle pokynů a je to.

Většina VPN nabízí také routery s již nainstalovaným softwarem VPN. Pokud chcete přeskočit instalaci (a máte nějaké peníze navíc), můžete si jeden z nich zakoupit. Některé VPN se navíc na routerech používají snadněji než jiné. ExpressVPN má vlastní aplikaci pro routery, která usnadňuje změnu serverů a nastavení. Mnoho jiných VPN vyžaduje ruční nastavení a přepínání serverů (a nenabízí tolik funkcí jako jejich aplikace).

Vyzkoušejte ExpressVPN ještě dnes

Jak nastavit a používat VPN

Po instalaci VPN na zařízení už vám stačí jen vybrat server a připojit se k němu. Některé servery se však pro určité aktivity hodí více než ostatní, takže je dobré mezi nimi rozlišovat.

Můžete si také upravit nastavení bezpečnosti pro lepší zážitek, ale obvykle to není třeba. Většinou VPN již přednastavené tak, aby vaše připojení zabezpečily automaticky.

Jak si vybrat správný VPN server

Servery se liší a některé se pro vybrané aktivity hodí více než ostatní. Tady je návod pro výběr nejlepšího VPN serveru na základě příkladových aktivit:

  • Zvýšená bezpečnost a soukromí: Všechny servery vám zajistí stejnou úroveň ochrany a soukromí. Proto je nejlepší vybírat servery, co se nachází blízko vaší skutečné polohy a zajistí vám vysokou rychlost.
  • Sledování obsahu: Pokud se snažíte zpřístupnit streamingové stránky, potřebujete server v zemi, kde je sledovaný obsah dostupný. Pro sledování amerického Netflixu například potřebujete server v USA. Některé VPN (např. CyberGhost) nabízí servery optimalizované pro streaming, takže využívejte přednostně právě ty. Hodí se také vybírat servery poblíž vaší polohy, protože kratší vzdálenost pro putování dat představuje vyšší rychlost připojení a lepší kvalitu obrazu.
  • Torrentování: Pro stahování torrentů vybírejte servery s podporou P2P. Další možností jsou servery optimalizované pro P2P aktivity, které jsou dělané přímo pro torrentování. Stejně jako u sledování obsahu je lepší vybírat servery poblíž pro rychlejší stahování. Pokud je pro vás ale důležitější ochrana soukromí, můžete si vybrat jednu z přívětivých zemí z pohledu soukromí, jako je například Švýcarsko.
  • Obcházení firewallů: Přejděte na server s maskováním, který používá speciální algoritmus pro obcházení firewallů a omezení. Tento algoritmus skryje používání VPN, takže se o tom, že ji máte aktivní, nikdo nedozví. Zmíněné servery mají obvykle značku „stealth" a obvykle je musíte aktivovat v bezpečnostním nastavení VPN.

Jak nastavit VPN

Ve většině případů nemusíte u VPN nic měnit, protože má vše již připravené. Pokud ale chcete upravit a vylepšit připojení, možnosti tu určitě jsou. Tady je výčet pár společných nastavení VPN a tipy, jak s nimi pracovat:

  • Nouzové odpojení – poslední obranná linie, která vás odpojí od internetu v případě výpadku VPN a zamezí náhodným únikům dat. Hodí se především při přecházení na jiné sítě nebo používání veřejných Wi-Fi. Obvykle je ve výchozím nastavení aktivní, ale občas ho musíte aktivovat ručně.
  • Šifrování – nejlepší VPN nabízí AES 256bitové šifrování, což je nejsilnější dostupné šifrování, které používají i vojenské a vládní subjekty. Zajišťuje 100% ochranu a bezpečnost vašich dat. U některých VPN (například PIA) si můžete úroveň šifrování upravit a balancovat mezi rychlost a zabezpečením.
  • Protokoly – VPN protokoly představují sadu procesů, které vytváří bezpečné spojení mezi vaším zařízením a serverem VPN. U některých VPN si můžete vybírat z více protokolů, jako jsou OpenVPN a WireGuard, které se liší rychlostí a úrovní zabezpečení. Protokoly můžete snadno přepínat v nastavení. Výchozí protokol VPN obvykle nabízí dobrou rovnováhu mezi bezpečností a rychlostí, takže by nemělo být nutné nic měnit.
  • Split tunneling – díky této funkci si můžete vybrat, které aktivity budete směrovat přes VPN a které nikoliv. Přes VPN například můžete sledovat geoblokovaný obsah, zatímco hrát budete na rychlejším lokálním připojení s nízkou odezvou. Stačí si v nastavení VPN vybrat aplikace, které chcete směrovat přes VPN a které chcete vyloučit.
  • Blokování reklamy/sledování – toto nastavení vás chrání před otravnou reklamou a znemožní inzerentům sledovat vaše aktivity. V některých případech může dokonce zvýšit výkon prohlížeče, protože ho nezpomalují vyskakovací okna. Tuto službu nenabízí každá VPN, ale když už ji má, tak je většinou ve výchozím stavu aktivní.
  • Automatické připojení – většina VPN nabízí automatické připojení, které můžete aktivovat v nastavení. Slouží jako pojistka, abyste se při spuštění zařízení automaticky připojili k VPN. U některých VPN najdete i možnost automatického připojení v nedůvěryhodných sítích, jako jsou neznámé Wi-Fi sítě.
  • Multi-hop – multi-hop (někdy také double VPN) připojení funguje tak, že je váš provoz šifrován více než jednou a prochází minimálně přes 2 servery VPN. Tuto funkci nabízí jen pár VPN, ale zvyšuje bezpečnost dat. Obvykle se však zároveň také výrazně sníží rychlost. Pokud z nějakého důvodu nepotřebujete maximální ochranu soukromí, nemusíte ji používat.

