Класираме доставчиците на базата на подробни тестове и проучвания, но също така вземаме предвид вашите отзиви и търговски си споразумения с различните доставчици. Тази страница съдържа партньорски връзки.
Забележка:
Нашите мнения

vpnMentor съдържа рецензии, които са написани от автори от нашата общност. Те вземат предвид независимото и професионално проучване на продуктите/услугите от рецензентите.

Собственост

vpnMentor е създаден през 2014 г. като независим сайт, който прави прегледи на VPN услуги и покрива също свързани с поверителността истории. Днес, нашият екип от стотици изследователи, автори на съдържание и редактори в областта на киберсигурността, продължава да помага на читателите да се борят активно за своята свобода онлайн, в партньорство с Kape Technologies PLC, притежаваща също следните продукти: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access и Intego, които може да бъдат преглеждани на този сайт.

Партньорски комисиони Реклама

vpnMentor съдържа прегледи, които следват стриктни стандарти за преглед, включително етичните стандарти, които сме приели. Такива стандарти изискват всеки преглед да вземе под внимание независимия, честен и професионален преглед на автора си. Като се има предвид това, ние може да спечелим комисиона, когато потребител предприеме действие, използвайки нашите връзки, без допълнителни разходи за него. На страниците със списъци ние класираме доставчиците по система, която дава приоритет на прегледа на всяка услуга от рецензента, но също така взема предвид обратната връзка, получена от нашите читатели и търговските ни споразумения с доставчиците.

Указания за прегледи

Прегледите, публикувани във vpnMentor, са написани от автори на общността, които проверяват продуктите според стриктните ни стандарти за преглед. Такива стандарти гарантират, че всеки преглед дава приоритет на независимия, професионален и честен поглед на рецензента и взема предвид техническите възможности и качества на продукта, заедно с търговската му стойност за потребителите. Класациите, които публикуваме, може също така да вземат предвид партньорските комисионни, които печелим за покупки през връзки на нашия сайт.

Нашата програма за проверка на силата на паролата използва метода за оценка на силата ‘zxcvbn’, който анализира ентропията, моделите и общите практики за парола, за да определи по-точно силата. Други инструменти за проверка на силата просто измерват разнообразието от знаци и могат погрешно да оценят слабите пароли като силни.

Този инструмент не съхранява въведени пароли. Ние също така не споделяме информация с трети страни.

Споделете инструмента за проверка на надеждността на паролата:

Как да създадете силна парола (която няма да бъде хакната)

Независимо дали банкирате онлайн или сърфирате в социални мрежи, силната парола е от съществено значение.

Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да създадете парола, която няма да бъде хакната:

  • Избягвайте включването на лична информация. Това включва вашето име, дата на раждане, адрес, телефонен номер или друга информация, която може да се използва за идентифицирането ви.
  • Помислете за дължината. Колкото по-дълга е паролата, толкова по-висока е ентропията, което означава, че е много по-трудно да се разбие. Считаме, че 16 знака или повече са достатъчни.
  • Използвайте различни знаци. Използвайте както главни, така и малки букви в паролата си — комбинацията от двете я прави по-сигурна. Освен това използвайте числа и специални знаци (като например % ^ $ £ @ & * [ ] / !).
  • Включете произволни букви и цифри на мястото на гласни. Например, ако паролата ви е „purpledogwithanorangejacket", вместо това заменете всички случаи на буквата „o" и „a" с число или символ като „0" или „4", така че да се чете "purp1ed0gw1than0r4nge3j4ck3t".
  • Не използвайте думи от речника. Хакерите използват "атаки на речника” (dictionary attacks), при които изпробват всяка възможна дума в речника. Ако паролата ви може да бъде намерена в речник, е много лесно за хакер да я разбие.
  • Избягвайте прости фрази. Фрази като mypassword” или "ilovedogs” са много лесни за отгатване.
  • Не използвайте пароли, за които се знае, че са били компрометирани. Хакерите използват бази данни с компрометирани данни за вписване, когато се опитват да получат достъп до потребителски профили. Ако вашата парола е компрометирана (разберете с помощта на нашия инструмент), хакерите ще могат лесно да я отгатнат.
  • Използвайте генератор на пароли. Генераторът на пароли е инструмент, който ще ви помогне лесно да създавате силни пароли, които са дълги, сложни и уникални.

След като създадете силни пароли за всичките си профили, трябва да ги съхранявате безопасно.

Кои са най-добрите начини да защитите своите пароли (и профили онлайн)?

