A 9 legjobb magyar VPN 2023-ben - 300+ VPN-t teszteltünk
- A legjobb VPN szolgáltatások Magyarországra — Teljes körű elemzés (Frissítve: 2023)
- ExpressVPN — A legjobb VPN összességében a sebesség, a biztonság és a megbízhatóság tekintetében
- CyberGhost — Dedikált szerverek a megbízható játékélményhez, streameléshez és torrentletöltésekhez
- Private Internet Access — A sebesség és a biztonság pontos egyensúlya a jól testreszabható beállításokkal
- NordVPN — NordLynx protokoll a jobb sebességért a közeli és a távoli szervereken
- Surfshark — Egy igen biztonságos VPN, jó adatvédelemmel kedvező áron
- A legjobb VPN szolgáltatások — Gyors összehasonlító táblázat
- Miért van szükség VPN-re
- Hogyan lehet kiválasztani az igényeknek leginkább megfelelő VPN-t
- A tesztelési módszertanunk: Hogyan rangsoroljuk & hasonlítjuk össze a VPN-eket
- GYIK a legjobb VPN szolgáltatásokról
ExpressVPN — A leggyorsabb VPN a piacon. Szuper biztonságos, egyszerű a használata, remek a streamelésre és megfizethető az ára. Használja ki: 49% kedvezmény ezzel a speciális ajánlattal.
Lehetetlennek tűnhet a feladat, hogy találjunk egy igazán nagyszerű és sokoldalú VPN szolgáltatást. Egyes VPN-ek jók a tartalmak streamelésére, de hiányoznak belőlük a komoly biztonsági funkciók. Más szoftverek szuper biztonságosak, de annyira lelassítják az internetkapcsolatot, hogy még a böngésző használata is frusztrációt okoz. Ráadásul akkor még nem említettük a megbízhatatlan VPN-ek tucatjait, amelyek nyomon követik a felhasználók online tevékenységét, netán képtelenek megfelelő módon titkosítani az adatforgalmat.
Hogy segítsünk megtakarítani némi időt és macerát, a kiberszakértői csapatunk hónapokat töltött el több, mint 300 VPN szolgáltatás tesztelésével, hogy megtalálják a mezőnyben a legjobb szolgáltatásokat Magyarországra.
Ezek a VPN szolgáltatások mindnyájan remekül működnek: hozzáférést nyújtanak a földrajzi alapon tiltott tartalmakhoz, védelmet biztosítanak az internetkapcsolatunk számára anélkül, hogy lassítanák azt, és megőrzi online tevékenységünk privát jellegét. Sőt, egyes ilyen VPN-ek képesek a szolgáltatást biztosítani azokban az országokban is, ahol szigorú internetes cenzúra uralkodik.
ÖSSZEFOGLALVA: Az ExpressVPN nyerte el az első helyet nálunk, a piacvezető védelmi funkcionalitásnak, illetve a streamelés, a torrentletöltések és a játékok számára elérhető lenyűgöző sebességnek köszönhetően. Azért is kiemelkedő a szolgáltatás, mert a cég komolyan elkötelezett a felhasználók online magánszférájának megóvása tekintetében.
Kipróbálható az ExpressVPN kockázatmentesen a 30 napos pénzvisszatérítési garanciának köszönhetően. Ha az olvasó velünk ellentétben nem találná annyira meggyőzőnek a szolgáltatás tudását, könnyedén visszaigényelheti a teljes kifizetett összeget.
Próbálja ki a szerintünk 1. számú VPN-t ma
Kevés az ideje? Íme a legjobb VPN szolgáltatások, 2023
- ExpressVPN — Biztonságos, gyors és megbízható bármilyen online tevékenység számára; többek között jó böngészésre, streamelésre és torrentletöltésekhez.
- CyberGhost — Jó lefedettségű szerverhálózat, így könnyedén megkerülhetők a geoblokkok és korlátozások nélkül élvezhetjük az internetet
- Private Internet Access — Rengeteg előre integrált biztonsági és adatvédelmi testreszabási lehetőség
- NordVPN — Egyedi biztonsági funkcionalitás, beleértve a saját fejlesztésű NordLynx protokollt, mely csúcssebességet biztosít, azonban az asztali alkalmazások kissé ormótlanok.
- Surfshark — Első osztályú biztonsági funkcionalitás, mely megvédi a felhasználók adatait, mindezt elérhető áron, azonban a cég székhelye a 9, illetve 14 Szem Szövetségének tagállamában található.
A legjobb VPN szolgáltatások Magyarországra — Teljes körű elemzés (Frissítve: 2023)
Csapatunk több, mint 40 országban van jelen világszerte. Több hónap leforgása alatt a tesztek százait végeztük el, hogy kiderítsük, melyik VPN szolgáltatások kínálják a legjobb sebességet, biztonságot és megbízhatóságot. Hosszú hetekig böngészgettünk, töltögettünk le fájlokat, streamelgettünk tartalmakat és torrentezgettünk, összegyűjtve az adatokat mindegyik VPN szoftverről, hogy megoszthassuk az olvasóval az eredményeket.
1. ExpressVPN — A legjobb VPN összességében a sebesség, a biztonság és a megbízhatóság tekintetében
Tesztelve: október 2023 Kockázatmentes próba 30 napig
- A leggyorsabb VPN szolgáltatás, amelyet teszteltünk, a saját fejlesztésű Lightway protokollnak köszönhetően
- 3 000+ szerver 105 országban (Magyarországot beleértve) segít feloldani rengeteg, régiók szerint korlátozott tartalmakhoz a hozzáférést
- 8 egyidejű csatlakozás engedélyezett
- 30 napos pénzvisszatérítési garancia
- Képes feloldani: Netflix (US, HU és még sok más katalógus), Amazon Prime Video, Hulu, Disney+, HBO Max, BBC iPlayer, Vudu, M4 Sport, RTL Klub és más szolgáltatók
- Magyar nyelvű ügyfélszolgálat élő csevegőfelületen és e-mailben: Az e-mailekben és a csevegőprogramban az ügyfélszolgálat automatikus fordítóprogramot használhat, így a felhasználó az általa preferált nyelven kommunikálhat az ügyfélszolgálatos munkatársakkal
Az ExpressVPN mindent összevéve a legjobb VPN az általam teszteltek közül, a hihetetlen gyors sebességével és erős védelmi funkcionalitásával. A szolgáltatás nagyrészt a saját fejlesztésű Lightway protokollnak köszönhetően képes ezt a tudást kínálni, hiszen ez a protokoll gyorsabb és kevesebb erőforrást igényel más protokollokhoz képest.
Az alkalmazásban a beállítások között lehet váltani a Lightway protokollra, de a VPN szoftver akár automatikusan kiválasztja a legjobb protokollt a felhasználó hálózata számára. Elérhetők még az OpenVPN, az IKEv2 és az L2TP/IPsec protokollok.
5 közeli szervert teszteltem a Lightway használata közben. Az internetkapcsolatom eredeti sebessége 53,34 Mbps volt, míg a csatlakozás után az átlagsebességem 48,95 Mbps-nek bizonyult. Ez átlagosan úgy 8% csökkenésnek felel meg a sebességben, ami jóval kisebb különbség, mint amit a többi VPN-nel mértem.
Még fantasztikusabb volt a tapasztalatom, amikor egy londoni szervert próbáltam ki; bár a szerver több ezer kilométerre esett az én tartózkodási helyemtől, a sebességem soha nem esett 45 Mbps alá.
Tökéletes a streamelésre bármilyen készüléken
Az ExpressVPN több, mint 3 000 szerverrel rendelkezik 105 országban, ami azt jelenti, hogy világszerte élvezhetjük a tartalmakat. Ez a hatalmas hálózat segít elkerülni a túlzsúfolt szerverek okozta potenciális lassulásokat.
Hozzáférést kaptam a régiós Netflix katalógusokhoz a 10 különböző országban, ahol teszteltem a szolgáltatást, beleértve az USA-t, Angliát, Japánt és Ausztráliát. Ugyanilyen jól működött a szoftver más oldalakkal is, amikor kipróbáltam velük, például a Disney+ platformjával — ez a szolgáltató pedig a szupererős geoblokkjairól ismert.
Annak érdekében, hogy még több készüléken lehessen a tartalmakat streamelni, az ExpressVPN kínál úgynevezett intelligens vagy Smart DNS funkciót, melynek a neve MediaStreamer. Ennek a funkciónak a segítségével olyan készülékeken is betölthetjük a streaming oldalak tartalmait, amelyek jellemzően nem támogatják a VPN szoftverek futtatását, például játékkonzolokon és okostévéken. A funkció nem titkosítja az adatforgalmat és más biztonsági funkciót sem igazán kínál, de rendkívül egyszerű a beállítása. Kevesebb, mint 5 perc alatt beüzemeltem a funkciót a PlayStation konzolomon, és máris megnézhettem az amerikai Netflix, a Disney+, a Hulu, illetve a BBC iPlayer tartalmait.
Felhasználóbarát és funkciókkal telepakolt program
Az ExpressVPN alkalmazásokat egyszerűen telepíthetjük és használhatjuk; kevesebb, mint egy percig tartott a szoftver telepítése a Windows PC-men. Miután ezzel elkészültem, szó szerint csak rá kellett kattintanom a „csatlakozás” opcióra, hogy bekapcsoljam a VPN-t. Az is tetszett, milyen áramvonalas és egyszerű a böngészőbővítmények kialakítása — sőt, a teljes VPN funkcionalitásához hozzáférést biztosítanak, nemcsak a proxy opciókhoz (a legtöbb VPN-es böngészőbővítménnyel ellentétben).
Az ExpressVPN által kínált split tunneling funkció segítségével kiválaszthatjuk, melyik alkalmazások használhatják a VPN-t. A funkció tesztelésekor a normál internetkapcsolatommal streameltem egy filmet a helyi Netflix katalógusból, míg beállítottam, hogy a BitTorrent a VPN-en keresztül működjön. Csak egy pillanatig tartott ennek beállítása, és segített a letöltési sebességem maximalizálásában.
Ha már szó esik a torrentezésről: az ExpressVPN a teljes hálózatán támogatja a P2P fájlmegosztást. A szolgáltató houstoni szerverét használtam arra, hogy körülbelül 3 perc alatt letöltsek egy 790 MB méretű filmet. Mivel a torrentekhez elérhető szerverekre nem vonatkoznak korlátozások, nem nehéz egy gyors, nem túlterhelt szervert találni.
Az ExpressVPN talán egy területen hagy maga után egy kis kívánnivalót: az egyidejűleg engedélyezett csatlakozások számát illetően. Egyetlen előfizetéssel 8 készülék csatlakoztatható egyszerre — de más VPN-eknél akár 10, sőt korlátlan számú csatlakozást tesznek lehetővé. Mindenesetre, az elérhető 8 csatlakozási lehetőség több, mint elég lesz a legtöbb ember számára. Ha az olvasó netán egy barátjával vagy a házastársával osztja meg az előfizetését, fejenként 2-3 készüléken használhatják egyszerre a VPN szolgáltatást.
Első osztályú biztonság és adatvédelem
A piacvezető védelmi funkcionalitásnak köszönhetően az ExpressVPN-nel biztonságban tudhatjuk magunkat az online fenyegetésektől. A szolgáltatás védelmet nyújt a DNS-, IP- és WebRTC-alapú szivárgások ellen. Egy online szoftvereszköz segítségével teszteltem a szivárgások lehetőségét, az eredmények pedig megerősítették, hogy az adatforgalmamat a VPN sikeresen átirányította, míg a valódi tartózkodási helyemről az információk védve maradtak.
Ha esetleg a VPN kapcsolat leállna, az automatikus kill switch (Network Lock) funkció megakadályozza az adatok kiszivárgását. A funkció megszakítja a hálózattal való internetkapcsolatot, amíg a VPN kapcsolat helyre nem áll.
Az ExpressVPN a 256 bites AES titkosítást alkalmazza a SHA512 hash mellé egy 4096 bites RSA kulccsal. Ennek a kombinációnak a jóvoltából hihetetlenül nehéz feladat lenne a felhasználói adatokhoz való hozzáférés még akkor is, ha a világon a legjobb hacker próbálkozna meg ezzel.
