Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale také s ohledem na vaši zpětnou vazbu a naše obchodní dohody s poskytovateli. Tato stránka obsahuje partnerské odkazy.
Oznámení:
Profesionální recenze

Na vpnMentor najdete recenze našich komunitních recenzentů. Jsou založeny na nezávislém a profesionálním průzkumu produktů/služeb.

Vlastnictví

vpnMentor byl založen v roce 2014 jako nezávislý web, který hodnotí VPN a zabývá se tématy souvisejícími s ochranou soukromí. Dnes náš tým čítá stovky autorů a redaktorů zabývajících se kybernetickou bezpečností a nadále pomáhá čtenářům bojovat za jejich online svobodu ve spolupráci se společností Kape Technologies PLC, která vlastní také následující produkty: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access a Intego, jejichž recenze můžete na těchto webových stránkách najít.

Partnerské provize Inzerce

Recenze na vpnMentor striktně splňují zavedené standardy (mimo jiné i etické standardy). Tyto standardy vyžadují, aby každá recenze stála na nezávislém, upřímném a profesionálním zvážení recenzenta. Současně můžeme získat provizi, pokud uživatel dokončí konkrétní akci po kliknutí na některý z našich odkazů. Uživatele to nic nestojí. Žebříčky na jednotlivých stránkách následně sestavujeme podle názoru recenzenta, ale současně zvažujeme také zpětnou vazbu uživatelů a naše obchodní dohody s poskytovateli.

Pravidla recenzí

Autory recenzí na stránkách vpnMentor jsou komunitní recezenti, kteří hodnotí každý produkt dle striktních standardů. Tyto standardy jsou zárukou toho, že každá recenze stojí na nezávislém, profesionálním a poctivém průzkumu. Zvažujeme také technické vlastnosti a kvality produktu spolu s jeho hodnotou pro uživatele. Do hodnocení se mohou promítnout i partnerské provize, které získáváme za nákupy přes odkazy na našem webu.

Surfshark Recenze 2023 – Levná VPN, ale je taky bezpečná?

Hodnocení: 9.3/10
Keira Waddell Aktualizováno dne 31. 7. 2023 Seniorní autor

U VPN obvykle cena odpovídá kvalitě. Proto na mě nízké ceny Surfshark zapůsobily jako výstražné znamení a recenzím se mi moc nechtělo věřit. Chtěl jsem ale vědět, zda je skutečně tak dobrá, jak se o ní říká, a tak jsem otestoval Surfshark ze všech stran včetně rychlosti, zabezpečení, obcházení blokací, spolehlivosti sítě a podpory různých zařízení.

Také jsem se podíval na zoubek zásadám ochrany soukromí a vyzkoušel jejich zákaznickou podporu. Výsledky byly ohromující. Surfshark je neuvěřitelně bezpečný, ať se nacházíte kdekoliv. Má mnoho skvělých funkcích, které průměrné VPN nenabízejí, a také se velice snadno ovládá.

Obecně bych Surfshark doporučil, protože za své peníze dostanete skvělou protihodnotu. Za takto málo peněz (předplatné si pořídíte již od $2,69/měsíc) získáte neomezeně připojených zařízení, špičkovou ochranu a obecně dobrý výkon. A jako pojistku si můžete kdykoliv během 30 dní zažádat o kompletní vrácení peněz.

Vyzkoušejte Surfshark nezávazně >>

Nemáte moc času? Tady jsou moje hlavní poznatky

Výhody

Nevýhody

Vyzkoušejte Surfshark už dnes

Funkce Surfshark – aktualizace 2023

9.4
💸 Cena 2.69 USD/měsíc
📆 Záruka vrácení peněz 30 dní
📝 Udržuje VPN protokoly? Ne
🖥 Počet serverů 3200+
🛡 Kill switch Ano
🗺 Sídlo v zemi Netherlands
📥 Podporuje torrentování Ano

Streaming – Odblokuje přes 25 služeb včetně Netflixu, Disney+ a HBO Max

9.6

Testoval jsem, jak si Surfshark poradí s geoblokací a vedl si skvěle. Bez problému jsem zprovoznil americký/britský Netflix, Disney+, Apple TV, BBC iPlayer, Hulu, HBO Max a další populární služby. Ve 2 oblastech se mi podařilo spustit dokonce Amazon Prime Video i přes jeho vyhlášené geoblokace.

V některých případech bylo třeba vyzkoušet více serverů. Vždy se mi však relativně rychle podařilo najít funkční náhradu. Pár užitečných tipů jsem dostal i od podpory na živém chatu 24/7. Jednou mi například poradili, ať vyzkouším servery se statickou IP adresou, a ty mě ani jednou nezklamaly. Občas se mi poštěstilo i po jednoduché změně protokolů.

Po otestování více než 50 různých oblastí serverů se mi podařilo zpřístupnit tyto služby:

Netflix Disney+ Hulu HBO Max Amazon Prime Video
Apple TV BBC iPlayer ITV Hub All 4 DAZN
ESPN+ Sling TV Paramount+ Peacock TV Kodi
Youtube TV Fubo TV Crunchyroll Vudu Discovery+
France TV Sky Go UKTV RTÉ Player Rai Play

Streamujte obsah v HD kvalitě se Surfshark >>

Odblokuje: 16 knihovven Netflixu včetně USA, VB, Kanady a Japonska

Všechny 25 americké (a britské a kanadské) servery zprovoznily Netflix. Jelikož Netflix stále pracuje na blokování VPN, je běžné, že některé servery přestanou nakonec fungovat. Mít na výběr tolik (funkčních) serverů se tím pádem rozhodně hodí – když jeden přestane fungovat, rychle si najdete jiný.

Screenshot of Surfshark unblocking Candian NetflixRychlost serveru Montreal od Surfshark byla dostatečně vysoká pro sledování obsahu v Ultra HD kvalitě

Kvalita přenosu závisela na tom, k jaké z místních knihoven jsem se připojil. Obvykle za to může vzdálenost serveru: čím je server dále, tím nižší je rychlost a kvalita obrazu.

Odblokoval to Surfshark? Vysoká rychlost pro sledování videí v HD kvalitě? Sekání?
USA Ano Ne
Spojené království Ano Ne
Francie Ano Ne
Německo Ano Ne
Kanada Ano Ne
Mexiko Průměrná Minimální
Jižní Korea Průměrná Mírné
Japonsko Průměrná Mírné
Austrálie Průměrná Mírné

Podařila se mi odblokovat 7 dalších knihoven v Nizozemsku, Itálii, Indii, Hongkongu, Švédsku, Turecku a Španělsku.

U některých knihoven sem narazil na problém. Po připojení k serverům v Malajsii, Maďarsku, Belgii a Česku se mi například podařilo zprovoznit pouze Netflix Originals – nepodařilo se mi přehrát žádný film nebo seriál z daného oblasti. Ani jednou jsem však nenarazil na chybovou hlášku ze strany Netflixu a pokaždé jsem se mohl dívat alespoň na něco.

Sledujte Netflix se Surfshark >>

Disney+ odblokováno

Surfshark neměl s odblokováním Disney+ žádný problém. Dostal jsem se tam z 10 různých amerických serverů – v Lathamu, Buffalu, New Yorku a Seattlu. Někdy trvalo, než se video načetlo, ale stačilo znovu načíst stránku nebo prohlížeč.

Upozornění: Pro lepší kvalitu obrazu doporučujeme připojit se k serveru blíže vaší skutečné poloze.

Screenshot of Surfshark unblocking Disney+ on US serversKvalita obrazu serveru z Bostonu byla perfektní, protože je nejblíže k mojí aktuální poloze

Za zmínku stojí, že ať už jsem byl připojený k jakémukoliv serveru, dostal jsem se na americkou knihovnu Disney+. Jedná se vlastně o to samé jako u Netflixu. Pokud Surfshark nedokáže odblokovat Disney+ v nějaké oblasti, přesměruje vás na americkou knihovnu, takže vždycky budete mít co sledovat. Obsah Disney+ se v různých oblastech moc neliší a americká knihovna je jedna z největších, takže mi to vůbec nevadilo.

Sledujte Disney+ se Surfshark >>

Odblokuje: HBO Max

Sledování HBO Max nemůže být se Surfshark jednodušší. Přes server z New Yorku se mi ho podařilo odblokovat na první pokus. Služba fungovala i na dalších 6 serverech, včetně San Francisca, Seattlu, Denveru, Los Angeles a Chicaga.

Screenshot of Surfshark unblocking HBO Max on US serversVšechna videa se na HBO Max načítala prakticky okamžitě

Na serverech ze západních států, jako je Los Angeles, bylo třeba pár vteřin na načtení počkat. Na druhou stranu je to přes 8 000 kilometrů daleko ode mě, takže se s tím dalo počítat.

Sledujte HBO Max se Surfshark >>

Odblokuje: BBC iPlayer

Surfshark mi zprovoznil BBC iPlayer, ale podařilo se mu to až na několikátý pokus. Při prvním testování běžných serverů mi fungoval jen jeden (celkem můžete ve VB vybírat z 4).

Screenshot of Surfshark unblocking BBC iPlayer on UK serversSlužba BBC iPlayer odhalila, že používám VPN a zablokovala servery z Edinburghu, Manchesteru a Londýna

To mě trochu znepokojilo, protože nemáte na výběr mnoho jiných možností. Obrátil jsem se však na podporu Surfshark 24/7, a tam mi řekli, ať vyzkouším servery se statickou IP adresou. Pár jich je i v Londýnu (pravidelně se mění) a ne všechny fungují. Servery číslo 2 a 3 z Londýna mi ale BBC iPlayer zpřístupnily okamžitě.