Kdybyste kdykoliv potřebovali poradit s nastavením, stačí se podívat do nápovědy VPN nebo přímo kontaktovat její podporu. Mnoho VPN má podporu na chatu 24/7 a na jejich webech najdete podrobné návody a postupy pro změnu nastavení.

Vyzkoušejte ExpressVPN ještě dnes

Časté dotazy o VPN

Jsou VPN skutečně nutné? Stojí VPN za to?

Pokud vám záleží na vaší online bezpečnosti a soukromí, VPN se rozhodně vyplatí. Protože VPN šifruje vaše připojení a skrývá vaši IP adresu, chrání citlivé údaje a brání třetím stranám ve sledování vašich online aktivit. To má samo o sobě hromadu výhod – jste chráněni před kyberzločinci a vládním dohledem a můžete se volně pohybovat po internetu. Kromě toho dokáže obejít geoblokace přesměrováním vašeho provozu přes soukromý server v jiné zemi. Skryje tak vaši opravdovou polohu.

VPN jsou také velice cenově dostupné. Vynikající VPN si pořídíte již za 6 USD a méně měsíčně a při využití slevy nebo pořízení předplatného na delší období vás vyjde ještě lépe. ExpressVPN teď například nabízí slevu 49%. Vzhledem k nízké ceně a velkému přínosu pro vaše online soukromí se těžko hledají argumenty proti pořízení VPN.

Na jakých zařízeních můžu VPN používat?

VPNs podporují většinu zařízení, na kterých funguje Wi-Fi, včetně:

Mac Windows Mobilní telefony (iOS, Android) Vybrané routery
Linux Chytré televize Roku Amazon Fire Stick
Herní konzole (Xbox, PlayStation) Apple TV Kodi Prohlížeče (Chrome, Edge, Firefox. Opera)

Pokud vaše zařízení umí spustit VPN aplikaci (například počítač nebo chytrý telefon) můžete ji nainstalovat přímo. Tyto aplikace jsou velice uživatelsky přívětivé a pro jejich používání nepotřebujete žádné technické znalosti. Instalace zabere maximální pár minut a k VPN server se připojíte na jedno kliknutí.

Pokud vaše zařízení VPN aplikace nepodporuje (například herní konzole nebo chytrá televize), můžete je nainstalovat na domácí router. Routery ochrání všechny zařízení, která jsou k nim připojená přes Wi-Fi. Ne všechny routery však VPN podporují, a když už ano, tak může být složitější instalace potřebného firmwaru.

Alternativou je udělat VPN hotspot z počítače, čímž také ochráníte všechna připojená zařízení. Tento přístup je jednodušší, ale zase musí být všechna zařízení poblíž počítače, aby bylo připojení stabilní.

Mnoho VPN nabízí pro posílení soukromí také VPN rozšíření pro prohlížeče. Ty maskují vaši IP adresu, abyste mohli po internetu brouzdat anonymně. Nejlepší VPN rozšíření se umí připojit i ke streamingovým službám a nabízí servery na mnoha místech. V mnoha případech však nabízí slabší zabezpečení než VPN aplikace. Navíc chrání pouze aktivity v prohlížeči, nikoliv po celém zařízení.

Zajistí vám VPN na internetu anonymitu?

Jednoduchá odpověď je ne. VPN dokáže chránit vaše soukromí, ale nezajistí vám kompletní anonymitu. VPN maskuje vaši IP adresu a polohu a přidělá vám novou podle polohy zvoleného serveru. Zároveň vás díky vojenskému šifrování chrání před kyberzločinci a dohledem vlády/poskytovatele internetu. Poskytovatel VPN však vaši IP adresu a informace o aktivitách stále vidí – bez toho nemůže tato služba fungovat a nedá se tomu vyhnout.