További biztonsági réteget jelent a sérülés utáni titkosságvédelem használata a dinamikus titkosítási kulcsoknak köszönhetően. Vagyis, ha bekövetkezne az a valószínűtlen esemény, hogy hozzáférnek egy titkosítási kulcshoz, ez nem veszélyeztetné sem a korábbi, sem a jövőbeli kommunikáció biztonságát. A felhasználó nyugodtan alhat a személyes adatainak védelmét illetően.
A maximális adatvédelem érdekében az ExpressVPN a TrustedServer technológiát biztosítja. Tehát, a cég RAM-alapú szervereket üzemeltet, amelyeken a felhasználói adatok törlődnek minden egyes újraindítás után. A legtöbb VPN szolgáltató a felhasználók adatait merevlemezeken tárolja, így az adatokat manuálisan kell törölni. A hagyományos szervereket emellett nehezebb mindig ellátni a legújabb biztonsági szoftverfrissítésekkel. A TrustedServer technológia garantálja, hogy minden ExpressVPN szerver frissítése automatikusan megtörténik, ezáltal nagymértékben csökkennek a biztonsági kockázatok.
Mindezeken felül, az ExpressVPN székhelye az adatvédelem mennyországában, a Brit Virgin-szigeteken található, mely a kormányok nemzetközi hírszerzési hálózatainak, például a Szem Szövetségek hatókörén kívülre esik. Ebben az országban a szolgáltató céget nem kötelezi semmilyen törvény arra, hogy rögzítse vagy megossza a felhasználók adatait.
Ráadásul az ExpressVPN cége folyamatosan aláveti magát a független kiberbiztonsági cégek auditjainak. A Lightway protokoll, az alkalmazások, sőt a böngészőbővítmények is tökéletesen biztonságosnak minősültek az utóbbi években. Valamint, az ExpressVPN betartja a szigorú naplózásmentességi irányelveket — a KPMG audit cég 2022-ben úgy találta, hogy maradéktalanul megfelelt a szolgáltató ezeknek az irányelveknek.
Kutatóink Ázsiában is tesztelték a szolgáltatás működőképességét a szigorúan cenzúrázott országokban. Igen meggyőzőnek találtam, hogy sok más VPN szolgáltatóval ellentétben az ExpressVPN megbízhatóan működik Kínában. Mindazonáltal, én és a csapatom nem támogatunk semmilyen illegális tevékenységet — az olvasó mindenképpen tájékozódjon a vonatkozó törvényekről az adott országban.
Remek kedvezmények és megbízható garancia
Az egyetlen hátránya az ExpressVPN szolgáltatásának az, hogy kissé drágább az előfizetés más versenytársakhoz képest. Az éves csomag a legolcsóbb, az ára €6,39/hónap. A havi és 6 havi csomagokhoz ugyanazokat a funkciókat biztosítják, de magasabb áron. Viszont az ExpressVPN általában kínál kedvezményeket is — sőt néha ingyenes hónapokat ad a szolgáltatáshoz. Amikor előfizettem az 1 éves csomagra, 3 extra hónapot kaptam hozzá ingyen.
Az olvasó saját maga is kipróbálhatja az ExpressVPN-t kockázat nélkül a 30 napos pénzvisszatérítési garanciának köszönhetően. Ha nem felelne meg az olvasónak a szolgáltatás, könnyen visszakérheti a pénzét. Miután 27 napig teszteltem a szoftvert, visszaigényeltem a pénzemet a nonstop élő csevegőfelületen. Egyszerűen működött a dolog; az ügyfélszolgálatos munkatárs feltett pár kérdést a tapasztalataimról, és ezután azonnal engedélyezte a visszafizetést. A pénzem újra a számlámon volt 2 nappal később.
Próbálja ki az ExpressVPN-t most
2. CyberGhost — Dedikált szerverek a megbízható játékélményhez, streameléshez és torrentletöltésekhez
- A dedikált szerverek tucatjai óvják a felhasználók magánszféráját, bármivel töltik az idejüket online
- 9 561+ szerver 100 országban (szerverekkel Budapesten is), így könnyedén hozzáférhetők a globális tartalmak
- 7 egyidejű csatlakozás engedélyezett
- 45 napos pénzvisszatérítési garancia a hosszabb előfizetésekhez
- Képes feloldani: Netflix (US, UK stb.), Amazon Prime Video, Hulu, Disney+, HBO Max, BBC iPlayer, Vudu és más szolgáltatók
A CyberGhost mindent összevéve az egyik legjobb, sokoldalú VPN szolgáltatás a piacon — sőt a külön optimalizált szervereknek köszönhetően kifejezetten jó választás, ha a streaming oldalakhoz való hozzáférés a cél. Mindegyik ilyen szervert felcímkéztek annak megfelelően, hogy melyik platformmal működik legjobban. Ezeket a szervereket a bal oldali panelen találhatjuk meg az alkalmazásban, a „For Streaming” (Streameléshez) felirat alatt.
A tesztjeim során a CyberGhost USA Netflix szerverét használtam, melynek segítségével hozzáférést kaptam a Netflix tartalmakhoz anélkül, hogy letiltottak volna. Megnéztem az Ozark című sorozatból 3 epizódot, miközben az internetkapcsolatom stabil maradt, és semmilyen pufferelés nem lépett fel. A tesztelő munkatársaink tapasztalatai szerint a Disney+, BBC iPlayer, Amazon Prime Video oldalaira és más platformokra optimalizált CyberGhost szerverek szintén zökkenőmentesen működtek.
Ráadásul a CyberGhost dedikált szervereket kínál a játékokhoz és a torrentletöltésekhez. A játékok futtatásához elérhető szervereket úgy optimalizálták, hogy alacsony ping időt és megbízható sebességet biztosítsanak. Ugyanakkor a P2P-re optimalizált szervereket felkészítették a nagy mennyiségű adat átvitelére és a gyors letöltésekre, miközben továbbra is megóvják a felhasználók online biztonságát.
A torrentre optimalizált szerverek mindegyikéhez feltüntették, milyen távolságra található a felhasználó tartózkodási helyétől, így könnyen lehet találni közeli szervert. Én személyesen a panamai szerverhelyszínt (a hozzám legközelebbit) használtam arra, hogy letöltsek egy 600 MB méretű fájlt, mindössze pár perc alatt.
A CyberGhost kínál dedikált IP-címet is, melyet egy minimális havidíjért hozzáadhatunk az előfizetéshez. A dedikált IP-cím egy afféle „személyes” IP-cím, amelyhez csak az előfizetője fér hozzá, így elkerülhető a túlzsúfoltság problémája, a weboldalak pedig nem fogják VPN-ként felismerni. Ezek az IP-címek elérhetők az USA-ban, Angliában, Kanadában, Németországban és Franciaországban.
Piacvezető az adatvédelem és a biztonság
A CyberGhost külön figyelmet fordít arra, hogy biztosítsa az adataink védelmét. Először is, a cég székhelye Romániában található — az 5, 9 és 14 Szem Szövetségének hatókörén kívül — ahol a helyi törvények nem kötelezik a szolgáltatót arra, hogy eltárolja a felhasználók adatait.
Ezenfelül, a szolgáltató saját NoSpy szerverekkel rendelkezik, amelyeket kizárólag a CyberGhost alkalmazottai üzemeltetnek Romániában. Ha ezeket a szervereket használjuk, akkor még kisebb az esélye annak, hogy az illetéktelenek esetleg hozzáférnek vagy lefülelik az adatainkat.
Mindezeken felül, a cég szigorú naplózásmentességi irányelveket alkalmaz annak érdekében, hogy biztosítsa, a felhasználók adatai soha ne legyenek eltárolva. Ezeket az irányelveket a Deloitte — egy jó hírű, globális jelenléttel rendelkező audit cég — auditálta, és arra a következtetésre jutott, hogy a CyberGhost valóban egy naplózásmentes VPN szolgáltató. A vizsgálat eredményei alapján megerősítették, hogy ez a VPN szolgáltató nem követi nyomon vagy rögzíti a következőket: a felhasználók által meglátogatott weboldalak, a választott szerverek adatai, az online tevékenység időpontja vagy időtartama, az IP-cím, a DNS-kérelmek, illetve a letöltések.
Ráadásul a szoftver a biztonsági funkciók komoly választékát tartalmazza a kiberbűnözők és más fenyegetések elleni védelem biztosításához. Többek között a 256 bites AES titkosítást, a sérülés utáni titkosságvédelem technológiájával együtt, valamint a DNS- és IP-szivárgás elleni védelmi funkcionalitást és a kill switch opciót.
Teszteltem a kill switch funkciót azáltal, hogy átváltottam egy másik szerverre, míg egy YouTube videót streameltem. Amint megszakadt a kapcsolatom a VPN szolgáltatással, a funkció lekapcsolt a hálózatról. Kaptam egy értesítő üzenetet, amelyből kiderült, hogy a CyberGhost átmenetileg letiltotta az adatforgalmamat addig, amíg a VPN kapcsolat helyre nem áll. Ennek a funkciónak köszönhetően az adataink bizonyosan nem szivárognak ki — még véletlenül sem.
A CyberGhost piacvezető biztonsági protokollokat kínál, beleértve az OpenVPN és a WireGuard protokollokat. Az OpenVPN a legnépszerűbb protokoll, mely a biztonság és a sebesség remek keverékét biztosítja, ami ideális a legtöbb felhasználás számára. Mindazonáltal a WireGuard újabban egy komoly alternatívát jelent, a még gyorsabb sebességnek és a modernebb titkosítási technológiának köszönhetően. Ez utóbbi a személyes kedvencem, így örülök, hogy elérhető ez a lehetőség a szoftverben.
Egyszerűen használható alkalmazások és gyors internetkapcsolat
A CyberGhost felhasználóbarát alkalmazásokat kínál a legtöbb népszerű operációs rendszerhez. Mindegyik alkalmazás rendelkezik funkciókkal, amelyekkel a felhasználó játszhat egy kicsit, hogy beállítsa a pontosan az igényeinek megfelelő szintű védelmet. Például elérhető az integrált tartalomblokkoló, mely védelmet nyújt a rosszindulatú reklámokat és nyomkövető programok károkozása ellen.
A Smart Rules (Intelligens szabályok) funkciót különösen hasznosnak találtam; segítségével testreszabható, hogyan és mikor kapcsoljon be a védelem az alkalmazásban. Például engedélyeztem egy beállítást, melynek alapján a VPN automatikusan bekapcsol, ha titkosítatlan hálózatra csatlakozom. A Smart Rules emellett lehetővé teszi a „kivételek” hozzáadását, ami gyakorlatilag ugyanarra a célra használható, mint a split tunneling funkció.
A CyberGhost szupergyors, így megszakítás nélkül lehet vele streamelni, torrentezni és játékokat futtatni. Amikor 3 viszonylag közeli szervert teszteltem (Miamiban, Atlantában és Chicagóban), az internetkapcsolatom átlagos sebessége 45 Mbps lett. Ezenfelül kipróbáltam a játékokra optimalizált szervert New Yorkban, és játszottam a Call of Duty: Warzone online játékkal, a ping időm pedig alacsony maradt: mindössze 41 ezredmásodpercnek bizonyult. Csak minimális késleltetést tapasztaltam, míg egy teljes órát játszottam a játékkal.
Ezután 3 távoli szerverhelyszínt próbáltam ki Németországban, Ausztráliában és Japánban. Bár a japán és német szervereken 39 Mbps felett maradt a sebesség, az ausztrál szerveren 18 Mbps-re esett le, ami komoly sebességcsökkenést jelent. Szerencsére a CyberGhost több, mint 150 szerverrel rendelkezik Ausztráliában, így sikerült másik szerverre váltanom, ahol gyorsabb volt az internetkapcsolatom.
Egy apró hátrány, hogy a CyberGhost nem működik azokban az országokban, ahol szigorú online cenzúra jellemző, például Kínában és az Egyesült Arab Emírségekben. Természetesen ezt csak akkor érdemes figyelembe venni, ha az olvasó ilyen területen él, vagy ilyen országot tervez meglátogatni.