Sledujte BBC iPlayer se Surfshark >>

Také odblokuje: Apple TV, Hulu, Amazon Prime Video, Paramount+ a další

Surfshark zprovoznil všechny streamingové služby, co jsem testoval. Podařilo se mi sledovat obsah na Hulu, Apple TV, ESPN+, Paramount+, All 4 a mnoha dalších.

Ve dvou oblastech se mi podařilo spustit dokonce Amazon Prime Video – VB a Austrálie. Na amerických, kanadských a japonských serverech jsem měl tuto službu však zablokovanou. Serverů jsem vyzkoušel hned několik, ale pokaždé jsem narazil na stejnou chybovou zprávu. Přesto mě mile překvapilo, že některé servery vůbec fungovaly, protože má tato platforma jedny z nejtěžších blokací pro VPN.

Screenshot of conversation with Surfshark rep explaining it can't unblock Amazon Prime VideoPřesměrovali mě na někoho, kdo mi poradí, ale rady nezabraly

Nenarazil jsem na absolutně žádné potíže se sledováním Apple TV, Hulu, Paramount+, All 4, ITV Hub a Peacock TV. Přes britské servery (testoval jsem Londýn a Edinburgh) a doplněk iPlayer pro Kodi jsem také sledovaI obsah na vyžádání.

U některých služeb (např. DAZN) byl postup složitější. Z amerických serverů nefungoval žádný, ale podařilo se mi obejít blokace přes britské a kanadské servery.

Celkově mě obcházení blokací Surfshark mile překvapilo. Používal jsem už VPN, kde je obcházení blokací jednodušší (např. ExpressVPN), ale jelikož je Surfshark levnější, určitě patří mezi nejlepší řešení pro streaming. Zároveň si velice cením toho, že mi podpora poradila, kdykoliv jsem měl s používáním některé platformy problém.

Pouze $2.21

Získejte Surfshark jen za $2.21 měsíčně!

Záruka vrácení peněz: 30 dní

A dostanete 3 měsíce zadarmo!

Rychlost – vysoká rychlost na jakoukoliv vzdálenost

0.0

Surfshark má vynikající rychlost na všech serverech. Velice mile mě překvapilo, jak málo se mi snížila s větší vzdáleností. Při testování zkoumám 3 věci:

  • Rychlost stahování určuje, jak rychle přijímáte data ze serveru, ke kterému jste připojení. Ovlivní načítání stránek, přehrávání obsahu atd. Měří se v megabitech za sekundu (Mb/s).
  • Rychlost nahrávání určuje, jak rychle posíláte data k serveru. Tato hodnota je důležitá pro přidávání příspěvků na sociální sítě, videohovory, zasílání e-mailů atd. Měří se v megabitech za sekundu (Mb/s).
  • Odezva představuje čas, který data potřebují k překonání určité vzdálenosti. Měří se v milisekundách (ms). Čím je odezva nižší, tím rychlejší jsou reakce vašeho připojení, což poznáte především při hraní online her.

Na měření rychlosti máme dedikovaného člověka, který několik měsíců testoval Surfshark ze stejného místa ve VB. Na následujícím grafu vidíte naměřené průměrné rychlosti pro jednotlivé lokace.

Chart showing Surfshark's global speed test resultsRychlost stahování se u serverů z blízkého okolí propadla o 4 % a u vzdálenějších serverů o 30 %

Pro účely této recenze jsem vyzkoušel také přes 25 oblastí serverů a výsledky byly velice podobné. Na serverech z blízkého okolí (2 150 km a méně) mi rychlost nikdy neklesla o více než 10 %. Větší propady se začaly projevovat až se vzdáleností přes 5 000 km. Zvyšování propadů je v tomto případě zcela přirozené, protože data musí urazit větší vzdálenost.

I na serveru vzdáleném 17 000 km jsem přišel v průměru o pouhých 39 % rychlosti stahování. Ve skutečnosti je to skvělý výsledek, protože jsem viděl VPN, co jsou v blízkém okolí podobně rychlé jako Surfshark, ale na delší vzdálenosti přichází i o 80 % rychlosti.

Nejdříve jsem změři svou rychlost bez připojení k VPN, abych měl s čím porovnávat.

Bez VPN (Londýn, VB):

Odezva (ms): 5
Stahování (Mb/s): 128,54
Nahrávání (Mb/s): 21,47

K připojení jsem používal protokol WireGuard, protože byl nejrychlejší. Následně jsem na notebooku s Windows 11 začal s testováním rychlosti.

Místní rychlost

Pomocí funkce „Fastest location“ (angl. nejrychlejší poloha) jsem se připojil k serveru z Londýna (VB) a rychlost se prakticky nezměnila.

Londýn, VB:

Odezva (ms): 9
Stahování (Mb/s): 122,75 (5 % propad)
Nahrávání (Mb/s): 20,61 (3 % propad)

Poté jsem vyzkoušel zemi z okolní oblasti testování a připojil se k serveru v Paříži (Francie). Rychlost serveru byla opět prakticky stejná. Běžně se stává, že vám VPN na takovou vzdálenost sníží rychlost o 10 až 20 %, takže jsou naměřená 4 % velice úctyhodný výkon.

Paříž, Francie:

Odezva (ms): 15
Stahování (Mb/s): 123,83 (4 % propad)
Nahrávání (Mb/s): 20,76 (6 % propad)

Ručně jsem ještě vyzkoušel několik dalších zemí z Evropy (Německo a Ukrajina) a výsledky byly stále skoro stejné. Na serveru z Ukrajiny se mi rychlost propadla o pouhých 7 %.

Screenshot of Ookla speed tests done with no VPN connected and connected to Surfshark's Paris serverServery z Francie byly skoro stejně rychlé jako servery z mé země

Jelikož byla už moje samotná základní rychlost poměrně vysoká, nezaznamenal jsem po připojení k serveru z Ukrajiny téměř žádný rozdíl při sledování obsahu nebo surfování po internetu. S takto nízkým propadem rychlosti by vám bohatě stačilo připojení 30 Mb/s a stále můžete sledovat videa v HD kvalitě.

Rychlost vzdálenějších serverů

Vzdálenější servery Surfshark jsou o něco pomalejší než ty z bližšího okolí. S nějakým propadem jsem počítal, ale ve skutečnosti byl mnohem nižší, než jsem očekával. Nejdříve jsem vyzkoušel pár serverů v USA na západním i východním pobřeží.

New York, USA:

Odezva (ms): 92
Stahování (Mb/s): 112,29 (13 % propad)
Nahrávání (Mb/s): 20,37 (5 % propad)

Los Angeles, USA:

Odezva (ms): 161
Stahování (Mb/s): 99,39 (23 % propad)
Nahrávání (Mb/s): 16,52 (23 % propad)

Následně jsem vyrazil ještě dál a vyzkoušel servery v Brazílii, Austrálii, Singapuru a Japonsku.

Screenshots of Ookla speed tests done while connected to Surfshark servers in Japan and AustraliaNa serverech z Ausrálie a Japonska moje rychlost klesla v průměru pouze o 33 %

Ani takto velká vzdálenost nepředstavovala problém pro aktivity náročné na rychlost připojení. Na všech serverech se mi podařilo obejít blokace streamingových služeb a nic se mi nesekalo.

Rychlejší byla už jen ExpressVPN, a to jen o kousek. Pokud vám tedy záleží na rychlosti, Surfshark patří mezi nejlepší řešení.

Vyzkoušejte Surfshark nezávazně >>

Hraní her – dostatečně rychlé servery z místního okolí

9.0

Na serverech z okolí si u Surfshark zahrajete online hry zcela bez problémů, ale vzdálenější servery jsou pomalejší a hry se začínají sekat. S funkcí „Fastest location“ (angl. nejrychlejší poloha) bylo hraní her stejné, jako bych používal své běžné připojení. Na vzdálenějších serverech (např. Austrálie) byly hry bohužel nehratelné.

Pro bezproblémové hraní online her bych doporučoval rychlost stahování přes 15 Mb/s, rychlost nahrávání nejméně 1 Mb/s a co nejnižší odezvu. Cokoliv přes 100 ms vám začne působit takové potíže, že si nic, kde potřebujete rychlejší reakce, nezahrajete.

Testování jsem zahájil s funkcí „Fastest location“ (připojila mě do VB) a zapnul jsem na Steamu svou starší srdcovku Team Fortress 2. Zápas jsem našel za pár vteřin a hra se mi se Surfshark nijak nesekala. Následně jsem vyzkoušel server v Nizozemsku a výsledek byl prakticky stejný.

Spokojený s dočasným vývojem jsem se vydal na server z New Yorku, abych si Surfshark prověřil na delší vzdálenost. Žádné velké zpomalení se nekonalo. Načítání sice trvalo okolo 2 minut, ale nic se nesekalo. Se západním pobřežím (Los Angeles a San Francisco) jsem měl už ale větší problémy. Vyhýbání a hledání úkrytu před protivníky mi trvalo delší dobu.