1. Използвайте мениджър на пароли

Един от най-добрите начини да защитите данните си за вписване в профила си е да използвате мениджър на пароли — приложение, което надеждно съхранява информацията за вашия профил в криптиран трезор. За да получите достъп до данните си за вписване, трябва да въведете главна парола, която декриптира цялата съхранена информация.

За да подобрите сигурността, трябва да настроите двуфакторно удостоверяване. Това означава, че когато получите достъп до хранилището си с пароли, ще ви трябва друга информация, преди да можете да влезете в него, като еднократен код от приложение за удостоверяване. Това затруднява достъпа на други до вашия профил, тъй като те ще се нуждаят и от двете части информация — паролата ви и еднократния код — за да влязат в него.

2. Винаги използвайте уникални пароли

Използването на уникални пароли намалява риска хакерите да получат достъп до другите ви профили. Използването на едни и същи данни за вписване за всичките ви профили носи голям риск за сигурността, тъй като след като хакер се добере до идентификационните ви данни за един профил, той ще се опита да получи достъп до профилите ви и в други популярни сайтове, използвайки същите данни.

3. Сменяйте редовно паролите

Редовната смяна на паролите намалява риска от хакване. Киберпрестъпниците могат да откраднат данни за вписване и скрит достъп до потребителски профили в продължение на месеци или години, събирайки информация за потребителите. Ако не промените паролите си, хакер може да получи достъп до профила ви, когато най-малко го подозирате.

Може да се окаже непосилна задача да промените паролите за всичките си профили. За да улесните живота си, можете да дадете приоритет на промяната на данните си за вписване за най-важните си профили, като служебния имейл или услугата за онлайн банкиране, и да актуализирате други профили по-рядко. Все пак трябва да опитате да актуализирате всичките си пароли поне на всеки 6–12 месеца.

Забележка: Трябва незабавно да промените паролите, ако бъдат компрометирани или ако получите известия за достъп до профила си, които не разпознавате.

4. Избягвайте да споделяте пароли, освен ако не е крайно необходимо

Не би трябвало да споделяте каквито и да било данни за вписване с никого (освен ако не го направите безопасно с помощта на мениджър на пароли). Това включва да избягвате да ги споделяте с членове на семейството или приятели, защото няма гаранция, че те случайно няма да ги споделят с други хора.

Ако трябва да споделите данни за вписване, споделяйте ги само с помощта на сигурен и проверен мениджър на пароли с надеждни опции за споделяне, които ви позволяват да споделяте данни за вписване, без получателят да може да ги преглежда, редактира или споделя.

5. Настройте двуфакторно удостоверяване за всичките си профили онлайн

Двуфакторното удостоверяване (или 2FA) изисква да предоставите допълнителна форма на проверка в комбинация с потребителското си име и парола при достъп до своите профили, като например еднократен код, генериран от приложение за удостоверяване (като Google Authenticator).

2FA прави практически невъзможен достъпа на хакерите до вашите профили, поради което повечето сайтове и приложения предлагат на потребителите 2FA настройки за повишена сигурност.

Отидете до всеки свой профил онлайн, навигирайте до настройките и потърсете опции за двуфакторно удостоверяване (за предпочитане изберете опцията за приложение за удостоверяване, тъй като е лесна за настройване и е една от най-сигурните форми на 2FA). Ако са налични, трябва да следвате инструкциите за настройка и да защитите профилите си.

Бележка: Много профили онлайн предлагат SMS 2FA, при който еднократен код се изпраща на телефона ви чрез текстово съобщение, но това е една от най-малко сигурните форми на 2FA. Хакерите могат да извършат "подмяна на SIM”, което по същество означава, че могат да отмъкнат телефонния ви номер и да получат всичките ви SMS 2FA кодове, което ще им позволи да влязат безпрепятствено във вашите профили онлайн.

6. Инсталирайте антивирусен софтуер

Антивирусният софтуер помага да защитите своя компютър от малуер, включително шпионски софтуер, който е специално създаден да отмъкне вашите данни и да ги прехвърли на киберпрестъпниците.

Можете да използвате антивирусна програма, за да защитите профилите си онлайн, като сканирате устройството си за всякакъв вид малуер или подозрителна активност, която може да бъде свързана с хакер, който се опитва да се докопа до поверителната ви информация.

7. Използвайте уеб защити

Уеб защитите предотвратяват измами онлайн, включително фишинг сайтове, които подмамват потребителите да предоставят чувствителна информация, като идентификационни данни за вписване или данни за банкова сметка.