Proto je naprosto zásadní vybírat VPN se striktními zásadami neuchovávání záznamů, aby neměla v případě vynucení co sdílet s vládními orgány. Ani to vám však stále nedokáže zajistit kompletní anonymitu. Vaše osobní údaje mohou být ohroženy, pokud se serveru VPN zmocní hackeři, vláda nebo externí zaměstnanci datových center. VPN po vás navíc bude požadovat e-mailovou adresu a platební informace, aby si mohla strhávat poplatky nebo vám vrátit peníze za předplatné.

Existují však způsoby, jakými dokážete svou anonymitu při práci s VPN chránit. Například můžete platit prostřednictvím kryptoměn, jako je Bitcoin, čímž se vyhnete předávání platebních informací a dalších citlivých dat.

Můžete také aktivovat multi-hop připojení, které chrání vaše osobní údaje, i když byl některý bod v řetězci kompromitován. Díky dalším vrstvám šifrování a maskování IP adresy nemá subjekt narušující připojení s čím pracovat.

Zpřístupní VPN blokované webové stránky?

Ano, VPN vám zpřístupní blokované webové stránky odkudkoli. Ať už je stránka nedostupná kvůli firewallu, síťovým omezením nebo geoblokacím, spolehlivá VPN dokáže blokování obejít. Ve všech případech se o to postará šifrování a maskování vaší IP adresy. Některé VPN dokonce nabízejí speciální maskovací (obfuskační) funkce, které jsou navrženy speciálně pro obcházení i těch nejpřísnějších firewallů a síťových omezení.

Jedním z nejoblíbenějších důvodů, proč používat VPN, je přístup k obsahu na Netflixu. Vzhledem k tomu, že dostupné pořady a filmy se liší podle oblasti, může VPN změnit vaši virtuální polohu a zpřístupnit vám obsah, který je běžně nedostupný. Kromě toho umožňuje přístup ke streamovacím platformám (a webovým stránkám) dostupným pouze v některých zemích. Služba Hulu je dostupná pouze v USA, ale připojením VPN k serveru v USA k ní můžete získat přístup, i když se tam právě nenacházíte.

Mám si pořídit bezplatnou nebo placenou VPN?

Bezplatné řešení je určitě lákavé, ale bude mít omezení a nebude tak bezpečné jako placené řešení. Placené VPN na rozdíl od bezplatných neomezují data nebo rychlost přenosu. Kromě toho mají bezplatné VPN menší sítě serverů a z důvodu následného přetížení i nižší rychlost připojení. Navíc vám placené řešení nabídne lepší zabezpečení.

Prémiové VPN jsou obvykle cenově dostupné a nabízí záruku vrácení peněz, takže snadno můžete zažádat o kompletní náhradu (obvykle během 30 dní od zakoupení). Za pár dolarů měsíčně získáte vysokou rychlost, robustní zabezpečení a funkce pro ochranu soukromí a rozsáhlou síť serverů, které se nabídka bezplatných VPN nemůže rovnat.

Je používání VPN legální?

VPN jsou legální ve většině zemí, ale existují i výjimky. Země s přísnou cenzurou, jako je například Čína, Rusko a Írán, používání VPN omezují a staví mimo zákon. Obvykle můžete používat pouze vládou schválená řešení, která nechrání soukromí, protože lze vaše aktivity při jejich používání stále sledovat.

Pokud se chystáte do jedné z těchto zemí, stáhněte si spolehlivou VPN ještě předtím, než do cílové destinace dorazíte. Země jako Čína zakazují webové stránky VPN, takže si je na místě už nestáhnete. Pokud chcete používat VPN v zemi s přísnou cenzurou internetu, vyhledejte si nejdříve aktuální znění místních zákonů, ať je omylem neporušujete.

Mám si pořídit VPN router?

Pořízení VPN routeru mohu jedině doporučit, protože jde o nejlepší způsob ochrany všech zařízení v domácí síti. Touto cestou nemusíte instalovat VPN na jednotlivá zařízení samostatně. Můžete si buďto nainstalovat VPN na váš současný router (pokud to umí) nebo si koupit router, kde je VPN již nainstalovaná.

VPN routery se hodí především pro situace, kdy používáte zařízení, na kterých VPN nespustíte, jako jsou herní konzole a chytré televize. Při nastavování VPN na router je však nutné počítat s úpravami. Každý router a VPN se instaluje totiž jinak. Poskytovatelé VPN však obvykle na svých stránkách nabízí pro tyto situace návody, aby vám instalaci ulehčili.

Pokud chcete změnit server, musíte to obvykle udělat ručně přes firmware routeru. Nebo je tu ještě druhá možnost, kdy vám VPN (jako např. ExpressVPN) zajistí nativní aplikaci, ve které je změna serveru velice snadná.

Zpomalí VPN rychlost vašeho připojení?