Megfizethető csomagok és extra hosszú garanciális időszak
Az előfizetések megfizethetők; a CyberGhost megrendelhető akár már €2,11/hónap áron a leghosszabb távú csomag esetében. Bár elérhetők a havi csomagok is, ezek kissé többe kerülnek havonta, és csak egy 14 napos pénzvisszatérítési garanciát kínálnak hozzájuk. A lehető legnagyobb megtakarítás érdekében javaslom a leghosszabb távú előfizetés választását.
A hosszú távú csomagokhoz ráadásul tartozik egy nagyvonalú 45 napos pénzvisszatérítési garancia, és személyesen teszteltem, hogyan működik a pénzvisszatérítés igénylése. Felvettem a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal a nonstop élő csevegőfelületen keresztül, és kértem a pénzvisszatérítést. Az ügyfélszolgálatos munkatárs segítőkész volt, és mindössze néhány gyors kérdést tett fel a tapasztalataimmal kapcsolatban. Rövid idővel később jóváhagyták a kérelmemet, és a pénzem 4 nap után viszontláttam a bankszámlámon.
Próbálja ki a CyberGhostot most
3. Private Internet Access — A sebesség és a biztonság pontos egyensúlya a jól testreszabható beállításokkal
- A beállítások rugalmasan állíthatók, a sebességet vagy a biztonságot optimalizálva a kívánt online tevékenységnek megfelelően
- 29 650+ szerver 91 országban (többek között Magyarországon), melyekkel megkerülhetők a geoblokkok világszerte
- Korlátlan egyidejű csatlakozás engedélyezett
- 30 napos pénzvisszatérítési garancia
- Képes feloldani: Netflix, Amazon Prime Video, Hulu, Disney+, HBO Max, BBC iPlayer, Vudu és más szolgáltatók
A Private Internet Access (vagy PIA rövidítve) kivételes színvonalú biztonságot nyújt olcsón, aminek köszönhetően egyre népszerűbbé vált a VPN szolgáltatás az utóbbi években.
Teljes mértékben testreszabható biztonsági funkciók
A PIA remek szintű ellenőrzést tesz lehetővé, hiszen az internetkapcsolatot személyre szabhatjuk a saját elvárásainknak megfelelően. Például választhatunk a két leggyakrabban használt VPN protokoll között: az OpenVPN és a WireGuard közül. A streameléshez az optimális sebesség biztosítása miatt átváltottam a WireGuardra, mely a tesztjeim során jobban teljesített az OpenVPN-nél a sebességben, hiszen 9%-kal gyorsabbnak bizonyult.
Azonban, amikor a bankszámláimhoz akartam hozzáférni, a védelem volt a legfontosabb számomra, és az igen biztonságos OpenVPN protokollt választottam. Az OpenVPN kapcsolatokhoz kiválaszhatjuk, melyik titkosítási szintet preferáljuk: ez lehet 128 vagy 256 bites titkosítás. A bizalmas adatok maximális védelméhez a 256 bites titkosításra javítottam a titkosítás erősségét.
Extra védelmi rétegként engedélyezhettem a „Multi-Hop” nevű ún. többugrásos funkciót, melynek segítségével az internetkapcsolatot a VPN szerveren felül még egy SOCKS5 proxy-n keresztül is át tudtam irányítani. A PIA szoftverével könnyedén hozzáadhattam több biztonsági réteget, és eltávolíthattam őket, ha már nem volt rájuk szükségem.
Ráadásul a PIA kínál egy integrált blokkolóprogramot a rosszindulatú szoftverek ellen, melynek a neve MACE, és a reklámok, illetve a vírusok ellen ígér védelmet. Kipróbáltam a funkciót, ehhez pedig meglátogattam néhány reklámmal telepakolt torrentoldalt és más gyanús oldalakat. Örömmel jelenthetem, hogy a MACE gyönyörűen működött.
Megjegyezném itt, hogy a PIA cégének székhelye az USA-ban található, ami nem ideális megoldás adatvédelmi szemszögből — de a CyberGhosthoz hasonlóan ez a szolgáltató is alávetette magát a szigorú adatvédelmi auditnak. A Deloitte jelentése alapján a PIA betartja az adatvédelmi irányelvekben ígérteket, és valódi naplózásmentességet kínál a VPN. Ráadásul a PIA cégét már többször kérték arra, hogy adja át a felhasználók adatait, de mivel a szolgáltató nem tárolja el a naplófájlokat, soha nem volt módja semmilyen adat megosztására.
Gyors sebesség a streameléshez és a letöltésekhez
Amikor teszteltük a reklámblokkolót a torrentoldalakon, a VPN torrentképességeit is kipróbáltuk. A PIA engedélyezi a P2P fájlmegosztást minden szerveren, és elérhető az integrált többugrásos (multi-hop) SOCKS5 konfiguráció, mely extra védelmet nyújt a torrentezés közben. Ráadásul a szoftver felkínálja a lehetőséget a porttovábbításra, aminek segítségével több felhasználóhoz lehet csatlakozni torrentezés közben. Így javítható a torrentezéshez a letöltési és a feltöltési sebesség.
Mivel a VPN szolgáltató közel 30 ezer, saját tulajdonban lévő és a legújabb technológiákkal felszerelt szerverből álló hálózattal büszkélkedik, azt vártuk, hogy gyors lesz a sebesség. A Private Internet Access pedig hozta az eredményeket.
A PIA nemcsak a gyors letöltésekhez biztosít nagy sebességet, hanem a HD minőségű streameléshez is elég jó a sebesség, minimális vagy semmilyen pufferelés és lag mellett. A geoblokkokat kiiktató technológiával pedig hozzáférést kaptam az amerikai és angliai Netflix katalógusok mellett a Disney+, a Hulu, az Amazon Prime Video oldalaihoz és több más streaming platformhoz.
Akár tetszőleges számú készülék csatlakoztatható a PIA előfizetésével, a szolgáltatás pedig az összes ismertebb platformmal kompatibilis. Szimpatikus volt számomra, hogy a Chrome bővítményhez tartozik egy sütiblokkoló opció, így letilthatjuk a nyomkövetőket böngészés közben. A split tunneling funkció szintén elérhető, de csak az asztali számítógépekre és az Android platofmra (iOS-re nem).
Remek ügyfélszolgálat és tudásbázis
A PIA alkalmazásai igazán felhasználóbarátak, de ha mégis szüksége lenne plusz segítségre az olvasónak, felveheti a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal az élő csevegőfelületen. Ha feltettem egy kérdést, mindig azonnali és hasznos választ kaptam rá az ügyfélszolgálatosoktól. Ha az olvasó inkább saját maga nézne utána a problémának, elérhető az óriási tudásbázis, mely tartalmaz GYIK szekciókat, oktatóanyagokat és telepítési segédleteket.
Mindent összevéve, a Private Internet Access egy igazán remek ajánlatot kínál azok számára, akiknek az adatvédelem a fontos — a szolgáltatás már €1,92/hónap áron megrendelhető egy hosszú távú csomagot választva. Sőt, a PIA korlátlan készülék egyidejű csatlakoztatását teszi lehetővé, vagyis egyetlen előfizetés elég ahhoz, hogy minden számítógép és más készülék védelmét biztosítsuk a háztartásban. A pénzvisszatérítési garancia előnyeit kihasználva akár kockázat nélkül kipróbálható a PIA szolgáltatása 30 napig.
Próbálja ki a Private Internet Accesst most
4. NordVPN — NordLynx protokoll a jobb sebességért a közeli és a távoli szervereken
- A saját fejlesztésű protokoll (NordLynx) erős védelmet és gyors sebességet kínál
- 5 880 szerver 60 országban (Magyarországot beleértve), így világszerte bárhonnan elérhetők a tartalmak
- 6 egyidejű csatlakozás engedélyezett
- 30 napos pénzvisszatérítési garancia
- Képes feloldani: Netflix, Amazon Prime Video, Hulu, Disney+, HBO Max, BBC iPlayer, Vudu és más szolgáltatások
A NordVPN által kínált exkluzív NordLynx protokollnak köszönhetően élvezhetjük a lenyűgöző sebességet és a csúcsminőségű védelmi funkcionalitást. A technológia a szupergyors WireGuard protokollon alapszik, az adatvédelmi hiányosságok nélkül. A dupla NAT (Hálózati címfordítás) rendszer használata mellett biztosított a felhasználó internetkapcsolatának védelme anélkül, hogy szükség lenne bármilyen azonosításra alkalmas adat tárolására a VPN szolgáltató szerverein.
A NordLynx szupergyors sebességet biztosított számomra a közeli szervereken és világszerte egyaránt. Az eredeti internetkapcsolatom sebességét 52,46 Mbps-nek mértem, ezután pedig először pár távoli szervert próbáltam ki, és az átlagsebességem 45,21 Mbps lett, Hong Kong és Ausztrália között (a tartózkodási helyemhez képest több ezer kilométeres távolságon át). Az átlagsebességem 4 közeli szerveren (egy Costa Rica-i, illetve 3 USA-beli szerveren) 43,52 Mbps-nek bizonyult.
Rengeteg egyedi funkció
A Meshnet (mely technológiának az alapját a NordLynx képezi) segítségével többféle eszközhöz kapcsolódhatunk egy titkosított alagúton keresztül. Így biztonságos módon oszthatjuk meg a fájlokat az eszközök között, például elérhetjük a mappákat az asztali számítógépen, míg úton vagyunk.
A NordVPN integrált reklámblokkolót kínál, melynek a neve Threat Protection (Fenyegetések elleni védelem; korábban CyberSec). Hogy próbára tegyem ezt a funkciót, meglátogattam egy reklámokkal teli weboldalt, a forbes.com oldalát. Miután engedélyeztem a reklámblokkolót, a weboldal (mely tele volt pakolva a reklámokkal és lassan töltődött be) máris gyorsan működött, reklámoktól mentesen.
Ráadásul a Threat Protection funkció képes a kártevőket abban megakadályozni, hogy megfertőzzék a számítógépet — még akkor is, ha a VPN kapcsolat nem él. A Dark Web Monitor (Sötét web monitorozása) eszköz pedig figyelmeztetéseket küld a felhasználónak, ha az e-mail címe (mely a VPN felhasználói fiókhoz tartozik) felbukkanna a sötét weben.
A további biztonsági funkciók közé tartozik a kill switch opció 2 beállítási lehetőséggel (engedélyezhető az internethez, az alkalmazásokhoz, vagy mindkettőhöz), a 256 bites titkosítás, valamint a DNS- és IP-szivárgásvédelem. Ráadásul a NordVPN saját DNS szervereket üzemeltet, így a felhasználók online tevékenysége nem követhető vissza. Sőt, a többugrásos funkciónak és az obfuszkációval ellátott szervereknek köszönhetően élvezhetők az extra biztonság és adatvédelem előnyei a böngészés során, bár a NordVPN nem működik Kínában.
A NordVPN betartja a szigorú naplózásmentességi irányelveket, amelyeket három különböző alkalommal verifikáltak. A legutolsó ellenőrzést pedig a jól ismert kiberbiztonsági cég, a Deloitte végezte el. Kimutatták a NordVPN szolgáltatójáról, hogy 100%-osan megfelelt a naplózásmentességi irányelveknek. A tény pedig, hogy a szolgáltató cég székhelye Panamában található, mely országban nem léteznek adatmegőrzési törvények, külön biztosítékul szolgál arra, hogy a VPN teljes mértékben védelmet nyújt a felhasználók tevékenységével kapcsolatos információk számára.
Korrekt VPN a streameléshez vagy a torrentezéshez
A NordVPN ideális a tartalmak streamelésére, hiszen hozzáférést tud biztosítani a weboldalakhoz. A kedvenc streaming weboldalaimmal teszteltem a szolgáltatást, beleértve a Netflix, az HBO Max és a Hulu oldalait. Kivétel nélkül mindegyik platformot be tudtam tölteni — a program feloldotta az amerikai Netflix, a BBC iPlayer és az RTL+ fiókjaim blokkjait.
Bár nem minden szerveren támogatott a torrentezés, jónéhány országban elérhetők a P2P-re optimalizált szerverek, többek között Magyarországon, a gyors, biztonságos és megbízható letöltések biztosítása érdekében. A letöltési időket tovább javíthatjuk a split tunneling funkció vagy a SOCKS5 proxy szerver használatával.