Screenshot of Surfshark's US server letting me play on SteamServery z měst východního pobřeží USA, jako jsou Boston a Chicago, byly obdobně rychlé

Potom jsem zkoušel servery z Japonska (Tokio) a Austrálie (Perth). V obou případech jsem hledal zápas 5 minut a po připojení do hry bylo všechno příliš pomalé. Hra se mi hodně sekala a neměl jsem proti protivníkům žádnou šanci.

Ani mi to moc nevadilo, protože je to u většiny VPN zcela běžné. Obvykle si zahrajete pouze přes servery z bližšího okolí.

Pořiďte si Surfshark pro hraní her >>

Síť serverů – obstojná síť se spolehlivým připojením

9.8

Surfshark sice nemá nijak velkou síť serverů, ale jeho připojení je spolehlivé a nabídne působivé globální pokrytí. Má 3 200 serverů v 100 oblastech, včetně České republiky (Praha). V porovnání s předními VPN, jako jsou CyberGhost (má 9 561 serverů v 100 zemích) nebo Private Internet Access (29 650 serverů v 91 zemích), to není moc. Přesto má servery ve více zemích než většina VPN, co jsem používal.

Většina serverů Surfshark se nachází v USA na 25 místech. Díky tomu je skvěle obchází blokace amerických streamovacích služeb a hodí se pro sledování sportovních událostí. Značnou část serverů má Surfshark také v Evropě, Kanadě a Austrálii.

Celá síť podporuje P2P, takže s torrenty nebudete mít potíže. Ještě lepší je, že si s funkcí Dynamic MultiHop dokážete vytvořit vlastní MultiHop připojení. U většiny VPN si můžete vybrat pouze ze stanovených serverových párů. Získáte tak další úroveň zabezpečení. Vaše připojení je totiž směrováno přes dvě umístění místo jednoho (více se dozvíte v sekci zabezpečení níže).

Najděte si vhodný server Surfshark >>

Virtuální umístění

Surfshark používá virtuální servery přibližně pro 40 oblastí z celého světa (40 % z celé sítě). Pokud se k takovému umístění připojíte, ve skutečnosti používáte fyzický server, co se nachází mimo tuto oblast. Všechny indické IP adresy jsou například z jiné země. Vy tím pádem máte na výběr více možností připojení, a pokud je fyzický server o něco blíž k vaší současné poloze, můžete mít i vyšší rychlost. Na druhou stranu se budete potýkat s vyšší odezvou a pomalejším načítáním, když bude server dál.

Screenshot of Surfshark's app showing virtual serversPřes virtuální umístění získáte více obsahu, ale připojení občas není spolehlivé

Servery se statickou IP adresou

Tyto servery vám přidělí stejnou IP adresu při každém připojení. Nedostanete tak pokaždé jinou, náhodnou. To se hodí, když nechcete dokola vyplňovat CAPTCHA a ověřovat svou identitu při přihlašování například na PayPal nebo do internetového a mobilního bankovnictví.

Test statických IP jsem provedl tak, že jsem se třikrát připojil a odpojil ze stejného serveru a pokaždé se pokusil přihlásit do internetového bankovnictví. Ověřit identitu bylo třeba jen poprvé. Při používání VPN mi občas CAPTCHA leze pěkně krkem, takže tuhle funkci od Surfshark velice vítám.

Na podpoře mi doporučili používat tyto servery i v případech, kdy se mi nedaří odblokovat vybrané streamingové služby. Přes běžné britské servery se mi například nepodařilo zprovoznit Sky Go, ale statická IP z Londýna fungovala skěle.

Statické servery Surfshark se nachází na 5 místech: Japonsko, Singapur, Německo, USA a VB.

Dedikované IP adresy

Lepší ochranu soukromí a spolehlivější připojení získáte s dedikovanou IP adresou od Surfshark. V době psaní článku stál tento doplněk 3,75 $ měsíčně a IP adresy byly k dispozici v USA, VB a Nizozemsku – další by měli brzy přidat.

Dedikovaná IP adresa vám stejně jako statická IP adresa zajistí stabilní adresu pro připojení. Hlavní rozdíl je v tom, že tuto adresu nesdílíte s nikým jiným, můžete ji používat pouze vy. Vyhnete se tak otravnému CAPTCHA ověření a získáte stabilní připojení k webu a službám.

S dedikovanou IP adresou se nedostanete na černou listinu. Sdílené IP adresy odhalí programy pro blokování VPN (ty používají například streamingové služby) mnohem snadněji. Pokud naopak používáte svou vlastní dedikovanou IP adresu, nevypadáte pro ně tak podezřele.

Současně je ideální pro používá služeb citlivých na změnu IP, jako jsou online bankovnictví nebo weby pro obchodování kryptoměn. Pokud se vaše IP adresa neustále mění, tyto stránky vám z bezpečnostních důvodů zablokují přístup. S dedikovanou IP adresou od Surfshark se tohoto problému snadno zbavíte a všechny služby budete používat pod jednou adresou.

Servery na bázi RAM

Síť serverů Surfshark nepoužívá pevné disky. Po každém vypnutí VPN se všechna data smažou. Zabraňuje tak úniku údajů. Mnoho jiných VPN pevné disky využívá a pokaždé je ručně maže. U toho však existuje malá šance, že se data před vymazáním dostanou ven.

Servery na bázi RAM přidávají další vrstvu zabezpečení, protože je opravdu nemožné, aby se údaje někam dostaly nebo aby je VPN sdílela (například v případě soudního sporu). To se mi na Surfshark moc líbí.

Zabezpečení – Prvotřídní zabezpečení s přizpůsobitelnými funkcemi

9.2

Surfshark už bezpečnější být ani nemůže. Nabízí silné šifrování, servery na bázi RAM, neuchovává žádné záznamy a celkově je jde za hranice standardních možností.

Vojenské šifrování

Surfshark využívá běžně uznávané 256bitové AES šifrování, které je v podstatě neprolomitelné. Stejnou úroveň šifrování používá k ochraně dat i vláda a armáda. Nikdo tak nemá šanci zjistit, co na internetu provádíte.

Bezpečnostní protokoly:

Pro šifrování a zabezpečení vašich online aktivit máte na výběr 3 protokoly. Protokoly IKEv2 a OpenVPN jsou u VPN běžným standardem, ale podpora WireGuard na všech předních operačních systémech mě mile potěšila. Surfshark přestal podporovat IKEv2 na Windows, ale v praxi o nic nejde, protože je pro tyto účely stejně lepší zmíněný WireGuard.

  • OpenVPN: Protokol OpenVPN se neustále vyvíjí a díky práci profesionálních bezpečnostních techniků je to jeden z nejbezpečnějších protokolů na světě. Existují dvě verze. UDP je rychlejší a ideální pro videohovory, streaming a hraní her. TCP je pomalejší, ale na druhou stranu stabilnější. OpenVPN fungoval skvěle na blízkých i vzdálených serverech a je k dispozici pro Windows, iOS, Android, macOS, Linux a FireTV
  • WireGuard: Tento protokol si vedl v testech nejlépe a je mnohem rychlejší než OpenVPN. Proslavil se silnější bezpečností, co není na úkor rychlosti. Skvěle také funguje pro online aktivity, jako je sledování videí, videohovory a běžné surfování po internetu (na blízkých i vzdálených serverech). Je k dispozici pro Windows, Android, iOS a macOS.
  • IKEv2: Tento protokol se hodí, pokud používáte mobilní zařízení, protože nabízí možnost automatického připojení (takže jste chráněni, i když přepnete z mobilních dat na Wi-Fi). Nejlépe funguje na serverech z blízkého okolí. IKEv2 je k dispozici v aplikacích Surfshark pro iOS, Android, macOS a FireTV.

Při testování jsem porovnával i samotné protokoly, abych zjistil, jestli je v nich nějaký rozdíl.

Graph showing speed test results on different protocolsNejpomalejší protokol byl IKEv2, ale rozdíly nebyly zase tak výrazné

Překvapilo mě, že OpenVPN a WireGuard byly v průměru prakticky stejně rychlé. Přesto si prvenství v rychlosti zachoval WireGuard.

Výsledky testů uniku údajů

Vyzkoušel jsem 10 serverů v Británii, USA, Belgii a ani jednou jsem nezaznamenal únik údajů skrze DNS, IP nebo WebRTC. Jakýkoliv únik je hrozbou pro vaše soukromí. Únik údajů skrze DNS je chyba v zabezpečení, která vašemu poskytovateli internetového připojení umožní sledovat, co na internetu děláte. Úniky skrz WebRTC a IP odhalí vaši IP adresu (a skutečnou polohu) třetím stranám, jako jsou hackeři.

Surfshark nabízí na všech svých server soukromé DNS a při využití IPv4 také ochrana proti úniku údajů přes IP. Ipv4 je nejpoužívanější formát IP adresy, kdežto IPv6 je nejnovější. Jakou verzi IP adresy zařízení používá záleží na tom, co vaše síť podporuje. Pokud tedy vaše síť podporuje Ipv6, může při využití Surfshark dojít k úniku údajů. Jelikož je ale IPv6 nový formát, zatím se moc nepoužívá a neměl by to pro většinu lidí být velký problém. Když jsem v této záležitosti obrátil na zákaznickou podporu, řekli mi, že pracují na přidání této verze a nabídli mi řešení, jak úniku přes IP zatím zabránit.