V běžné situaci ano. Obvykle můžete po připojení k serveru počítat s propadem o 10–20 %. Pokud se připojíte do velice vzdálené oblasti, může být propad i vyšší (neměl by však překročit hodnotu 50 %). Prakticky se dá říci, že čím delší trasu musí data urazit, tím větší lze očekávat propad rychlosti.

Ty nejlepší VPN však vaše připojení příliš nezpomalí díky svým prémiovým vlastnostem. Kvalitní VPN používají servery s nejlepším vybavením. Používají také optimalizované VPN protokoly, které vám zajistí vysokou rychlost, aniž by šidily bezpečnost. Protokol WireGuard například nabízí většina kvalitních VPN a zajistí vám vyšší rychlost než alternativní řešení se silnou ochranou.

VPN ve všech případech s velkou pravděpodobností vaše připojení nějakým způsobem ovlivní. Vaše data totiž musí cestovat přes VPN server, zatímco v běžné situaci směrují přímo do cílové destinace. VPN také šifruje a dešifruje data pro zvýšenou ochranu, což vyžaduje svůj čas.

Mohu používat VPN v síti Tor?

Ano, VPN můžete v síti Tor používat a je to velice snadné. Stačí se připojit k VPN, otevřít prohlížeč Tor a začít ho používat jako běžně. Spojení obou řešení vám zajistí lepší soukromí, protože se první server z Toru (vstupní bod) nedostane vaší reálné IP adrese. Tor v kombinaci s VPN je však obvykle pomalejší než sám o sobě, takže s tím počítejte. VPN totiž přidává další úroveň ochrany v podobě šifrování, které rychlost zpomalí.

Liší se VPN od proxy serveru?

VPN na rozdíl od proxy serverů zajišťují šifrování na armádní úrovni, což proxy servery obvykle neumí. Obě služby lze použít k obcházení geoblokací, protože mění vaši IP adresu, ale pouze VPN šifruje vaše data a chrání vás u ní zásady neuchovávání záznamů. To znamená, že nikdo, včetně vašeho poskytovatele internetu, nevidí, co na internetu děláte. V porovnání proxy server sice skryje vaši IP adresu, ale nezajistí vám silné šifrování. Proxy také obvykle fungují pouze v rámci prohlížeče, zatímco VPN ochrání každou aplikaci z vašeho zařízení, co používá internet.

Vyzkoušejte ExpressVPN nezávazně

Zajistěte si ochranu svého soukromí ještě dnes

S rostoucím významem internetu v našich živote roste i potřeba vhodných opatření pro ochranu našeho online bezpečí a soukromí. VPN patří mezi nejspolehlivější a cenově nejvýhodnější řešení pro ochranu osobních údajů a soukromí online. Zpřístupní vám také nedostupné stránky, zamezí škrcení rychlost a ochrání vás během torrentování.

Ze 150 VPN, které s mým týmem pravidelně testujeme, jsme zvolili vítězem ExpressVPN, ať už s VPN teprve začínáte či nikoliv. Je intuitivní, extrémně rychlá a patří mezi nejspolehlivější řešení, se kterými jsem se setkal. A díky její 30denní záruce vrácení peněz si můžete ExpressVPN vyzkoušet nezávazně. Pokud vám nebude vyhovovat, řeknete si o náhradu.

Abychom to shrnulu, 3 nejlepší VPN pro začátečníky jsou…

Pořadí
Poskytovatel
Naše skóre
Sleva
Navštívit
1
medal
9.9 /10
Ušetřete 49%!
2
9.7 /10
Ušetřete 84%!
3
9.5 /10
Ušetřete 82%!
Výstraha k ochraně soukromí!

Navštěvovaným stránkám odhalujete informace o své osobě!

Vaše IP adresa:

Vaše umístění:

Váš poskytovatel internetu:

Informace uvedené výše lze použít k vašemu sledování, cílení reklamy a monitorování vaší online činnosti.

VPN vám pomůže tyto informace skrýt a vy tak budete neustále chráněni. Doporučujeme ExpressVPN – jedničku mezi VPN. A to jsme jich otestovali více než 350. Používá šifrování na armádní úrovni a funkce, které zajistí bezpečnost vašeho digitálního soukromí. A navíc momentálně nabízí 49% slevu.

Navštivte ExpressVPN

Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale také s ohledem na vaši zpětnou vazbu a naše obchodní dohody s poskytovateli. Tato stránka obsahuje partnerské odkazy.

O autorovi

Ren Sayer je bývalý redaktor vpnMentor. Ren měl na starosti výzkum a testování VPN. Specializoval se na tvorbu podrobných návodů, které měly čtenářům pomoci vytěžit z jejich VPN maximum.

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej!
Nesnášel jsem ho Opravdu se mi nelíbí Byl v pořádku Docela dobrý! Absolutně úžasný!
z 10 – Hlasovalo uživatelů
Děkujeme za zpětnou vazbu.