Egyszerűen használható szoftver, készséges ügyfélszolgálat
Az alkalmazás telepítéséhez mindössze néhány percre van szükség. Nem igazán nyűgözött le a hatalmas és ormótlan kezelőfelület, mely a kijelző nagy részét elfoglalta. Viszont a világtérkép funkció segít megkeresni a szervereket, így gyorsan működik vele a kapcsolódás.
A hosszú távú csomagot javaslom, melynek ára €2,99/hónap, a lehető legnagyobb megtakarítás érdekében. Elérhetők rövidebb távú alternatívák is, de ezek drágábbak.
Valamint minden előfizetéshez tartozik egy 30 napos pénzvisszatérítési garancia, mely megbízhatónak bizonyult. A nonstop élő csevegőfelületet használtam arra, hogy igényeljem a pénzvisszatérítést. Bár már 28 nap eltelt, az ügyfélszolgálatos jóváhagyta a kérelmemet és 5 napon belül viszontláttam a pénzemet a bankszámlámon.
5. Surfshark — Egy igen biztonságos VPN, jó adatvédelemmel kedvező áron
- Pénztárcabarát, piacvezető biztonsági funkcionalitással a felhasználók online védelméért
- 3 200 szerver 100 országban (a magyarországi helyszíneket beleértve), gyors hozzáféréssel a geoblokkolt weboldalakhoz
- Korlátlan egyidejű csatlakozás engedélyezett
- 30 napos pénzvisszatérítési garancia
- Képes feloldani: USA Netflix és sok más Netflix katalógus, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, BBC iPlayer, Vudu és más szolgáltatások
- A fordítóprogramnak köszönhetően az ügyfélszolgálattal e-mailben és élő csevegőfelületen is fel lehet venni magyar nyelven a kapcsolatot
Azt figyelembe véve, hogy milyen megfizethető a csomagok ára, igazán meggyőzőnek találtam, hogy a Surfshark tartalmazza a létező legfejlettebb biztonsági funkciókat is. Többek között elérhető a 256 bites AES titkosítás, a kill switch funkció, a sérülés utáni titkosságvédelem és a DNS-, illetve IP-szivárgás elleni védelem. Miután leteszteltem 8 szervert a szivárgások után kutatva, örömmel tapasztaltam, hogy hibátlanul működik a védelem.
Többféle jónevű biztonsági protokoll közül is választhatunk — a WireGuard, az OpenVPN és az IKEv2 protokollok elérhetők. A további védelem biztosítása érdekében engedélyezhető a „Rotating IP” (IP-cserélő) funkció, mely 5-10 percenként változtatja a felhasználó IP-címét. A szoftver soha nem szakította meg az internetkapcsolatot az IP-cím cseréje közben. A CleanWeb egy hasznos bónusz funkció, mely blokkolja a reklámokat, a nyomkövetőket, a kártevőket és az adathalászati kísérleteket. Nemrég frissítették ezt a funkciót, így akár képes azokat a bosszantó felugró ablakokat letiltani, amelyek a sütik engedélyezéséről érdeklődnek.
A NoBorders (Határok nélkül) funkció segítségével élvezhetjük az online szabadságot, hiszen a funkció automatikusan aktiválódik, ha a szoftver észleli a hálózati korlátozások jelenlétét. A program biztosít egy listát azokról a szerverekről, amelyek a leginkább jól használhatók az ilyen problémák megkerülésére. Tehát így privát és megbízható hozzáférést nyerhetünk a blokkolt weboldalakhoz és alkalmazásokhoz. Mindezeken felül a „Camouflage” (Álcázás) üzemmód az obfuszkációs technológia segítségével rejtjelezi az adatforgalmat, hogy észrevétlenek maradhassunk.
Gyors sebesség és megbízható streamelés
A Surfshark megbízható, ha a blokkok feloldásáról van szó. Hozzáférést nyerhettem az amerikai Netflixhez és még sok más Netflix katalógushoz, valamint az HBO Max és az Amazon Prime Video előfizetéseimhez, amikor külföldön tartózkodtam.
A "Fastest location” (Leggyorsabb szerver) funkcióval élvezhettem a legjobb sebességet a megszakítás nélküli streameléshez és játékokhoz. A „Nearest country” (Legközelebbi ország) lehetőséget használva a Costa Rica-i szerverre kapcsolódtam fel. A szerveren 39,23 Mbps sebességnek örülhettem — meg tudtam nézni A csíkos pizsamás fiú című filmet a Costa Rica-i Netflix oldalon bármiféle pufferelés nélkül. Kipróbáltam még 3 amerikai szervert, és a sebesség nem esett 35 Mbps alá. Azonban az új-zélandi és a thaiföldi szerverek sokkal lassabbnak bizonyultak, az átlagosan 16,32 Mbps értékkel.
Ez a VPN jó a torrentezéshez is, a komoly biztonsági funkcionalitásnak és a gyors sebességnek köszönhetően. Probléma nélkül fel tudtam csatlakozni az egyik P2P szerverre és 6 perc alatt sikerült letöltenem egy 1 GB-os fájlt, míg az átlagos letöltési sebességem 23,7 Mbps lett.
Erős adatvédelem, bár lehetne még jobb
Aggasztónak találtam a tényt, hogy a VPN cég székhelye Hollandiában található, a 14 Szem Szövetségének egyik tagországában. Viszont a szolgáltató RAM-alapú szervereket üzemeltet, így biztosítva, hogy a felhasználói adatok ne legyenek hozzáférhetők, hiszen azok rendszeresen törlődnek a szerverekről, a NordVPN megoldásához hasonlóan. Ráadásul a Surfshark naplózásmentességi irányelveit a Deloitte független szakértői auditálták 2022-ben, így biztos lehettem abban, hogy védve maradnak az érzékeny adataim.
A csomagok árképzése kíméli a pénztárcánkat, hiszen az előfizetések már akár $2,69/hónap áron elérhetők. Csak havi további néhány száz forintért már választható a Surfshark One opció. Ez a csomag tartalmazza a vírusirtó szoftvert, a privát és reklámmentes böngészőt (melynek a neve Search), valamint az „Alert” (Riasztás) funkciót — mely értesítőt küld a felhasználó számára, ha a program észleli a személyes adatok ellopását.
A Surfshark szolgáltatása kockázatmentesen kipróbálható 30 napig a pénzvisszatérítési garanciának köszönhetően. Amikor teszteltem a garanciát, a nonstop élő csevegőfelületen az ügyfélszolgálatos feldolgozta a kérelmemet, és mielőtt eltelt volna a hét, már megérkezett a pénz a bankkártyámra.
6. IPVanish — Korlátlan számú egyidejű csatlakozás minden készülék védelme számára
- Korlátlan egyidejű csatlakozás engedélyezett, így a teljes háztartás lefedhető
- 2 200 szerver több, mint 75 országban, melyekkel elérhetők a régió szerint korlátozott oldalak és platformok
- 30 napos pénzvisszatérítési garancia az éves csomaghoz
- Képes feloldani: Netflix, Hulu, Disney+, HBO Max és más szolgáltatók
- Magyar nyelvű ügyfélszolgálat élő csevegőfelületen és e-mailben: Az IPVanish automatikus fordítóprogramjával az e-mailekben és a csevegőprogramban a felhasználó magyar nyelven kommunikálhat az ügyfélszolgálatos munkatársakkal
Az IPVanish szolgáltatásával korlátlan számú eszköz vagy számítógép csatlakoztatható egyetlen előfizetéssel — ami ideális a nagy háztartások számára. A tesztjeim során egy Windows PC-t, egy Macbook laptopot, két iPhone telefont és egy Android táblagépet csatlakoztattam egyidejűleg. Soha nem tapasztaltam semmilyen problémát az internetkapcsolattal, és hirtelen belassulások sem akadtak, még akkor sem, amikor minden készüléken egyszerre böngésztem a webet.
Az IPVanish a felhasználó adatainak titkosításához a létező legerősebb titkosítási szabványokat használja. Az alkalmazott titkosítás típusa attól függ. milyen protokollt választunk ki. Az opciók: OpenVPN, IKEv2, WireGuard, L2TP, IPSec vagy PPTP. A felsorolt protokollok mindegyike rendelkezik előnyökkel és hátrányokkal attól függően, mire használjuk őket, de az OpenVPN és a WireGuard általában a biztonság és a sebesség legjobb kombinációját biztosítják.
A szoftver tartalmaz megbízható kill switch funkciót, DNS- és IP-szivárgás elleni védelmet, valamint split tunneling funkciót — bár az utóbbi csak az Android appban található meg. Ha a cenzúrát szeretné az olvasó megkerülni, akkor a Scramble nevű funkcióval rejtjelezheti az adatforgalmat, ami által álcázható a VPN használat. Sajnos az IPVanish nem kínál védelmet a rosszindulatú kódok vagy a reklámok ellen, és nincsen integrálva a többugrásos technológia sem.
Automatikusan megtalálhatjuk a legjobb várost és szervert
Az IPVanish VPN szoftvere nem túl összetett és korlátozottak a testreszabási lehetőségek — de ez azt is jelenti, hogy nagyon egyszerű a felület használata. Különösen tetszett a „Best Available Server” (Legjobb elérhető szerver) nevű funkció; mindössze ki kell választani egy várost, és az IPVanish máris megtalálja számunkra a legjobb szervert a városban. Ha az olvasónak nincsen elképzelése arról, melyik város lenne jó, akkor használhatja a „Best Available City” (Legjobb elérhető város) opciót, és a program megtalálja a leggyorsabb szervert az adott országban.
Az IPVanish több, mint 2 200 szerverrel rendelkezik világszerte; 7 szerveren futtattam le sebességteszteket, és az eredmények igen meggyőzőek voltak. A legalacsonyabb sebességérték, amit kaptam, 10 Mbps volt, és ez több, mint elég a HD minőségű streameléshez bármilyen pufferelés nélkül.
Az általam tesztelt szerverekkel kivétel nélkül hozzáférést kaptam a regionális streaming oldalakhoz, amelyek máskülönben blokkolva voltak előlem, például a kanadai Netflix vagy a Disney+. Az IPVanish probléma nélkül megkerülte a geoblokkokat a legnépszerűbb streaming szolgáltatók platformjain.
Nem szervezték ki a szerverüzemeltetést
Az ezen a listán felsorolt VPN szolgáltatókkal ellentétben, az IPVanish cége a teljes szerverhálózatot maga tulajdonolja és üzemelteti. Vagyis csakis az IPVanish munkatársai férhetnek hozzá a VPN szerverekhez — így nem kell aggódnia az olvasónak amiatt, hogy netán valamilyen ismeretlen és illetéktelen fél hozzáférne a fizikai szerverhez az adatok ellopása céljából.
Mivel az IPVanish szoftvere elég egyszerűen használható, valószínűleg zökkenőmentesen fog működni. De ha mégis felmerülne valamilyen probléma, akkor az olvasó felveheti a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal az élő csevegőfelületen, e-mailben vagy telefonon. Az élő csevegőprogram nonstop elérhető, és bár egy csevegőbottal kell társalogni, mielőtt kapcsolnak egy ügyfélszolgálatos munkatársat, tapasztalataink szerint szuper jól működik a támogatás.
A gyors sebességen, a komoly biztonságon és a hasznos funkciókon túl, a szolgáltatást remek áron kínálják (a csomagok kezdő ára $2,99/hónap) — plusz elérhető a 30 napos pénzvisszatérítési garancia, így nyugodtan előfizethet az olvasó az IPVanish csomagokra.
Próbálja ki az IPVanish-t most
7. PrivateVPN — Megbízható VPN kicsi szerverhálózattal
- 200+ szerver 63 országban
- 10 egyidejű csatlakozás engedélyezett
- 30 napos pénzvisszatérítési garancia
- Képes feloldani: Netflix, Amazon Prime Video, Hulu, BBC iPlayer, Sky Go, Sling TV és Fox Go
A PrivateVPN egy viszonylag kicsi hálózattal rendelkezik — de a szerverhelyszínek 63 országban elérhetők, így a szolgáltatás mégis kiváló választás arra, hogy világszerte megnézhessük a tartalmakat.
Korrekt sebesség a streameléshez
A csapatommal együtt teszteltük a szervereket az USA-ban, Angliában, Olaszországban és Ausztráliában, hogy kiderítsük, vajon a PrivateVPN képes a geoblokkok megkerülésére a népszerű streaming platformokon. Kipróbáltuk az amerikai Netflix, a Sling TV és a BBC iPlayer oldalait, és a programmal mindegyik tartalomhoz hozzá tudtunk férni.