Podpora mi doporučila použít OpenVPN, pokud mám strach z úniku údajů skrz IPv6

V nastavení sítě lze IPv6 snadno deaktivovat, ale některé aplikace pak mohou přestat správně fungovat. Zákaznická podpora mi také řekla, že pro IPv6 se nejlépe hodí protokol OpenVPN (ačkoliv ani ten není zárukou). Přidání podpory IPv6 je pro VPN jako Surfshark klíčové. U VPN, jako je ExpressVPN nebo PrivateVPN V.

V každém případě jsem provedl testy úniku s povoleným (i deaktivovaným) IPv6 a na 10 testovaných serverech nebyly zjištěny žádné úniky IPv4, IPv6, WebRTC nebo DNS. Doporučuji zkontrolovat si připojení, abyste se ujistili, že je skutečně bezpečné.

Screenshot showing Surfshark doesn't leak IP, DNS, or IPv6 data.Podle IPleak.net byla moje skutečná poloha maskovaná Surfshark servery z Irska

Automatické nouzové odpojení

Funkci automatického odpojení najdete snadno a ochrání vás, pokud dojde k náhlému výpadku Surfshark (ačkoliv mně se to za celou dobu nestalo). Nouzové odpojení vás dočasně odpojí od internetu a automaticky ho znovu aktivuje, až se připojení k VPN obnoví. Nemůže tak dojít k úniku žádných údajů ani aktivity. Jedná se o důležitou funkci, která se mezi VPN stala novým standardem, takže i od Surfshark jsem ji očekával.

Také se mi líbí, že tuto funkci snadno najdete hned na základní obrazovce. U jiných VPN tomu tak není. Stačí kliknout na malou šipku (na obrázku níže) a nouzové odpojení aktivovat. Nemusíte lézt nikam do nastavení a složitě ho hledat. Není automaticky aktivované, takže při prvním připojení k Surfshark je třeba ho zapnout.

V aplikaci pro Windows od Surfshark si dokonce můžete upravit nastavení nouzového odpojení. Na výběr máte možnosti „soft“ (angl. slabé) a „strict“ (angl. přísné). Pokud nastavíte možnost „strict“ bude se nouzové odpojení chovat zcela běžně a v případě výpadku VPN vás odpojí od internetu. Pokud máte aktivní možnost „soft“, budete odpojeni od internetu pouze v případě, že jste přerušili spojení s VPN omylem

Screenshots showing how to enable Surfshark's soft or strict kill switchNa všech ostatním zařízeních funguje nouzové odpojení v režimu „strict“

Nouzové odpojení je k dispozici ve všech aplikacích Surfshark, včetně FireTV.

Získejte online ochranu Surfshark >>

MultiHop servery

Surfshark umí zdvojnásobit VPN šifrování zasíláním dat přes dva servery místo jednoho (známé i pod názvem Double VPN). Tato funkce se obvykle nepoužívá na denní bázi. Obvykle je využijete v případech, kdy extrémně dbáte na své soukromí nebo při zasílání citlivých údajů v zemi s internetovým dohledem.

Double VPN nabízí poměrně hodně poskytovatelů, ale Surfshark má navíc možnost výběru Dynamic MultiHop. Sami si můžete ručně vybrat, přes které oblasti chcete připojení navázat. Díky tomu máte trochu manévrovacího prostoru pro optimalizaci rychlosti – stačí si jako první v pořadí vybrat rychlejší server.

Mě se díky připojení k serveru podle funkce „Fastest location“ (angl. nejrychlejší poloha) podařilo zvýšit rychlost pomalých serverů o 2 %. Velice mě to překvapilo, protože když používáte dva servery na místo jednoho, v drtivé většině případů to vaše připojení zpomalí. Když jsem jako první z dvojice vybral vzdálený server, tak mi rychlost klesla o 50 %, s čímž jsem zase na druhou stranu přesně počítal.

Screenshot showing how to create Dynamic MultiHop on SurfsharkPro získání nejlepšího výkonu se doporučuje používat možnost „Fastest location“ (angl. nejrychlejší poloha) nebo „Nearest country“ (angl. nejbližší země)

Většina lidí pravděpodobně zvýšenou ochranu MultiHop nevyužije, udělalo na mě dojem, jak je v porovnání s konkurenčními produkty pokročilá.

Režim Camouflage

Tato funkce skryje fakt, že používáte pro šifrování svého připojení VPN (také se tomu říká maskování). Je k tomu potřeba technologie, která dokáže zajistit, že připojení vypadá normálně.

Tento režim můžete využít i případě, že chcete obejít firewally na veřejných Wi-Fi. Já to vyzkoušel tak, že jsem šel do knihovny, kde blokují Netflix. Když jsem režim Camouflage zapnul, vše se bez problémů načetlo a já se mohl v klidu koukat. Camouflage je automaticky aktivován při připojení pomocí protokolu OpenVPN, který je k dispozici pro Windows, macOS, Android, iOS a Linux.

Režim NoBorders (Bez hranic)

Režim NoBorders slouží k tomu, abyste mohli VPN používat v omezujících sítích, jako je například škola, práce nebo veřejná Wi-Fi, které často VPN blokují. Díky této funkci můžete Surfshark teoreticky používat i v omezujících zemích, jako jsou Čína a SAE, ale není tu žádná garance.

Režim NoBorders si můžete aktivovat v aplikacích pro Windows, Mac, iOS a Android – stačí přejít na kartu Nastavení > Pokročilé. Na Androidu jsem měl s jejím nalezením menší problém a musel jsem se obrátit na zákaznickou podporu. Podařilo se mi zjistit, že je tato funkce ve skutečnosti skrytá. V pokročilém nastavení musíte klepnout na a podržet možnost „Protocol“. Poté se režim NoBorders otevře.

2FA

Tato funkce (také známá jako dvoufázové ověření) přidává další vrstvu zabezpečení vašeho účtu u Surfshark. Společně s heslem musíte při přihlašování zadat dočasný kód, co vám dorazí na e-mail nebo do ověřovací aplikace (např. Google Authenticator). Pro většinu aplikací je to dnes již běžná záležitost a hacknou váš účet je mnohem složitější.

Nastavení 2FA u Surfshark je trochu složitější. Pokud si ho chcete aktivovat, musíte ho nejdříve zapnout na hlavním panelu na webových stránkách Surfshark. Následně si ověření propojíte s aplikací nebo e-mailem. Já si vybral aplikaci. Podle informací na webu Surfshark je to nejjednodušší řešení, ale bylo třeba si stáhnout aplikaci z App Store od Applu a načíst QR kód.

O svůj účet u Surfshark se příliš nebojím, takže jsem nakonec tuto funkci vypnul. Jelikož přihlašování vyžadovalo tolik kroků, byla to trochu otrava. Pokud vám však jde hodně o vaše soukromí, tak máte tuhle možnost ochrany k dispozici.

CleanWeb

Tato funkce slouží u Surfshark jako blokace reklam a malwaru. Otestoval jsem tuto funkci na stránkách Forbes.com a na YouTube a všechny reklamy, které tam bez této funkce byly, zmizely, jakmile jsem ji aktivoval. Mile mě překvapilo, že blokuje reklamy i na mém účtu Hulu.

Screenshot showing test results of Surfshark's CleanWeb feature blocking ads on ForbesNejenže CleanWeb zablokoval reklamy na stránkách, ale nemusel jsem ani koukat na videoreklamy na YouTube.

Také detekovala nebezpečné webové stránky a automaticky je zablokovala. Vaše zařízení tak bude chráněno před malwarem i phishingem. Funkci CleanWeb snadno aktivujete v jakékoliv aplikaci Surfshark v části Features (Funkce).

Nexus

Nexus patří k nejnovějším bezpečnostním doplňkům Surfshark. Tato technologie využívá softwarově definované sítě (SDN). Před nasměrováním na konkrétní server vás nejdříve připojí do sítě VPN serverů.

Od běžného VPN připojení se to liší tím, že se k serveru nepřipojujete přes jediný tunel. Surfshark tvrdí, že používání jediného serveru vede k potížím s bezpečností a soukromím (protože používáte pouze 1 IP adresu), a proto vytvořil technologii Nexus. Surfshark také tvrdí, že Nexus umí maskovat provoz, stabilizovat výkon a zvýšit rychlost připojení.

Technologie Nexus se aktivuje pouze v případě, že používáte některou z těchto funkcí:

  • IP Rotator: Tato funkce pravidelně mění vaši IP adresu, aniž by přerušila spojení s VPN. Sledovat vaše aktivity je tak pro poskytovatele internetu nebo někoho z venčí ještě složitější.
  • Dynamic MultiHop: Jde o vylepšení nástroje MultiHop. Dává vám kontrolu nad tím, kudy váš provoz vstupuje a vystupuje ze sítě VPN. Sami si můžete vybrat 2 servery z celé sítě Surfshark a ztížit sledování vašich online aktivit.
  • IP Randomizer: Při každém vstupu na novou webovou stránku získáte novou IP adresu, čímž dokážete kompletně zamaskovat svou online stopu.

GPS spoofing na Androidu

Někdy VPN na ochranu vašich osobních údajů na mobilu nestačí. Některé stránky a aplikace využívají místo IP adresy vaši GPS polohu. Surfshark tento problém vyřešil jedinečnou funkcí GPS spoofing. Díky ní to vypadá, že se opravdu nacházíte na místě VPN serveru. IP adresa i poloha jsou skryty, takže vás nemohou sledovat žádné aplikace pro marketingové ani jiné účely.