Amikor sebességteszteket futtattunk, azt találtuk, hogy a PrivateVPN-nel a kapcsolat elég gyors volt, amikor közeli szerverekre csatlakoztunk. Mint azt bármelyik VPN-nél várhatnánk, nagyobbat esett a sebesség, amikor a távoli szervereket próbáltuk ki. De még ebben az esetben is, az internetkapcsolat elég gyors maradt ahhoz, hogy zökkenőmentesen böngészhessünk és streamelhessük a tartalmakat HD felbontásban. Azt is elmondhatom, hogy az alkalmazások intuitív tervezésűek és könnyen használhatók.
Szigorú naplózásmentességi irányelvek és extra funkciók
A PrivateVPN székhelye Svédországban van, és a cég egyértelműen elkötelezett a felhasználók adatvédelme és biztonsága mellett. Bár a cég illetősége a 14 Szem Szövetségének területén belül található, a szolgáltató szigorú naplózásmentességi irányelveket követ. Tehát a cég nem adhatja át a felhasználók adatait, mivel egyáltalán nem tárolnak el semmilyen adatot. A szoftver remek védelmi funkciókat tartalmaz, a 256 bites AES titkosítástól kezdve az 5 különböző biztonsági protokollig, amelyekből választani lehet.
A felhasználók magánszférájának további védelme céljából a PrivateVPN integrálta a kill switch funkciót, illetve az IPv6- és DNS-szivárgásvédelmet. Emellett elérhető a Stealth VPN üzemmód, melyet a VPN blokkok és DPI tűzfalak megkerülésére terveztek. Kijelenthetjük, hogy működik a Stealth üzemmód, mert Kínában tartózkodó kutatóink megerősítették ezt a tényt.
Ha az olvasó olyan szolgáltatót keres, amelyik remek ajánlatokat kínál a rövid és a hosszú távú csomagokhoz is, akkor érdemes megfontolnia a PrivateVPN-t (a hosszú távú csomagok ára csak €2,08/hónap). Ráadásul a 30 napos pénzvisszatérítési garanciával rengeteg ideje lesz meggyőződnie arról, mennyire megfelelő a szolgáltatás az igényei számára.
Próbálja ki a PrivateVPN-t most
8. Proton VPN — Fapados funkciók, de megbízható és biztonságos
- 3 025+ szerver 69 országban
- 10 egyidejű csatlakozás engedélyezett
- 30 napos pénzvisszatérítési garancia
- Képes feloldani: Netflix, Amazon Prime Video, Hulu, HBO Max és BBC iPlayer
A Proton VPN szolgáltatása alapfunkciókat kínál, több, mint 3 025 szerverrel 69 országban. A szolgáltatás néhány esetben képes feloldani a legismertebb, földrajzilag korlátozott hozzáférésű streaming platformok blokkjait, többek között a Netflix, a Hulu és az Amazon Prime Video oldalain. Azonban a Disney+ és az ESPN tartalmakhoz nem tudott hozzáférést adni a tesztjeink során.
Komoly adatvédelmi és biztonsági funkciók
A Proton VPN az OpenVPN protokollt és a 256 bites AES titkosítást alkalmazza. A szolgáltató székhelye Svájcban található, és a cég szigorú naplózásmentességi irányelveket biztosít. Tehát a cégnél semmilyen információt nem tárolnak el a felhasználókról vagy az online időtöltéseikről — de ha esetleg mégis eltárolnának bármilyen adatot, a kormányzat akkor sem kérhet a szolgáltatótól semmilyen információt az országban érvényes adatvédelmi törvények miatt.
A Proton VPN rendelkezik egy egyedi jellemzővel, a Secure Core nevű szerverekkel, melyeket közelebbről is megvizsgáltunk a Proton VPN-ről szóló cikkünkben. Szuper megbízhatók ezek a szerverek, melyek igen biztonságos helyszíneken találhatók meg Izlandon, Svájcban és Svédországban — mindegyik felsorolt országban kedvezők az adatvédelmi törvények.
A Proton VPN szoftverében elérhető az opció arra, hogy a szolgáltatás először egy Secure Core szerveren irányítsa át az adatforgalmat, ezután pedig egy másik VPN szerveren is átküldi az adatokat, mielőtt azok elérkeznek a célállomásra. Gyakorlatilag egy multi-hop vagy többugrásos technológiáról van szó, melyet a Secure Core szerver által kínált plusz fizikai védelem erősít meg. Az egyetlen hátránya ennek a megoldásnak az, hogy jelentősen lelassítja az internetkapcsolatot.
Hasznos funkciók és korlátozott ingyenes csomag
A Plus csomaggal akár 10 készülék csatlakoztatható egyidejűleg ugyanazzal az előfizetéssel, ami több, mint elég a legtöbb ember számára. A Proton VPN kínál egy egyedi lehetőséget a kapcsolati profil beállítására, melynek segítségével tetszés szerint testre szabható a VPN-nel létrehozott kapcsolat. Például kiválasztható az egyik szerver a sok P2P-re optimalizált szerver közül, a kívánt protokoll, és felcímkézhetjük a kapcsolatot a „torrentezés” címkével. Ezután ez használható bármikor, ha fájlokat szeretnénk letölteni.
Ki lehet próbálni a Proton VPN szolgáltatását az ingyenes változat segítségével — korlátlan a csomagban az adatforgalom és reklámokat sem kell nézegetni a használatához. De ez az ingyenes csomag nem támogatja a torrentletöltéseket és a legtöbb geoblokkolt oldal sem elérhető vele (ráadásul a kapcsolat sebessége sem valami jó). Ezért inkább a fizetős csomag választását javaslom.
A Plus csomag mindent tartalmaz a Proton VPN kínálatából, beleértve a Secure Core szervereket, a Tor támogatást és a hozzáférést a szolgáltató 10 Gbps-es hálózatához. Ha az olvasó csak a VPN-t igényelné, a legjobb opció a hosszú távú előfizetés, melynek kezdő ára €4,99/hónap. A Proton VPN megvásárolható más Proton szolgáltatásokkal, például a titkosított e-mail és a naptár szolgáltatással, illetve a felhőszolgáltatásokkal együtt, plusz díj ellenében.
Mindent összevéve a Proton VPN egy stabil szolgáltatás, mely komoly titkosítást kínál és több streaming platformhoz is hozzáférést nyújt. Kockázat nélkül kipróbálható a szolgáltatás a 30 napos pénzvisszatérítési garanciának köszönhetően.
Próbálja ki a Proton VPN-t most
9. Hotspot Shield — Erős védelem, a sebesség feladása nélkül
- 1 800+ szerver több, mint 80 országban
- 5 egyidejű csatlakozás engedélyezett
- 45 napos pénzvisszatérítési garancia
- Képes feloldani: Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, Vudu, Sky Go és más szolgáltatók
- Magyar nyelvű ügyfélszolgálat élő csevegőfelületen és e-mailben: Az integrált fordítóprogrammal a kommunikáció bármilyen nyelven lehetséges
A Hotspot Shield szolgáltatása jól ismert az ultragyors sebességről, mely részben a Catapult Hydra nevű saját fejlesztésű protokollnak köszönhető. Az OpenVPN-hez hasonlóan a protokoll 256 bites AES titkosítást alkalmaz, de sokkal gyorsabbnak találtam a működését. Amikor leteszteltem, az internetkapcsolatom eredeti sebessége 57 Mbps volt. Miután felcsatlakoztam egy közeli szerverre a Catapult Hydra használatával, a sebességem mindössze 54 Mbps-re esett le. Ez egyáltalán nem tűnt fel az internetezés közben.
Még a távoli szervereken is lenyűgöző volt a sebesség. 4 globális szervert teszteltem — Németországban, Japánban, Ausztráliában és az USA-ban — az átlagsebességem pedig 49 Mbps lett. Bár ezek a helyszínek több ezer kilométernyire esnek a jelenlegi tartózkodási helyemtől, az internetkapcsolatom továbbra is elég gyors maradt ahhoz, hogy Ultra HD felbontásban streamelhessek.
A Hotspot Shield szolgáltatása komoly biztonsági funkcionalitást tartalmaz, mely védelmet nyújt a felhasználók személyes adatai számára. Többek között elérhető a DNS- és IP-szivárgásvédelem, illetve a kill switch funkció, aminek köszönhetően bármilyen körülmények között álcázhatjuk az adatainkat. Ne felejtse el az olvasó, hogy manuálisan kell engedélyeznie a kill switch funkciót az alkalmazásban a biztonsági beállítások között, de ezt szuper könnyen meg lehet csinálni. Ráadásul a szoftverhez mellékelték a védelmet a rosszindulatú kódok és az adathalász támadások ellen.
A Hotspot Shield szoftverében emellett integrálták a sérülés utáni titkosságvédelem technológiáját. Ezzel a funkcióval biztosítható, hogy a korábban és a jövőben elküldött adatainkat sem fejthetik vissza, amennyiben előfordulna az a rendkívül ritka eset, hogy az aktuális munkamenethez tartozó kulcs kiszivárog.
Hozzáférést nyújt az összes nagyobb streaming oldalhoz — kivéve a Hulu oldalát
A Hotspot Shield megbízható választás a tartalmak streamelésére, hiszen (szinte) minden népszerű platformmal kompatibilis. A szolgáltató több, mint 1 800 szervert biztosít 80 országban, így az olvasó probléma nélkül találhat szervert, mellyel gyakorlatilag bármilyen tartalomhoz hozzáférhet világszerte. A tesztjeim során sikerrel használtam arra a szolgáltatást, hogy megnézzem a Netflix katalógusokat az USA-ban, Angliában és Japánban. A szoftver működött a Disney+ és az Amazon Prime Video tartalmakkal is. Egyedül a Hulu oldalán nem tudtam megkerülni a korlátozásokat.
Az olvasó akár az okostévéjén vagy a játékkonzolján használhatja a Hotspot Shield szolgáltatását, ha feltelepíti a szoftvert a routerre. Találtam egy könnyen követhető leírást a szolgáltató weboldalán — és néhány percen belül máris felraktam a szoftvert az ASUS routeremre. Így tudtam használni a VPN szolgáltatást az Apple TV-men, és megnézhettem a nagy képernyőn A Mandalórit a Disney+-től.
Minden szerveren elérhető a P2P támogatás, így a Hotspot Shield remek választás a torrentezéshez. Kipróbáltam ezt a lehetőséget, és a letöltések gyorsan mentek. Ráadásul semmilyen túlzsúfoltságba nem futottam bele, hiszen nemcsak egy tucatnyi P2P-barát szerverből választhattam.
Az egyetlen, amire panaszom lehetett: a Hotspot Shield adatvédelmi irányelveinek kissé ködös a megfogalmazása. Viszont további kutakodás után kiderítettem, hogy a szolgáltató nem tárol el semmilyen adatot, amely használható lenne a felhasználók kilétének azonosítására. Bár a szolgáltató átmenetileg rögzíti a felhasználók IP-címét a csalások megakadályozása végett, ezek az adatok azonnal titkosításra kerülnek, és végül törlik őket, miután a felhasználó lecsatlakozott a VPN-ről.
Szuper megfizethető hosszú távú csomagok
Ha az olvasó előfizet egy hosszú távú csomagra, a Hotspot Shield szolgáltatását akár már €2,99/hónap áron megkaphatja. Elérhetők a havi és éves csomagok, amelyek szintén ugyanazokat a funkciókat kínálják, de jóval drágábbak; a 3 éves csomag egyértelműen a legjobb ajánlat. Létezik ingyenes változat is, de ezzel csak egyetlen szerverhelyszín használható az USA-ban, az adatforgalmat pedig mindössze napi 500 MB-ra korlátozták.
Ha kockázat nélkül kipróbálná a HotSpot Shield szolgáltatását, az olvasó örömmel fogja hallani, hogy elérhető a nagyvonalú 45 napos pénzvisszatérítési garancia. Vagyis a garanciális időszak sokkal hosszabb az itt felsorolt VPN szolgáltatások többségéhez képest.
Próbálja ki a Hotspot Shieldet most
A legjobb VPN szolgáltatások — Gyors összehasonlító táblázat
Miért van szükség VPN-re
A mai világban a biztonság nem magától értetődő az interneten. Bármikor, amikor használjuk az internetet, fennáll az adatvédelem veszélye, és kitett lehetünk a gyanús kiberbűnözők vagy a kapzsi cégek manipulációinak. De még az internetszolgáltatóink vagy akár a kormányhatóságok is korlátozhatják vagy cenzúrázhatják a sávszélességünket és bizonyos weboldalakat a saját érdekeik alapján.
Természetesen nem megoldás, hogy végleg abbahagyjuk az internet használatát — de igenis lehet ezeket a kockázatokat csökkenteni. Itt merülnek fel a VPN-ek előnyei. A VPN-ek nemcsak segítenek az online biztonság és adatvédelem javításában, hanem sok más feladatra is alkalmasak. Például streamelhetjük a nemzetközi tévéműsorokat és filmeket, vagy megoszthatunk fájlokat a P2P-hálózatokon. Íme, a VPN-ek használatának főbb előnyei:
- Az adatok titkosítása a kiberbűnözők ellen. A VPN-ek titkosítást alkalmaznak az adatforgalom elrejtése céljából, így senki sem csípheti el az adatokat és nem használhatják fel azokat. A legbiztonságosabb VPN-ek 256 bites AES titkosítást alkalmaznak (ugyanezt a szabványt használják a kormányhatóságok, a bankok és a katonaság) a megbízható és rendszeresen auditált VPN protokoll mellé.
- Az IP-cím elrejtése az anonimitás megőrzése érdekében. Azáltal, hogy az olvasó felcsatlakozik egy VPN szerverre, az IP-címét egy másik IP-cím mögé rejtheti — vagyis senki nem használhatja fel az olvasó IP-címét arra, hogy kiderítse a személyazonosságát, vagy a tartózkodási helyének meghatározására. Mindez megakadályozza az otthoni hálózatot célzó kibertámadásokat, de a területi alapon meghatározott drágább árakat sem kell kifizetni a termékekért és szolgáltatásokért. Ha az olvasó számára az anonimitás a legfontosabb az interneten, akkor ajánljuk az anonimitást előtérbe helyező VPN szolgáltatás használatát a biztonságos Tor böngészővel kombinálva.
- A tartalmakhoz való hozzáférés a világon bárhol. Az IP-cím álcázásának van egy további előnye: kiválaszthatjuk, melyik országhoz legyen kötve az új IP-címünk, így hozzáférhetünk azokhoz a geo-korlátozott tartalmakhoz, amelyek nem elérhetők a tartózkodási helyünk szerinti régióban. Például a Netflixre optimalizált minőségi VPN-ek jóvoltából nem kell az otthoni régióban elérhető tartalmakkal beérnünk, hanem világszerte bármelyik régióhoz kötött katalógusból megnézhetjük a sorozatokat és filmeket. A VPN-ek segítségével az élő sportközvetítések szintén bárhol megtekinthetők a tartózkodási helytől függetlenül.
- A torrentek letöltése kockázatok nélkül. A torrentek vagy más P2P fájlmegosztó technológiák használatával az internetezők közvetlenül egymással oszthatják meg a fájlokat. Sajnos egyes felhasználók visszaélnek ezzel a lehetőséggel, illegális vagy etikátlan célokra kihasználva azt, ezért veszélyes lehet az ilyen programok futtatása. A VPN segítségével biztonságban tudhatjuk magunkat a torrentezés közben, bármilyen felesleges kockázat nélkül.
- Az online játékok futtatása biztonságos módon. Vannak játékosok, akik bármire képesek azért, hogy ők nyerjenek — így akár DDoS támadást is lebonyolíthatnak azért, hogy az otthoni hálózatunkat lekapcsolják az internetről. Viszont, ha VPN-hez csatlakozunk, akkor az ilyen DDoS támadásokat a VPN szerver képes elhárítani. A legjobb VPN-ek alacsony késleltetésű szervereket kínálnak, melyek tökéletesen működnek a komoly játékokkal, például egy kompatibilis játék a Call of Duty: Warzone.
- Az ISP általi sávszélesség-korlátozás kikerülése. Néha az internetszolgáltató szándékosan rontja az internetkapcsolat sebességét a sávszélesség korlátozása céljából — különösen, ha adatigényes alkalmazásokat szeretnénk futtatni, például tartalmakat streamelnénk vagy torrenteket töltenénk le. Mivel a VPN elrejti az adatforgalmunkat, az ISP nem láthatja, hogy mivel töltjük az időnket az interneten, ezért nincs lehetősége a sebesség korlátozására.
Megjegyzés: Több, mint 300 VPN szoftver elérhető a piacon. Sok közülük képes egyes, a fentiekben kifejtett funkciók ellátására — míg sok más esetben nem tudják azt nyújtani, amit ígértek. Csak a legjobb VPN termékek képesek mindegyik funkciót biztosítani.
Próbálja ki a szerintünk 1. számú VPN-t ma
Hogyan lehet kiválasztani az igényeknek leginkább megfelelő VPN-t
Csapatommal összegyűjthetnénk a világszerte fellelhető összes információt és teszteredményt a VPN-ekről, de ha döntésre kerül sor, az olvasónak kell választania VPN terméket. Bár egyes szoftverek egyértelműen sokkal jobb tudást kínálnak, a legjobb választás az adott felhasználó személyes preferenciáitól és igényeitől függ.
Íme néhány tipp, hogy segíthessünk az olvasónak az igényeinek leginkább megfelelő szolgáltató kiválasztásában:
- A legfontosabb elvárások azonosítása. Az olvasó számára elsősorban az adatok és az online magánszféra védelme a fontos? Vagy inkább olyan VPN-t keres, amely segít a geoblokkolt streaming oldalakhoz való hozzáférésben? Egyes VPN termékek inkább a biztonságot helyezik előtérbe, míg más szoftverek a szórakoztató tartalmakhoz igyekeznek hozzáférést nyújtani — bár a mi kedvenceink mindkét területen a legjobb funkciókat kínálják.
- A felhasználási cél meghatározása. Mire fogja az olvasó használni a VPN-t, és milyen gyakran? Csak egy-két saját készüléken használná, vagy egyszerre több készüléket csatlakoztatnának a háztartáson belül? Csak bizonyos weboldalakhoz használná utazás közben? Vagy folyamatos védelmet szeretne minden készülékére? Miután eldöntötte, pontosan milyen célra szeretné a VPN-t beszerezni, és azt, hogy hogyan fogja használni, megnézheti a célnak megfelelő funkciókat.
- Az előfizetésre szánt keret. A lehető legtöbb pénzt szeretné megtakarítani az olvasó, vagy hajlandó picit többet szánni a témára? Szóba jöhet a hosszabb távú csomag választása a nagyobb megtakarítás érdekében? Fontos eldöntenie, hogy mennyit tud költeni, és az ennek megfelelő árazású VPN szolgáltatásokat érdemes keresnie. Ne felejtse el, hogy a drágább termék nem mindig jelent jobb minőséget — és hogy a legjobb VPN szolgáltatók gyakran kínálnak remek ajánlatokat.
A tesztelési módszertanunk: Hogyan rangsoroljuk & hasonlítjuk össze a VPN-eket
Több száz VPN található a piacon, és mindegyik azt állítja magáról, hogy ő a legjobb. Tehát hogyan választhatjuk ki a megfelelő terméket? Nem lehet minden létező VPN szoftvernek utánanézni… hacsak nem áll rendelkezésünkre a szakértők globális csapata, akik készen állnak a szoftverek tesztelésére. Mi pontosan ezt tettük, hogy elkészíthessük a fenti rangsorolást — illetve a többi cikkünket és összefoglalóinkat.
Minden VPN terméket több szempont alapján vizsgálunk meg, különös figyelmet fordítva a legfontosabb jellemzőkre. Célunk, hogy eldöntsük, melyik termék nyújt kiemelkedő teljesítményt külön-külön az egyes szempontok alapján, illetve melyik kínálja a legjobb tudást összességében. Részletes sebességteszteket folytatunk le, megpróbáljuk kikerülni a geoblokkokat és az internetes cenzúrát, mindezeken felül pedig alapos kutatást végzünk az összes termékfunkcióval és a szoftvercégek ígéreteivel kapcsolatosan. Időnként megismételjük mindezeket a teszteket, hogy naprakészek maradjanak az általunk közzétett eredmények.
Íme a főbb területek, amelyeket kiemelünk kutatásaink során.
Adatvédelem & biztonság
Két elengedhetetlenül fontos tényező bármelyik top VPN esetében az adatvédelem és a biztonság. Gyakorlatilag minden szolgáltató azt ígéri, hogy biztosít ilyen funkciókat — de a valóság nagyon eltérő lehet.
Ne felejtse az olvasó, hogy bár egyes weboldalakon (sőt VPN szolgáltatóknál) ezt a két kifejezést egymás szinonimájaként használják, valójában két különböző dologról van szó! Az adatvédelem kifejezés az adatainkhoz való hozzáférésre vonatkozik, míg a biztonsági funkciók tényleges védelmet nyújtanak az adatok számára a titkosítás és más technológiák alkalmazásával.
Az adatvédelem biztosítása érdekében egy ellenőrzött naplózásmentességi irányelvekkel rendelkező VPN-re lesz szüksége az olvasónak. Az ilyen szolgáltató nem rögzíti, tárolja el vagy osztja meg a felhasználók adatait. Ha az olvasó VPN szoftvert használ, a személyes adatai és az online tevékenységéről az információk rejtve maradnak mindenki más elől — kivéve magát a VPN szolgáltatót. Ezért mi csakis olyan VPN szolgáltatókat ajánlunk, akik elkötelezték magukat az adatok védelme mellett. Máskülönben a felhasználók adatai véletlenül kiszivároghatnak, eladhatják őket, netán átadják őket a hatóságok számára. Viszont, ha eleve nem rögzítik ezeket az adatokat, akkor semmi ilyen nem merülhet fel.
A biztonsági funkciókat illetően, olyan VPN-re lesz szüksége az olvasónak, amely komoly titkosítási technológiát alkalmaz. A piacon a standard a 256 bites AES titkosítás, mely gyakorlatilag feltörhetetlen. Mindegyik csúcskategóriás VPN szolgáltatás ezt használja, bár egyes termékek további alternatívákat is kínálnak. Például a PIA szoftverében elérhető az opció a 128 bites AES titkosításra váltáshoz. Ez kicsit kevésbé biztonságos, de segíthet az internetkapcsolat sebességének javításában.
Más VPN szoftverekhez a WireGuard protokollt használják, mely többféle titkosítási standardot kombinál — ami nyilvánvalóan még biztonságosabbá teszi a protokollt. Amikor a csapatommal megvizsgálunk egy VPN terméket, az egyik első lépés, hogy megnézzük, milyen titkosítás(oka)t használ a program.
A naplózásmentességi irányelveken és a titkosítási szabványokon túl más tényezők is meghatározzák a VPN szolgáltatások által nyújtott adatvédelem és biztonság színvonalát. Sok szolgáltató más funkciókat is kínál, amelyeket arra terveztek, hogy a lehető legnagyobb védelmet és biztonságot nyújtsák a felhasználó adatai számára.
Például léteznek olyan lehetőségek, mint a többugrásos vagy multi-hop funkcionalitás (melynek köszönhetően a VPN az adatokat nem egy, hanem két szerveren irányítja át), vagy a RAM-alapú szerverek (melyeken minden felhasználói adat törlődik az újraindítás során), illetve a kill switch funkció (mely automatikusan leállítja az internetkapcsolatot, ha a VPN szolgáltatás megszakad).
Az adatvédelem színvonala attól is függhet, hol található a VPN cég székhelye; általában jó jel, ha a cég egy adatvédelemnek kedvező országban telepedett le, az 5, 9 és 14 Szem Szövetségének hatókörén túl. Azonban lehetséges, hogy a VPN szolgáltató az utóbbi országokon belül működik, ugyanakkor gondoskodott a komoly adatvédelmi intézkedésekről; A PIA nagyon jó példa erre.