Surfshark byl první VPN, která tuto funkci zavedla, a ohromilo mě, jak dobře funguje. Vyzkoušel jsem ji tak, že jsem se připojil k serveru v New Yorku a v pokročilém nastavení aplikace Android zapnul možnost „Override GPS Location“ (Přepsat polohu GPS). Potom jsem šel na Mapy Google a modrá tečka, která ukazuje skutečnou geografickou polohu, se nacházela vedle newyorkské radnice (ve skutečnosti jsem seděl ve svém obýváku v Belgii a psal tuhle recenzi).

Tuto funkcisi můžete aktivovat v aplikaci pro Android. Přejděte na „Advanced Settings“ (angl. pokročilé nastavení) a klikněte na „Override GPS Location“ (angl. přepiš polohu GPS). Podle toho, co máte za telefon, možná bude třeba trochu poupravit povolené akce v nastavení, tak na to pamatujte.

Získejte online ochranu Surfshark >>

Další funkce

Bypasser

Tato funkce umožňuje zvolit si konkrétní webové stránky nebo aplikace, které nemají používat VPN (také se jí říká „split tunneling“). Hodí se, když chodíte na bezpečné stránky, které VPN nepodporují (např. bankovnictví). Dále je užitečná, pokud se chcete připojit k síti, aniž by VPN způsobovala problémy. Tato funkce je k dispozici pouze pro Windows a Android.

Tato funkce je k dispozici pouze pro Windows a Android. V testech fungovala na notebooku s Windows a Android tabletu naprosto perfektně. Aplikace Steam ignorovala VPN, takže jsem mohl hrát na lokální síti, a zároveň jsem ve stejnou dobu obcházel blokace Netflixu. Stejně dobře fungovala i pro webové stránky. Na webu BBC iPlayer jsem nastavil obcházení VPN a po připojení k americkému serveru jsem službu dále bez potíží sledoval.

Neviditelnost zařízení

Surfshark One

Doplňkový balíček se 3 funkcemi. Musíte za něj zaplatit menší poplatek nad rámec předplatného (čím delší máte předplatné, tím větší získáte slevu). Doplňky Alert a Search jsou k dispozici na všech operačních systémech, ale Antivirus aktuálně běží pouze na Windows, macOS a Android.

  1. Surfshark Alert vás okamžitě upozorní, když se vaše osobní údaje objeví v uniklých databázích (např. e-mail, hesla nebo platební karty). Pro tyto účely existují i bezplatné aplikace. Ale mně se líbí, že vám přijde upozornění okamžitě, když dojde k úniku (to se u těch bezplatných aplikací nestává). Pamatujte, že Alert nefunguje bez aktivovaného 2FA.
  2. Surfshark Search je soukromý vyhledávač bez reklam, co vás nesleduje. Surfování na webu tak zvládnete i bez toho, aby vám Google neustále koukal přes rameno. Opravdu oceňuji, jak snadno se s tímto doplňkem pracuje. Je hodně podobný DuckDuckGo nebo StartPage. Stránky jako DuckDuckGo jsou sice zdarma, ale pořád na nich narazíte na reklamy.
  3. Surfshark Antivirus chrání vaše zařízení před viry a malwarem. Můžete v něm nastavit i pravidelné kontroly, které vyhledají a ostraní viry nebo jakékoliv škodlivé soubory. Neověřeným aplikacím také blokuje používání kamery, čímž dále chrání vaši identitu. Jen zbožně doufám, že brzy dorazí i na iOS.

Trust DNS

TrustDNS je bezplatná aplikace, která vám umožní změnit svou DNS adresu jediným kliknutím. Na výběr máte ze 100 veřejných DNS serverů. Tato funkce se hodí, pokud chcete zpřístupnit stránky blokované na úrovni DNS (to se stává v oblastech, jako je Čína) nebo když chcete skrýt své aktivity před poskytovatelem internetového připojení. Nenabízí však stejnou úroveň zabezpečení jako VPN. Provoz není šifrovaný a vaši IP adresu může kdokoliv na internetu vidět. Také s její pomocí neodblokujete streamovací služby.

Pokud se chcete připojit k veřejným DNS serverům, tato aplikace je super (ale není těžké to udělat ani normálně v nastavení vaší sítě). Veřejné DNS ale někdy ukládají data a vystavují vás malwaru. Já proto dávám přednost VPN serverům Surfshark, protože je to bezpečnější. Automaticky jste připojeni k jeho soukromým DNS serverům a máte plné zabezpečení.

Trust DNS je k dispozici jen pro iOS a Android a musíte si stáhnout aplikaci zvlášť.

Získejte online ochranu Surfshark >>

Ochrana soukromí – bezpečí, důvěryhodnost a transparentnost

9.0

Uchovává Surfshark záznamy? Ne

Surfshark neukládá vaši IP adresu, historii procházení, údaje o relaci ani žádné jiné údaje. Moc se mi libí, jak snadno se k zásadám ochrany osobních údajů dostanete. Ke každému článku zásad je k dispozici zvýrazněné shrnutí (v laické řeči). Velice si vážím té transparentnosti, že se snaží uživatelům vyjít vstříc a ujistit se, že všechno pochopí.

Screenshot showing Surfshark's privacy policy ensuring it stores no identifiable dataI hlavní část zásad ochrany osobních údajů Surfshark je srozumitelná, žádné komplikované texty

Surfshark ukládá a uchovává vaši e-mailovou adresu a heslo (které je šifrované) a také základní fakturační údaje, aby vám mohl vytvořit účet. Pokud se vám nechce tyto informace poskytovat, můžete si snadno založit e-mail jen pro Surfshark a využit některou z anonymních platebních metod, jako jsou kryptoměny.

Surfshark také shromažďuje diagnostické reporty a anonymní analytické informace v aplikaci. To lze ale snadno vypnout v nastavení. Údaje o poloze jsou ukládány, pokud využijete funkci „Auto-Connect“ (Automatické připojení), ale nikdy je nesdílí s třetími stranami. Další data se ukládají, když navštěvujete webové stránky Surfshark, včetně analytiky, cookies a webové majáky. Nicméně mě překvapilo, že zásady uvádí, jak tyto funkce deaktivovat, pokud nechcete, aby se dané informace ukládaly.

Prošel Surfshark nějakým auditem? Ano

V prosinci 2022 společnost Deliotte zveřejnila bezpečnostní audit zásad neuchovávání záznamů společnosti Surfshark. Agentura se detailně zaměřila na IT systémy a bavila se se zaměstnanci, co je obsluhují. Prakticky se snažila zjistit, jak Surfshark přistupuje k serverů, aby mohla rozhodnout, zda své zásady dodržuje. Podle výsledné zprávy své sliby Surfshark dodržuje, takže kontrolou úspěšně prošel.

Trochu mě trápí, že provést kontrolu svých zásad trvalo Surfsharku takovou dobu (4 roky). Surfshark patří mezi nejlepší VPN skoro ve všech oblastech, ale v tomto ohledu ještě za konkurencí zaostávala. Nikdy jsem je z ničeho nepodezříval, ale bylo pro mě jednoduše zvláštní, proč si tak úspěšná společnost nenašla prostor na potvrzení svých zásad ochrany osobních údajů.

Nicméně teď už je kontrola hotová, takže mám klidné svědomí. To, že jejich zásady prověřila jedna z největších auditorských firem zvýšilo v Surfshark mou důvěru.

V minulosti dělal Surfshark ještě 2 další audity, o které se starala společnost Cure53, ale prověření se týkalo pouze rozšíření pro Chrome a Firefox (v roce 2018). V ochraně soukromí nebo zabezpečení nenarazili při kontrole na žádné velké problémy. V roce 2021 provedla společnost Cure53 také bezpečnostní analýzu serverové infrastruktury a nenarazila na nic, co by bylo třeba změnit (všechny menší nedostatky Sufrshark vyřešil okamžitě). Pevně doufám, že Surfshark do

Warrant Canary

Jedná se o webovou stránku, kde najdete informace o tom, jestli a kolik soudních příkazů ke sdílení dat uživatelů Surfshark obdržel. Čím transparentnější společnost je, tím víc jí můžu věřit, takže se mi opravdu moc líbit, že jsou tyto informace tak snadno dostupné. Surfshark tuto stránku aktualizuje na denní bázi, takže vždycky víte, na čem jste. Ale jelikož neuchovává žádné záznamy, stejně by neměl co předat.

Screenshot of up-to-date Warrant Canary from SurfsharkSurfshark aktualizuje Warrant Canary každý den

Sídlí v Nizozemsku – v oblasti působnosti spojenectví 9-Eyes

U Surfshark mě trochu trápilo jeho sídlo v Nizozemsku, které je součástí spojenectví pro sdílení údajů 9-Eyes. Původně měli sídlo na Britských Panenských ostrovech, ale po restrukturalizace v roce 2021 se změnilo. Britské Panenské ostrovy jsou pro VPN vynikající zemí, protože nemá žádné zákony o uchovávání dat a není součástí žádného spojenectví pro sdílení dat.

Společnost Surfshark tehdy tvrdila, že se do Nizozemska přestěhovala z důvodu „příznivého obchodního, ekonomického a politického prostředí.“ Dokonce umožnila, aby současné předplacené účty nadále fungovaly pod stejnou jurisdikcí. Všechny nové účty však samozřejmě spadají do jurisdikce Nizozemska. Přestože je Nizozemsko součástí spojenectví 9-Eyes Alliance, Surfshark tvrdí, že je místní zákony nenutí uchovávat žádné údaje. Současně dala najevo, že je ochotná se v případě změny těchto zákonů znovu přestěhovat.