Természetesen még nagyon sok eleme van az adatvédelemnek és a biztonságnak — így nem tudjuk mindegyiket itt felsorolni. Amikor felmérünk egy VPN terméket, mindig átnézzük az összes releváns információt és funkciót a fenti kritériumokon túl is. Mindent számításba veszünk, amikor megítéljük, melyik VPN szolgáltatók a legjobbak, ha az adatvédelem és a biztonsági funkcionalitás a kérdés.
Sebesség
A felhasználói élmény értékelésekor bizonyosan az egyik legfontosabb tényező az internetkapcsolat sebessége. Először is, ne felejtse el az olvasó, hogy minden VPN szolgáltatás le fogja lassítani az internetét valamilyen mértékben. Ez természetes következménye annak, hogy az adatok titkosítása és visszafejtése, illetve az adatok átküldése egy máshol található szerveren időt vesz igénybe.
Amikor úgy fogalmazunk, hogy az adott VPN termék „gyors sebességet” kínál, azzal arra gondolunk, hogy ez a sebességcsökkenés minimális marad. A leggyorsabb VPN-ek a lehető legkisebb mértékben befolyásolják az internetkapcsolat sebességét. Ezekkel a szolgáltatásokkal nyugodtan lehet böngészni, letölteni és streamelni bármiféle lag és pufferelés nélkül — utóbbiak a lassú internetkapcsolat legjellemzőbb tünetei.
Megjegyzés: Létezik egy eset, ahol a VPN használata valójában akár javíthatja az internetkapcsolat sebességét. Ha az internetszolgáltatónk szándékosan lekorlátozza a sebességet az alapján, mivel töltjük az időnket online, a VPN segíthet ezt elkerülni. Nézze meg fent a Miért van szükség VPN-re című szakaszt több információért.
Nos, most hogy ezt sikerült tisztáznunk, felmerül a kérdés, hogy hogyan teszteljük a sebességet. Ez egy viszonylag egyszerű — de sok munkát igénylő — lépés. Igen alapos sebességteszteket végzünk minden VPN termék esetében az Ookla Speedtest nevű eszköz segítségével. A globális kutatócsapatunk mindenhol a világon kipróbálja a szervereket, akár korlátozott sávszélességgel és más nehéz körülmények között, hogy tényleg próbára tegyük a VPN szolgáltatások tudását.
Streamelés
Már kifejtettük, hogyan segít a VPN használata abban, hogy hozzá lehessen férni bármilyen tartalomhoz bárhol a világon, a tartózkodási helyünktől függetlenül. Azonban néhány tényezőnek itt is van szerepe.
Először is, fontos, hogy a VPN szolgáltató nagy globális szerverhálózattal rendelkezzen. Ha nem elérhetők a szerverek az adott országban, akkor nem kapunk hozzáférést a streaming platformokhoz abban az országban. A helyi tartalmakhoz egy helyi szerverre csatlakozva tudunk hozzáférni, így külön figyelmet fordítunk arra, hány szerverhelyszínnel rendelkezik egy-egy VPN szolgáltató, és hogy ezek hogyan oszlanak el területileg.
Másodszor, a VPN szolgáltatásnak rendelkeznie kell megoldásokkal és technológiákkal a VPN blokkok megkerüléséhez. Sok streaming oldalon igyekeznek azonosítani a VPN szerverekről érkező adatforgalmat, hogy letilthassák. Ha az olvasó már látott hibaüzenetet arról, hogy „blokkokat kikerülő programot vagy proxyt észleltünk”, akkor már tudja, milyen érzés belefutni a VPN-t blokkoló technológiába. Mindegyik VPN termék esetében felmérjük a szoftver képességét arra, hogy megküzdjön ezekkel a blokkokkal. Így az olvasónak nem kell aggódnia a streaming oldalakon a tiltások miatt.
Egyes VPN-ek általánosságban remekül működnek a streamelésre; más termékek jól használhatók bizonyos platformokhoz, de egyáltalán nem kompatibilisek más oldalakkal; megint más szoftverek pedig gyakorlatilag egyáltalán nem tudják a blokkokat feloldani a streaming oldalakon. Ha egy konkrét platformhoz szeretne az olvasó VPN-t használni, akkor érdemes megnéznie a cikkeinket a legjobb VPN opciókról a Netflix, a Hulu, a BBC iPlayer, a DAZN és más platformok számára.
Megjegyzés: Végső soron a streaming élmény nagyban függ az internetkapcsolat sebességétől is (lassú kapcsolat = pufferelés). Mindenesetre igyekszünk ezt a két tényezőt külön értékelni: a) a VPN mennyiben képes hozzáférést nyújtani a streaming oldalakhoz, illetve b) a VPN sebessége mennyire alkalmas a jó minőségű streameléshez.
Torrentletöltés
A VPN-ek hihetetlenül hasznosak, ha a torrentezésről van szó — különösen azokban az országokban, ahol a P2P fájlmegosztást betiltották. Mindazonáltal, ha az olvasó minden szabályt betart (amit erősen javaslunk), a külön védelem nélküli torrentezés továbbra is kockázatos lehet a kapzsi copyright trollok és hackerek miatt.
A P2P kapcsolatok alapvetően nem biztonságosak, de lehetőség nyílik egy erős biztonsági réteg hozzáadására a VPN szoftver használata révén, mely képes álcázni a felhasználó valódi IP-címét és titkosítani az adatforgalmat. A VPN-ek tesztelése során felmértük a torrentezéshez használható funkciókat, például a dedikált P2P-profilokat, a SOCKS5 proxy szervereket, valamint azt, mennyire könnyen konfigurálható a szoftver a torrentkliens programokhoz. Mindennek köszönhetően ki tudtuk választani a legjobb VPN szolgáltatásokat a torrentletöltésekhez — és persze azokat is, amelyek nem annyira szuperek.
Felhasználói élmény
A VPN szoftverek szuper bonyolult eszközöknek tűnhetnek. Valóban igaz az, hogy a háttérben rengeteg összetett funkciónak kell futnia! De a legjobb VPN-eket mindenki számára hozzáférhetőnek tervezték, akár rendelkezik az ember haladó számítógépes tudással, akár nem.
Amikor VPN termékeket tesztelünk, megnézzük azt is, milyen egyszerűen használható az adott program — a telepítéstől kezdve a szerverek kereséséig és a beállítások módosításáig. Felmérjük az alkalmazások kezelőfelületét és tervezését (minél inkább intuitív, annál jobb). Így meg tudjuk ítélni, melyik VPN termékek a legjobbak a kezdők számára.
A kompatibilitás is fontos szempont — például a VPN ugyanolyan intuitívan kell működjön a Windows rendszeren és az iOS platformon egyaránt. Extra pontokat kapnak azok a VPN-ek, amelyek könnyű megoldást biztosítanak a telepítéshez azon készülékek számára, amelyeken nem elérhetők a natív VPN alkalmazások (például ilyen az ExpressVPN szoftverében a MediaStreamer opció).
Na de mi a helyzet a haladó felhasználókkal? Ha az olvasó inkább a testreszabási lehetőségeket vagy a haladó biztonsági beállításokat kedveli a fapados egyszerűség helyett, akkor talán elsősorban nem a felhasználói élményt tartja szem előtt. Azonban, az igazán felhasználóbarát VPN termékekkel nemcsak az alapfunkciók (szerverhez kapcsolódás, adott helyszín keresése stb.) használata lesz könnyű, hanem a bonyolultabb funkciók és beállítások is egyszerűen működnek. Ezek a termékek kapják a legjobb osztályzatokat ebben a kategóriában.
Ügyfélszolgálat
Az ügyfélszolgálat egy igen fontos — mégis gyakran elhanyagolt — szempont, amikor a VPN termékek értékeléséről van szó. Nagyszerű lenne, ha a felhasználók soha nem futnának bele problémákba és nem merülnének fel kérdések, de legyünk realisták: előbb-utóbb fel fog bukkanni valami gikszer. Ha pedig ez megtörténik, akkor fontos, hogy a VPN szolgáltató első osztályú ügyfélszolgálattal rendelkezzen.
A legelső dolog, amit megnézünk, az elérhető támogatási csatornák választéka. Lehetőleg a VPN szolgáltató kínáljon egy nonstop élő csevegőfelületet; általában ez a legegyszerűbb és leggyorsabb módja annak, hogy segítséget kapjunk, amikor szükségünk van rá. A további lehetséges opciók közé tartoznak az e-mailes (néha támogatási jegyrendszer formájában) és a telefonos támogatás. Az utóbbi általában csak bizonyos napszakokban elérhető.
Továbbá kipróbáljuk ezeket a támogatási csatornákat, hogy kiderítsük, mennyire hasznosak a valóságban. Ehhez elindítunk az élő csevegőfelületen egy beszélgetést, elküldünk egy kérdést e-mailben vagy telefonhívást kezdeményezünk. Ezután felmérjük a kapott támogatás minőségét és gyorsaságát. A kedvenc VPN szolgáltatóink szuper gyors és hasznos támogatást biztosítanak; ideális esetben egy tájékozott ügyfélszolgálatos munkatárssal tudunk beszélni, és mindössze néhány percen belül teljes körű választ kapunk a kérdésünkre.
Cenzúra
Először is, fontos megkülönböztetni a geoblokkolást (konkrét korlátozások, amelyeket az adott weboldal vagy platform alkalmaz) és a cenzúrát (szélesebb körű korlátozások, amelyeket az ország kormánya vezet be a polgárok online tevékenységének ellenőrzése céljából). A legszigorúbb internetes cenzúrával sújtott országokban előfordul, hogy a VPN-ek használatát is betiltották, ami komoly fenyegetést jelent az online szabadság számára. Viszont vannak VPN szolgáltatók, amelyek fejlett technológiákkal rendelkeznek kifejezetten az ilyen rendszerek kijátszására.
Amikor a cenzúra szempontjából vizsgálódunk, azokat a beállításokat és funkciókat keressük, amelyek segítenek az adatforgalmat álcázni obfuszkációval. Az obfuszkáció célja, hogy az illetéktelenek ne észlelhessék, hogy VPN-t használunk, beleértve az internetszolgáltatót és a kormányt. Ennek köszönhetően észrevétlenek maradhatunk a cenzúrával erősen sújtott országokban, például Kínában, Iránban vagy az Egyesült Arab Emírségekben.
Megjegyzés: A csapatunk soha nem helyesli az illegális tevékenységeket, és mindig javasoljuk az olvasónak, hogy ellenőrizze a helyi törvényi szabályozást a kockázatos helyzetek elkerülése érdekében. Van, ahol bajba lehet kerülni a VPN használatával, ezért az olvasó mindig legyen körültekintő.
Árak
Végül, de nem utolsósorban, beszéljünk a pénzről is! Bizonyára feltűnt az olvasónak, hogy az általunk ajánlott VPN-ek túlnyomó része prémium kategóriás — vagyis fizetni kell a csomagért. Ez nem véletlen; a prémium VPN-ek szinte mindig gyorsabbak, biztonságosabbak és megbízhatóbbak, mint az ingyenes szoftverek.
Mindazonáltal, meg tudjuk érteni, ha az olvasó úgy érzi, hogy nagy pénzügyi áldozat a VPN-re előfizetni. Mindig azokat a szolgáltatókat keressük, amelyek a legjobb ár-érték arányt kínálják, hogy segítsünk az olvasónak a legjobb befektetést kiválasztani. Például, ha viszonylag drága a VPN szolgáltatás, vajon tényleg megéri az árát? Vagy tényleg megkapjuk a funkciókat és a tudást, amire szükségünk van, ha egy olcsóbb VPN termékről van szó?
Azon túl, hogy megválaszoljuk ezeket a kérdéseket, mindig számontartjuk a legjobb akciókat és ajánlatokat mindegyik VPN szolgáltatónál. A legtöbb prémium szolgáltató folyamatosan kínálja a kedvezményeket és kuponokat.
Végül pedig, mindegyik VPN szolgáltatónál ellenőrizzük a pénzvisszatérítési garanciát, hogy meggyőződjünk róla, valóban visszaadják a pénzt, ha a felhasználó nem elégedett az előfizetéssel. A legtöbb csúcskategóriás VPN termékhez 30 napos garancia jár, de ez változhat a szolgáltatótól és a csomagtól függően.
Ha az olvasó őszintén nem szeretne fizetni a VPN szoftverért, akkor nézze meg a listánkat a legjobb ingyenes VPN-ekről, hogy ne maradjon le a fontos funkciókról, és az adatait se tegye kockára.