Auditované zásady ochrany osobních údajů a warrant canary jsou současně jasným důkazem, že společnosti Surfshark můžete věřit. I když by společnosti Surfshark někdo přikázal předat data uživatelů (o čemž mimochodem veřejně mluví), neměla by mu stejně co dát, protože žádné identifikující údaje neuchovává. Kontrola zásad ochrany osobních údaje proběhla možná právě kvůli tomuto kroku za účele uklidnění uživatelů. Těší mě, že to tak udělali, protože byla jinak situace poněkud komplikovanější.

Získejte online ochranu Surfshark >>

Funguje Surfshark v Číně? Ne

Velký čínský firewall (systém pro regulaci a cenzuru internetu) dělá bohužel VPN Surfshark s fungováním v Čině velké potíže. Tento firewall blokuje přístup na mnoho webů a služeb, mezi které patří i oblíbené VPN.

Čínské státní orgány přijaly silná opatření pro blokování VPN služeb a jejich IP adres, co nejsou vládně schválené, což se dotlko i společnosti Surfshark. Pokud se tedy pokusíte v Číně k Surfshark připojit, pravděpodobně budete mít extrémně pomalé a nestabilní připojení, nebo se nepřipojíte vůbec.

Zákaznická podpora mi zároveň potvrdila, že nemůže garantovat bezproblémový chod ani v dalších omezujících zemích, jako jsou Rusko, Saúdská Arábie, Turecko a SAE.

Torrentování – rychlé a bezpečné, ale trochu nepraktické

9.8

Během testování P2P si Surfshark vedl skvěle, ale najít optimalizované servery je složitější. Ne na všech totiž torrentování funguje (běží přibližně na 60 serverech). Pokud však nejste k optimalizovanému serveru připojení a otevřete torrentového klienta (nebo P2P streamingovou platformu, jako je Popcorn Time), automaticky vás k němu připojí.

U mnoha jiných VPN je hledání optimalizovaných serverů jednodušší. Na podpoře mi řekli, že stačí do vyhledávání napsat „p2p“ a vyjede vám seznam všech torrentovacích serverů. Je ale zvláštní, že to není více intuitivní. CyberGhost má například samostatnou kartu se seznamem serverů „For downloading“ (angl. pro stahování), kterou najdete velice snadno.

Podpora mi nedokázala jasně odpovědět na to, podle čeho vám VPN P2P server přiřadí, což mě trochu zklamalo. Pro jistotu jsem si ale vyzkoušel „automatické přepnutí“, abych si ověřil, že všechno funguje správně.

Nejdříve jsem si našel server v České republice (bez optimalizace pro P2P) a připojil se k němu. Podle webu IPleak.net jsem měl IP adresu i DNS z Prahy. Po spuštění programu Bittorrent, jsem si udělal test na IPleak znovu a IP i DNS se mi změnilo na Nizozemsko, tedy jednu z optimalizovaných oblastí.

Screenshot of Surfshark automatically connecting to a P2P-friendly serverServer si můžete najít i ručně. Stačí v aplikaci na kartě „Locations“ (angl. oblasti) zadat do vyhledávání „p2p“

Já měl na rychlost štěstí a BitTorrent běžel velice svižně, ale je nutno podotknout, že se torrentovací servery nachází poblíž mé skutečné polohy. Pokud nemáte server poblíž, mohli byste narazit na větší propady rychlosti (naštěstí jsou i vzdálenější servery Surfshark poměrně rychlé). Přes nizozemský server mi stažení souboru o velikosti 2,5 GB trvalo 7 minut. Vyzkoušel jsem také manuální výběr P2P serveru z VB (kde se aktuálně nacházím) a ten samý soubor jsem stahoval 6 minut 45 vteřin, takže je rozdíl minimální.

Po připojení k vybranému serveru můžete bezpečně a anonymně stahovat torrenty. Je jen velká škoda, že je složitější tyto servery najít. Doporučil bych hledat servery manuálně a vybrat si nějaký poblíž vaší polohy.

Díky striktním zásadám neuchovávání záznamů, šifrování na vojenské úrovni a automatickému nouzovému odpojení jsem se při používání VPN cítil zcela bezpečně. Je však mnohem jednodušší pracovat s VPN, co podporuje torrentování na všech serverech nebo má P2P servery alespoň jasně značené. Pokud hledáte kvalitní VPN pro torrentování, doporučuji navštívit náš seznam nejlepších VPN pro torrentování.

Instalace a aplikace

9.4

Instalace a aplikace – snadné nastavení a jednoduché aplikace

Se Surfshark se pracuje velice snadno – její aplikace jsou přehledné a velice uživatelsky přívětivé, i když jste ještě nikdy VPN neměli. Jelikož funguje na všech systémech, jako jsou Windows, Mac, iOS a Android velice obdobně, tak se v něm neztratíte. Nemusíte ztrácet čas a seznamovatt se se 4 zcela odlišnými aplikacemi z různých zařízení.

K dispozici je ve 13 jazycích včetně španělštiny, němečtiny, japonštiny, korejštiny a čínštiny.

Nejvíce se mi líbí, že pokročilé nastavení a funkce v menu mají kratší popisek o tom, k čemu slouží. Velice užitečná je i možnost ukládání serverů do oblíbených.

Screenshot showing how to save servers as favorites on SurfsharkV aplikaci jsem nikdy nemusel nic dlouze hledat – vše je tu jasné

Jsou tu ale i věci, které by mohl Surfshark vylepšit. Poupravit by se například určitě dalo automatické připojení – několikrát se mi podařilo najít rychlejší server manuálním výběrem. Uvítal bych také seznam P2P serverů, jako je to dělané s MultiHop a statickými servery.

Na zařízeních s Windows a Android bych také ocenil jasnější zobrazení vytížení a odezvy serveru. Na Macu se vám tyhle informací zobrazí automaticky, takže mi v ostatních aplikacích trochu chybí. Když jsem se s tím obrátil na zákaznickou podporu, tak mi řekli, že jsou informace vidět jen když jste odpojení od VPN. Na Windows a Android tyto informace vidíte pouze po kliknutí na malé kolečko vedle „Locations“ (angl. oblasti).

Začněte se Surfshark >>

Nastavení a instalace

Zprovoznit Surfshark je naprostá hračka. Já si Surfshark dal na notebooky s Windows a Mac, tablet s Android a na iPhone.

Screenshot showing Surfshark's download page on its websiteAplikaci Surfshark jsem měl vždy staženou během 5 minut

Na všech zařízeních stačilo stáhnout a nainstalovat aplikaci (stejným způsobem jako jakýkoliv jiný program) z webu Surfshark a přihlásit se.

Stručný návod: Jak nastavit VPN Surfshark ve 3 snadných krocích

  1. Pořiďte si Surfshark na jeho webových stránkách. Vyberte si jeden z placených tarifů a proveďte nákup. K dispozici je i 30denní záruka vrácení peněz, takže si ho můžete vyzkoušet nezávazně.
  2. Stáhněte si aplikaci na své zařízení. Surfshark má intuitivní nativní aplikace pro Windows, macOS, Linux, Android a iOS. Stačí se přihlásit ke svému účtu a stáhnout si klienta.
  3. Připojte se k serveru. Teď můžete přes Surfshark začít bezpečně surfovat, sledovat obsah, hrát hry nebo bezpečně torrentovat.

Podpora zařízení

Surfshark nabízí přesně takovou podporu, jakou bych od špičkové VPN očekával (nativní aplikace pro Windows, macOS, Linux, Android a iOS). Má také nativní aplikace pro FireStick a Fire TV, které nabízí většina VPN s aplikacemi pro Android. Ručně si můžete VPN nastavit i na router, čímž získáte podporu pro několik dalších zařízení bez nativních aplikací, jako je například Roku nebo herní konzole. Na webu Surfshark najdete podrobné průvodce, co vám s tímto nastavením pomohou.

Podívejte se na všechny aplikace Surfshark >>

Stolní počítače – aplikace pro Windows, macOS a Linux

Účet jsem si vytvářel na notebooku s WIndows 10. Zahrnovalo to jen 3 kroky: vybrat si tarif, zadat e-mailovou adresu a zaplatit pomocí zvolené platební metody. Po obdržení přihlašovacích údajů jsem šel na stránky Surfshark a stáhl si do svého notebooku aplikaci.

Na stránce pro stažení aplikace mi už stačily jen dvě kliknutí a Surfshark byl připraven k práci. Kliknul jsem na tlačítko „Download apps“ a po stažení na .exe soubor, čímž se spustila instalace, která se dokončila automaticky. Asi za 20 vteřin se aplikace Surfshark spustila a požádala mě o přihlášení. Na macOS byl celý proces velice podobný. Její aplikace spustíte na Windows 7 a novějších verzíc nebo na mac OS 10.12 a novějších verzích.

Surfshark je také kompatibilní s Linux systémy Ubuntu a Debian. Samotná aplikace je na Linuxu velice strohá, nenabízí nejpokročilejší nastavení, funkce nebo specializované servery, co najdete na Windows a Mac. Cením si však možnosti přepínat mezi protokoly OpenVPN TCP a UDP. Některé funkce si můžete také nastavit ručně (např. automatické nouzové odpojení). Nejvíce mě na Linuxu potěšilo kompletní uživatelské rozhraní, takže vše nacvakáte myší a obejdete se bez příkzového řádku.