GYIK a legjobb VPN szolgáltatásokról
Melyik a legjobb VPN?
Alapos tesztjeinkből kiderült, hogy az ExpressVPN a legjobb VPN mindent összevéve a böngészéshez, a streameléshez, a torrentezéshez és más célokhoz. Ez a szolgáltató az összes közül a leggyorsabb sebességet kínálja, a leginkább megbízható biztonsági és adatvédelmi funkciókat, valamint a legjobb felhasználói élményt.
Melyik VPN a leggyorsabb?
Az ExpressVPN mindig az első helyen végez a sebességtesztjeinkben. Ez a szolgáltatás kínálja a leggyorsabb feltöltési és letöltési sebességet, illetve a legalacsonyabb lag és ping időket. Tehát szuper jó minőségben tudunk streamelni a szoftverrel bármiféle pufferelés nélkül; villámgyorsan letölthetjük a torrentfájlokat; sőt játszhatunk az online játékokkal anélkül, hogy a lassú internetkapcsolat az utunkba állna.
Legális a VPN-ek használata?
A legtöbb országban teljesen legális a VPN-ek használata. A VPN-ek legális szoftvereknek minősülnek, amelyek elősegítik az adatvédelmet, a biztonságot és az internetes szabadságot. Az általuk elsősorban kínált funkciók (adatok titkosítása, korlátozások megkerülése és adatvédelem biztosítása) 100%-osan elfogadhatók a legtöbb jogrendszerben.
Létezik néhány ország, ahol betiltották a VPN-eket, vagy ahol ezeknek a szoftvereknek a használata szürke zónának számít, például Kínában, Irakban, Iránban, Oroszországban, Fehéroroszországban, Törökországban, Ománban és az Egyesült Arab Emírségekben. Ha az olvasó internetes cenzúrával sújtott országban tartózkodik, akkor érdemes megnéznie a helyi törvényi szabályozást a VPN-ekkel kapcsolatosan.
Néha az emberek a VPN-eket illegális célokra használják, amit mi semmilyen körülmények között sem támogatunk. Az olvasó ne felejtse el: ha valami törvénybe ütközőnek számít VPN használata nélkül, az ugyanúgy illegálisnak minősül VPN használata mellett is, és kerülendő.
Biztonságosak a VPN-ek?
A VPN-ek teljesen biztonságosak, sőt, kifejezetten arra tervezték őket, hogy még nagyobb biztonságot nyújtsanak a felhasználó számára. Azonban az a felhasználó felelőssége, hogy meggyőződjön arról, nem csinál semmit az interneten, ami törvénybe ütközik, vagy ellentétes a helyi előírásokkal.
Az olvasó számára kockázatos lehet, ha:
- Olyan országban tartózkodik, ahol a kormányzat csak bizonyos VPN szoftverek használatát engedélyezte, és nem ilyen, hivatalosan jóváhagyott VPN-t használ.
- Szerzői joggal védett anyagokat tölt le olyan VPN segítségével, amelyik eltárolja a naplófájlokat vagy nem rendelkezik kill switch funkcióval.
Vannak ingyenes VPN-ek, amelyek szintén veszélyesek lehetnek; értékesíthetik a felhasználók adatait illetéktelenek számára, vagy rosszindulatú szoftvernek teszik ki a felhasználókat. Ezért olyan fontos, hogy minőségi VPN-t válasszunk, amelyik komoly biztonsági funkciókkal és megbízható adatvédelmi irányelvekkel rendelkezik.
Nehéz használni a VPN-eket?
A legjobb VPN szoftvereket valójában szuper egyszerű használni. A legtöbb esetben csak arra van szükség, hogy letöltsük a megfelelő alkalmazást a készülékre, telepítsük, megnyissuk és rákattintsunk a „csatlakozás” gombra. A fent ajánlott VPN szolgáltatások kivétel nélkül felhasználóbarát kezelőfelületeket kínálnak, amelyeken még a teljesen kezdő felhasználók is könnyedén eligazodnak.
Sok szoftverben elérhető a gyorscsatlakozási lehetőség is, melynek segítségével azonnal fel lehet kapcsolódni egy közeli szerverre. Ha egy bizonyos régióból szeretne az olvasó megnézni tartalmakat, csak válassza ki a megfelelő országot a szerverhelyszínek listájából.
Tipp: Ha az olvasó új a VPN-ek világában, és szeretne többet is megtudni róluk, akkor nézze meg a kezdőknek szóló VPN útmutatónkat — telepakoltuk ezt a leírást információkkal a VPN-ek jellemzőiről, funkcióiról és előnyeiről.
Lelassítja a VPN az internetkapcsolatomat?
A helyzet az, hogy minden VPN szolgáltatás valamennyire le fogja lassítani az internetkapcsolatot. Ez azért van, mert a szoftvernek titkosítania kell és vissza kell fejtenie az adatokat, illetve át kell küldenie őket egy szerveren, amely valahol máshol található a világban. Mindez időt vesz igénybe, ezért érthető, hogy a VPN kapcsolat lassabb lesz, mint a normál internetkapcsolat.
Azonban a legjobb szolgáltatók minimalizálták ezt a sebességcsökkenést. A leggyorsabb VPN-ekkel az olvasó valószínűleg észre sem fogja venni a különbséget a normál internetkapcsolatához képest. Tehát nem kell aggódnia a pufferelés, lagok vagy lassú betöltési idők miatt, míg a VPN-re van csatlakozva.
Nyomon követhet a VPN az interneten?
Elvileg lehetséges, hogy a VPN szolgáltató nyomon követi a felhasználókat — de a legjobb szolgáltatók nem tesznek ilyet. Amikor VPN szolgáltatást használunk, az biztosítja a védelmet a személyes adatok és információk számára, például az internetszolgáltatóval, a hackerekkel, a reklámcégekkel és a kormányhatóságokkal szemben, de a VPN szolgáltató továbbra is minden adathoz hozzá tud férni. Ezért a VPN cégek rendelkeznek naplózásmentességi irányelvekkel, amelyek alapján soha nem rögzítik vagy tárolják el a felhasználók adatait.
Egyes VPN cégek ráadásul olyan technológiát használnak, mint például a RAM-alapú szerverek, így minimalizálják annak esélyét, hogy a nem megfelelő kezekbe kerüljenek a felhasználók adatai. Ezekről a szerverekről minden újraindításkor törlődnek az adatok, vagyis a felhasználók adatait is automatikusan kiradírozzák.
Mennyibe kerül egy VPN?
Az árak eltérnek a különböző szolgáltatóknál, de az összes itt ajánlott VPN termék rendkívül megfizethető áron elérhető. Sőt egyes szoftverek kevesebbe kerülnek, mint két szelet pizza minden hónapban! Általában a hosszú távú előfizetések olcsóbbak, mint a rövid távú csomagok; minél hosszabb időre kötelezzük el magunkat, annál alacsonyabb lesz a fizetendő havi díj.
A legjobb VPN-ek ezenfelül pénzvisszatérítési garanciát is kínálnak, ami azt jelenti, hogy ha az olvasó meggondolja magát az előfizetés megvásárlása után, egy bizonyos időtávon belül visszaigényelheti a pénzét (általában 30 napon belül). Ez nem változtat a szolgáltatás árán, de így nyugodt lehet, ha aggódna a kiadás miatt.
Ha az olvasó készen áll a vásárlásra, akkor nézze meg a kuponoldalunkat, ahol exkluzív kedvezményeket találhat a csúcskategóriás VPN-ekhez.
Vannak ingyenes VPN-ek?
Léteznek ingyenes VPN-ek, de a mi tanácsunk egyszerű: legjobb kihagyni ezeket. Persze csábító lehet, hogy semmit nem kell fizetni, és mégis kapunk valamit. Azonban hiába nem fizet az olvasó előre a termékért, lehet, hogy később fizetnie kell — például a nevetségesen lassú internetkapcsolat, a rosszindulatú kóddal való fertőződés, sőt az ellopott személyazonosság formájában.
Mindazonáltal, nem minden ingyenes VPN szoftver átverés. Csapatunk már átvizsgálta a szolgáltatások tucatjait, hogy megtaláljuk azokat az ingyenes VPN-eket, amelyek tényleg működnek. Ezekre a szoftverekre kivétel nélkül korlátozások vonatkoznak, például adatforgalmi korlátok, vagy egyes funkciók nem érhetők el, de maga a szolgáltatás biztonságos, ha tényleg szüksége van rá az olvasónak.
Használhatom a Tor hálózatát vagy egy proxyt a VPN helyett?
A Tor, a proxyk és a VPN-ek teljesen különböző típusú szoftverek, de néha használhatók ugyanazokra a célokra. Nézzük meg őket közelebbről.
A Tor (a The Onion Router rövidítése) az önkéntesek által üzemeltetett hálózaton működik, ahol a felhasználó adatforgalmát több különböző szerveren vagy „csomóponton” küldik át. Ez a megoldás igencsak megnehezíti a nyomon követést (beleértve az adatok követését), de az internetkapcsolat is erősen lelassul. A Tor igen bonyolult, úgyhogy érdemes megnézni az átfogó Tor útmutatónkat, ha az olvasó több információt vagy tippeket szeretne.
A VPN-ekhez képest a Tornak vannak hátrányai. Bár a hálózat használata ingyenes, gyengébb az alkalmazott titkosítás és lassabb az internetkapcsolat. A legjobb megoldás, ha a Tor és a VPN szoftvert együtt használjuk, és máris élvezhetjük mindkét technológia előnyeit. A jó VPN szolgáltatások megoldást kínálnak a Torban található biztonsági résekre, a Tor hálózata pedig az adatvédelem és anonimitás további rétegeit biztosítja.
Megjegyzem, hogy nem minden VPN kompatibilis a Tor hálózatával. Ahhoz, hogy működjön ez a kombináció, például az ExpressVPN jó lehet.
A proxy szolgáltatások egyetlen előnyt kínálnak a VPN-ekhez képest: gyorsabb sebességet biztosítanak (és az IP-címet is álcázzák). Azonban nem rendelkeznek semmilyen más biztonsági funkcióval, nem titkosítják az adatokat, sőt felhasználói kezelőfelületet sem kapunk hozzájuk. Vagyis a proxyk nem valami biztonságosak és nem felhasználóbarátak. Ennek ellenére jó választás lehet egy proxy, ha csak a sebesség számít és a biztonság nem fontos.
A proxyk százai léteznek, ezért fontos, hogy a megfelelőt válasszuk. Még jobb, ha egy gyors, megfizethető VPN-be fektet be az olvasó, hiszen élvezheti a plusz biztonság és adatvédelem előnyeit a remek sebességen felül.
Használjak VPN-t a telefonomon?
Ideális esetben minden internettel rendelkező készüléken érdemes VPN-t használni — ideértve a mobiltelefont is. Máskülönben minden alkalommal, amikor az olvasó felcsatlakozik az internetre, kockáztatja a hackertámadásokat, azt, hogy megfigyelik vagy nyomon követik.
Sok VPN kínál alkalmazást többféle platformra is, beleértve az okostelefonokat. Szeretne többet tudni? Nézze meg az áttekintő cikkeinket a legjobb Android VPN-ekről és a legjobb iOS VPN-ekről.
Használhatok VPN-t az online bankoláshoz?
Persze, de ez a kontextustól is függ. Ha az olvasó külföldön tartózkodik, és hozzá kell férnie a bankszámlájához, akkor használhat VPN-t arra, hogy előbb egy hazai szerverre csatlakozzon. Így a bejelentkezési kísérletet a bank nem egy lehetséges csalási kísérletként értelmezi (ami megeshet, ha a bank külföldi IP-címet észlel).
Vagy esetleg az olvasó a saját hazájában tartózkodik, és nemzetközi weboldalakhoz használja a VPN szoftvert. Ha szeretné otthon a bankszámláját használni a VPN kikapcsolása nélkül — vagy nem akar hamis riasztást —, akkor olyan VPN-re lesz szüksége, amelyik kínál split tunneling funkciót. Ennek segítségével hozzáférhet a bankja oldalához a helyi internetkapcsolattal, miközben a VPN továbbra is működni fog a többi adatforgalom átirányítását biztosítva.