Některé funkce z Windows nejsou dostupné na macOS. Chybí například flexibilní nouzové odpojení, Bypasser a Device Invisibility.

Screenshots comparing Surshark's Windows and macOS appsRozhraní se trochu liší, ale aplikace jsou prakticky totožné

Největším rozdílem za mě je, že na macOS u serverů vidíte vytížení a odezvu. Na Windows se tuto informaci vidíte pouze po odpojení od VPN. U aplikace pro Windows jde také změnit velikost okna, což na Macu nejde.

Android a iPhone (iOS)

Instalace byla jednoduchá i na mém iPhonu a tabletu s Androidem. Bylo třeba o něco víc klepnutí než na Windows, ale instalace byla automatická a trvala asi 15 vteřin.

Při stahování .APK souboru na Android se mi zobrazilo vyskakovací okno, zda chci opravdu daný soubor stáhnout. Kliknul jsem na „OK“ a po stažení soubor Surfshark.apk otevřel. Poté už jen stačilo kliknout na „Install“ a „Open“ a aplikace byla připravena k práci. Surfshark podporuje systémy iOS 10.3.3 nebo novější verze Android 5.0 nebo novější verze.

Screenshot comparing Surfshark's Android and iOS appsKromě těchto malých rozdílů se aplikace Surfshark pro Android a iOS prakticky neliší

Mobilní aplikace jsou téměř stejné, ale na Androidu máte k dispozici pár exkluzivních funkcí. Je tu například GPS Spoofing, který spojí vaši reálnou polohu s polohou IP adresy VPN. Má také dodatečné „nativní“ nouzové odpojení, které, jak mě informovala zákaznická podpora, je zabudované hlouběji v systému Android a je spolehlivější. V aplikacích pro Android máte k dispozici také funkci Bypasser a v obou mobilních aplikacích potom vidíte odezvu a vytíženost hned vedle serverů.

Rozšíření pro prohlížeče Chrome, Firefox a Edge

Surfshark má rozšíření pro prohlížeče Chrome (Chrome 80 a novější), Firefox (91.1 a novější) a Edge (všechny verze). Já si nainstaloval rozšíření pro Chrome a Firefox a prakticky vám stačí vyhledat „Surfshark“ na Chrome Web Store nebo v obchodě s doplňky pro Firefox a kliknout na „Přidat“.

Rozšíření pro prohlížeče jsou sice jednodušší verzí aplikace, ale oproti konkurenčním rozšířením toho umí stále hodně. Zamaskují vaši IP adresu, chrání vás před úniky skrz WebRTC, obchází geoblokace a nechybí jim ani funkce CleanWeb. Ta umí blokovat reklamu/vyskakovací okna a upozorní vás na úniky dat a malware. Neošidí vás ani o funkci Bypasser. Jen si výše zmíněné funkce nesmíte zapomenout zapnout.

Z mojí zkušenosti fungují skvěle a mají elegantní design. Využil jsem je však pouze k rychlé změně IP adresy v prohlížeči pro obcházení blokací, na nic jiného nedošlo. Rozšíření pro prohlížeče totiž šifrují pouze provoz daného prohlížeče. Pravda je, že oproti konkurenci je to stále výhra, protože ta většinou jen mění IP adresy bez šifrování. Přesto je podle mě lepší používat pro ochranu zařízení plnohodnotnou aplikaci.

Aplikace pro Amazon Fire TV a chytré televize s Android

Aplikace pro Fire TV a FireStick je skoro stejná jako verze pro Android a nabízí téměř všechny pokročilé funkce jako na ostatních zařízeních. K dispozici je pro druhou generaci zařízení Fire a novější.

Surfshark má také nativní podporu pro chytré televize s Android. Instalace je stejně jednoduchá jako na jakémkoliv jiném zařízení s Android. VPN stačí vyhledat na Play Store a nainstalovat.

Smart DNS pro streaming – pro PlayStation, Xbox a další chytré televize

Díky funkce Smart DNS můžete používat DNS Surfshark na zařízeních, které nativně VPN nepodporují, jako jsou Xbox Series X/S, PS4/5, Nintendo Switch, Apple TV, LG televize, Samsung televize a další chytré televize.

Nastavení Smart DNS na můj Xbox Series S mi zabralo asi 2 minuty. Přihlásil jsem se k Surfshark přes prohlížeč, po levé straně jsem vybral VPN > Manuální instalace > TV nebo konzole. Moje IP adresa se automaticky propsala a dostal jsem DNS kódy, co stačí překopírovat do nastavení sítě Xboxu. Nastavení je extrémně snadné a získáte přístup na americké streamingové služby a knihovny. Jakmile jsem měl hotovo, mohl jsem sledovat na své konzoli sledovat Disney+, americký Netflix a Hulu.

Jen nezapomínejte, že Smart DNS není to samé co VPN. Nešifruje vaše online aktivity, nemění vaši IP adresu a nenabízí ani žádné jiné bezpečnostní funkce jako VPN.

Výše zmíněná zařízení lze k Surfshark připojit také nastavením VPN na routeru nebo sdílením internetového připojení s VPN z počítače. To už je trochu složitější než nastavit Smart DNS, ale vaše zařízení tak budou chráněna. Na webových stránkách Surfshark najdete podrobné návody na každou z uvedených metod.

Podporuje routery, ale nemá pro ně nativní aplikace

Surfshark si můžete nastavit i na svém routeru, ale pro nejlepší výkon je doporučeno používat jeho aplikace. Pro manuální instalaci potřebujete router s předinstalovaným firmwarem, co má klienta WireGuard, OpenVPN nebo IKEv2. Můžete si nainstalovat i nový firmware (návody jsou na webu), ale to už je složitý proces, při kterém se může router poškodit, takže opatrně!

Nebudete mít k dispozici ani většinu pokročilých funkcí z aplikací. Některé routery podporují split tunneling a některé nabízí i výběr bezpečnostních protokolů, ale jiné to neumí. Žádné jiné funkce na routerech nefungují. Na routeru si také musíte ručně nastavit každý VPN server, co chcete používat. Změna serveru tím pádem není ani zdaleka tak snadná jako v aplikaci.

Jde o jednu z mála oblastí, kde se Surfshark nedokáže zatím vyrovnat přední konkurenci. S nativní aplikací pro routery od ExpressVPN si například můžete připojit všechna svá zařízení k jiným serverů současně. Prodává i routery s přednastaveným firmwarem ExpressVPN, což celý proces dramaticky zjednoduší.

Přesto oceňuji, že má Surfshark na svém webu návody přímo pro routery. Pomohou vám s instalací a ve znalostní bázi navíc najdete seznam podporovaných routerů. Návody jsem si pročetl a jsou za mě dostatečně popisné a současně jednoduché. Pokud byste narazili na problémy, máte k dispozici zákaznickou podporu na živém chatu, a to 24/7.

Neomezený počet připojení současně

K jednomu předplatnému připojíte, kolik jen zařízení budete chtít. TTo je jedna z největších výhod Surfshark, protože je to neuvěřitelný poměr ceny a výkonu. Většina VPN omezuje počet připojených zařízení současně na 5–10, což může být například pro rodiny málo.

Vyzkoušel jsem, jestli připojení hodně zařízení ovlivní výkon. Připojil jsem notebook, iPad, telefon s Androidem a stolní počítač a k žádnému poklesu výkonu nedošlo. Pořád jsem koukal na Netflix v HD bez sekání. Víc už si snad ani nemůžete přát.

Cena

8.7
Surfshark One 24 měsíců + 4 měsíců Zdarma
$ 2.69 / měsíc za měsíc
Surfshark One+ + 5 měsíců Zdarma
$ 3.99 / měsíc za měsíc
Surfshark One 1 měsíc
17.95 / měsíc za měsíc

Ceny – cenově dostupná VPN s prověřenou zárukou vrácení peněz

Čím delší předplatné si pořídíte, tím větší získáte slevu. Je tu ale malý háček. Měsíční tarif vás vyjde na 12,95 $/měsíc, roční tarif stojí 3,99 $/měsíc a za tarif na dva roky zaplatíte $2,69/měsíc (a častokrát dostanete pár měsíců zdarma). Uvedený ceny však platí pouze na první „období“. Při obnovení předplatného se ceny téměř zdvojnásobí: tarif na 24 měsíců vás tak při obnovení nově vyjde na téměř 5 $/měsíc.

Dle mého názoru jsou však ceny Surfshark vzhledem k nabídce všech pokročilých funkcí zcela adekvátní. Kromě toho můžete tuto VPN používat na neomezeném počtu zařízení, takže získáte za své peníze ještě více.

Za malý měsíční poplatek si můžete pořídit také Surfshark One. Součástí tohoto balíčku jsou funkce Antivirus, Search a Alert.

Na všechny tarify se vztahuje 30denní záruka vrácení peněz  a dostupné funkce jsou ve všech případech zcela totožné. Sám jsem si záruku Surfshark otestoval a nenarazil jsem na žádné problémy. Na živém chatu jsem požádal o vrácení platby (sdělil jsem jim důvod, proč není Surfshark pro mě). Moje žádost byla okamžitě schválena a do 4 dnů mi přišly peníze.

Pro Android, iOS a macOS je v nabídce také 7denní zkušební bezplatná verze, kterou si můžete pořídit na Apple Store nebo Google Play.

Surfshark nabízí následující platební metody:

  • Známé kreditní karty (Visa, MasterCard, American Express, Discover)
  • PayPal
  • Debetní karty (jen v Evropě)
  • Google Pay
  • Amazon Pay
  • Kryptoměny
  • Další lokální platební metody, například AliPay a Sofort

Pokud si chcete Surfshark pořídit anonymně, vytvořte si oddělený e-mail a zaplaťte kryptoměnami.

Vyzkoušejte Surfshark nezávazně >>

Spolehlivost a podpora

9.8

Spolehlivost a podpora – přátelská a zkušená zákaznická podpora

Centrum nápovědy Surfshark je plné užitečných informací, včetně popisů funkcí, návodů na instalaci a nastavení a sekce FAQ. Já nejvíce oceňuji množství návodů, které jsem během psaní této recenze sám využil. Všechny byly dostatečně podrobné, ale ne komplikované.

Pokud na webových stránkách nenajdete odpověď na svou otázku, obraťte se na zákaznickou podporu na živém chatu dostupném 24/7 nebo pomocí ticketu či e-mailu. Vyzkoušel jsem tickety i živý chat a vždy jsem dostal rychlou, příjemnou a užitečnou odpověď. Na živém chatu mi odpověděli během pár vteřin a na ticket za 3–5 hodin.

Doporučuji využít živý chat. Je to praktické a odpověď dostanete za pár vteřin

Když jsem narazil na problémy s funkcí Whitelister na Windowsu, pracovních zákaznické podpory mi na živém chatu poskytl konkrétní kroky a několik různých řešení. Zůstal tam se mnou, než jsme našli řešení, které fungovalo.

yzkoušejte Surfshark nezávazně >>

Sečteno a podtrženo

Konečný verdikt – uživatelsky přívětivá, všestranně bezpečná, spolehlivá VPN

Surfshark 100% doporučuji. Nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu ze všech VPN a splňuje všechny očekávání od VPN: obsahuje mnoho pokročilých funkcí, spolehlivé servery, stabilní rychlost, odblokování obsahu a ochranu soukromí.

Moc se mi líbila zákaznická podpora a transparentnost zásad ochrany osobních údajů. Dalším jedinečným aspektem je, že připojíte neomezený počet zařízení. Díky tomu získáte za své peníze ještě více.

Největším problémem je, že její zásady o neuchovávání záznamů nebyly zkontrolovány a auditovány a má sídlo v zemi v rámci aliance 9-Eyes – což je znepokojivé z hlediska ochrany soukromí. Celkově je ale Surfshark vysoce kvalitní VPN téměř ve všech ohledech.

lDxykL2d2Ok
  • Spolehlivě odblokuje Netflix, Disney+, Hulu a další streamingové služby
  • Vynikající rychlost blízkých i vzdálených serverů
  • serverů na místech
  • Extrémně bezpečné řešení s prověřenými zásadami neuchovávání záznamů a šifrováním na vojenské úrovni
  • Neomezený současných připojení

Časté dotazy o Surfshark

Je Surfshark spolehlivá VPN? Uchovává záznamy?

Ano, Surfshark je neuvěřitelně bezpečný, ať se nacházíte kdekoliv. Nabízí 256bitové AES šifrování, které je prakticky neprolomitelné. Stejnou úroveň šifrování používají armády a vlády zemí po celém světě.

Surfshark také neuchovává naprosto žádné záznamy a neshromažďuje žádné osobní údaje. Jelikož používají servery na bázi RAM, veškerá data jsou po každém odpojení od VPN vymazána.

Umí Surfshark odblokovat Netflix, Amazon Prime Video, BBC iPlayer a další streamingové služby?

Ano! Surfshark odblokoval Netflix, Amazon Prime Video a BBC iPlayer. Dostal jsem se k více než 20 knihovnám Netflix, 2 knihovnám Amazon Prime Video a s každým britským serverem i k BBC iPlayer. Kromě toho zvládl odblokovat dalších 15 oblíbených streamovacích služeb.

Funguje Surfshark v Číně?

Surfshark si bohužel v současné době neporadí s cenzurou internetu v Číně (ani v jiných omezujících zemích, jako jsou Rusku, Saúdská Arábie, Turecko a SAE). Není to však žádné překvapení, protože čínská vláda přijala silná opatření pro blokování všech VPN, co nejsou schválené vládou.

Na podpoře mi řekli, že existuje manuální způsob připojení, který by Surfshark mohl v Číně zprovoznit, ale pravděpodobně nebude funkční.

Pokud hledáte spolehlivou VPN pro Čínu, máte na výběr pár vynikajících možností. Vezměte však na vědomí, že VPN, co nejsou schválené vládou, jsou prakticky zakázané. Obvykle se taková situace řeší blokováním VPN (nikoliv stíháním uživatelů), ale chceme dát jasně najevo, že já ani můj tým neschvalujeme žádné protizákonné jednání. Obeznamte se proto se současnými místními zákony, ať se vyhnete problémům.

Na kolik zařízení si mohu Surfshark nainstalovat?

Na kolik jen chcete. Největší výhodou Surfshark je, že nabízí neomezený počet připojení s jedním předplatným současně. To je ideální pro rodiny nebo sdílení VPN s přáteli.

Má Surfshark aplikace pro Fire TV Stick, Apple TV nebo chytré televize?

Ano, Surfshark má vlastní aplikace pro Fire TV a FireStick. Najdete je na Amazon App Store.

Je Surfshark VPN legální?

Ano, Surfshark a další VPN jsou ve většině zemí zcela legální – mezi tyto země patří USA, většina Evropy a další západní země. V některých zemích je však používání VPN omezené nebo přímo zakázané (např. Čína Turecko, Rusko a Írán).

Já a můj tým z vpnMentor neschvalujeme používání VPN k účasti na nelegálních aktivitách a než se do používání VPN pustíte, měli byste se seznámit s místními zákony a předpisy.

Můžete používat Surfshark k torrentování?

Ano, se Surfshark můžete torrentovat. Torrentování neběží na všech serverech, ale obvykle si toho vůbec nevšimnete, protože vás automaticky připojí k serveru pro torrentování, když zapnete bittorrent aplikaci. Server pro torrentování si můžete najít i ručně, stačí do vyhledávání napsat „P2P“. Je to trochu otravnější řešení, ale také funguje.

Má prověřené zásady neuchovávání záznamů a servery běžící na RAM, takže dostatečně chrání vaše připojení.

Je Surfshark bezplatná VPN?

Ne, Surfshark není zdarma. Můžete si však pořídit 7denní bezplatnou zkušební verzi pro Android, iOS a macOS. Navíc se na všechny tarify vztahuje 30denní záruka vrácení peněz.

Záruka vrácení peněz (dny): 30
Mobilní aplikace:
Počet zařízení na licenci: Neomezený

Podívejte se níže na krátkou video recenzi a tutoriál Surfshark

grbLLugXzZA/
imgur-grbLLugXzZA/
Poskytovatele hodnotíme na základě důkladného testování a průzkumu, ale také s ohledem na vaši zpětnou vazbu a naše obchodní dohody s poskytovateli. Tato stránka obsahuje partnerské odkazy.
Surfshark Uživatelských recenzí (Recenze uživatelů nejsou ověřeny)
7.5
Na základě 796 hodnocení v 27 jazycích

Napište recenzi na Surfshark

Prosím, ohodnoťte VPN.

Všechno Rychlost Streamovací služby Bezpečnost Zákaznická podpora
Tomáš
Tomáš
4/10
Problémové použití

Moje zkušenosti se Surfshark jsou spíše horší...na HBO se málokdy připojím napoprvé...pokud vůbec...hodně běžných stránek se odmítá načíst...Velký problém při odeslání mailů přes smtp server...Maily odesílám několikrát, pokud se vůbec odešlou. Zkoušel jsem i upravit nastavení podle návodu na fóru, ale nic nepomohlo...Vlastně stále jen řeším nějaké problémy. Před tím jsem rok používal VPN Kaspersky a o ní jsem prakticky nevěděl. Nakonec jsem Surfshark odinstaloval a používám ji pouze jeho doplněk v prohlížeči.

Ondřej
Ondřej
8/10
Solidní nabídka funkcí

Surfshark jsem si pořídil kvůli funkcím Whitelister a Multihop, ale potom jsem zjistil, že nabízí i Smart DNS a neomezený počet připojených zařízení najednou, proto jsem začal používat VPN i na chytré TV a dalších zařízeních. Někdy se při používání funkce Multihop déle připojovala k serverům, ale celkově jsem s koupí spokojený.

Filip
Filip
8/10
Spokojenost s funkcemi

Surfshark jsem si koupil kvůli funkci Whitelister a Multihop, ale pak jsem objevil Smart DNS a neomezený počet připojení současně a teď vpn používám na smart TV i dalších zařízeních. Nakonec jsem s pořízením celkem spokojený.

Porovnejte Surfshark s nejlepšími alternativními VPN

O autorovi

Keira je profesionální spisovatelka v oblasti technologií a nadšenec do kybernetické bezpečnosti. Podporuje digitální svobodu a online soukromí.

Byl tento článek užitečný?
To je nám líto!
(Minimálně 10 znaků.)