Повечето антивирусни програми идват с ефективни уеб защити, които блокират достъпа до злонамерени сайтове и предупреждават потребителите за подозрителни връзки. Уеб браузъри със солидна репутация, като Chrome и Firefox, също би трябвало да се предлагат с вградени уеб защити, така че не забравяйте да проверите настройките на браузъра си.

8. Настройте инструмент за мониторинг на тъмната мрежа

Инструментите за мониторинг на тъмната мрежа ви предупреждават, когато намерят изтекли идентификационни данни за вписване или други откраднати данни, което ви позволява да предприемете действия (като промяна на данните за вписване в профила си), преди злосторници да получат достъп до профилите ви.

Norton (антивирус) и Dashlane (мениджър на пароли) предлагат отлични инструменти за мониторинг на тъмна мрежа на живо, които сканират тъмната мрежа в реално време. Тези инструменти ще ви предупредят веднага щом засекат изтекла информация. Това може да включва всичко, от номера на кредитни карти, продавани на сайтове от пазара на черно, до имейл адреси, публикувани в опит за фишинг измами.

Какво може да се случи, ако паролата ви бъде хакната или открадната?

Профилите ви онлайн може да бъдат компрометирани

Ако хакер открадне данните ви за вписване, той може да влезе във всеки профил, който използва същото потребителско име и парола.

Например, ако профилът ви в Netflix и профилите ви в социалните мрежи използват едни и същи данни за вписване, и хакери получат достъп до данните ви за вписване в Netflix, те ще имат достъп и до профилите ви в социалните мрежи.

Ето защо е важно да използвате уникални пароли за всеки един от своите профили.

Вашият имейл профил може да бъде хакнат

Вашите контакти може да започнат да получават спам имейли от хакери, които са хакнали вашия профил.

Хакерите може да се опитат да измамят хората от списъка ви с контакти, за да ги накарат да издадат лична информация за вас или за себе си. Те биха могли също така да убедят вашите контакти да изпратят пари, като поискат от тях да направят плащане онлайн или банков превод към нелегитимен профил.

Хакерите могат да блокират достъпа ви до други профили

Ако хакер се добере до данните за вписване в имейл профила ви, той може да ги използва, за да нулира паролите на други профили, които имате, като ефективно ви блокира достъпа ви и до другите ви профили.

Това е проблематично поради няколко причини, включително факта, че хакерите могат да получат достъп до цялата информация, съхранявана във вашите профили, включително лични съобщения или чувствителна лична информация, без вие да можете да ги спрете.

Личната информация може да изтече или да бъде продадена в тъмната мрежа

Веднъж след като попадне в тъмната мрежа, личната ви информация може да бъде копирана и споделена с всеки (включително киберпрестъпници). Често откраднатите данни за вписване се продават на хакери, за да имат лесен достъп до компрометирани профили, включително сметки за онлайн банкиране.

Макар че е трудно да спрете хакерите да продадат открадната информация в тъмната мрежа, можете да предприемете конкретни действия, като бързо промените данните за вписване в профила си, за да предотвратите достъпа на злонамерени лица.

Може да станете жертва на кражба на самоличност

Хакерите може да извършат кражба на самоличност, като влязат в сайтове, които съхраняват чувствителна информация за вас, включително паспортни данни, номера на социални осигуровки и други, и след това да използват тази информация за измамно изтегляне на заеми, проверка на банковата ви сметка или покупки с кредитна карта на ваше име.

Често задавани въпроси

Как да разбера дали моите пароли са надеждни?

Паролите ви са надеждни, ако са сложни (използвайте комбинация от букви, цифри и специални знаци), дълги (най-малко 16 знака) и се съхраняват на сигурно място (като мениджър на пароли).

Ако някоя от пароли не отговаря на критериите по-горе, вероятно не е надеждна.

Един от най-бързите начини да проверите дали вашата парола е сигурна, е като използвате инструмент за проверка на силата ѝ, който оценява характеристиките на вашата парола и ви уведомява дали е слаба или силна.

Колко дълги трябва да са паролите ми?

Препоръчваме поне 16 знака.

Защо ли? Защото разбиването на сложни 16-символни пароли обикновено отнема векове. За сравнение, проста парола от 8 знака може да бъде разбита за по-малко от 24 часа.

Все пак е важно да проверите дали вашите пароли са достатъчно силни — дори прости пароли от 16 знака (напр. "thisismypassword”) са по-лесни за разбиване от сложни алтернативи (напр. "TH15i$mYP4s5W0rD”).

Коя е възможно най-сигурната парола?

Не съществува такова нещо като най-сигурна парола. Можете обаче да се уверите, че паролата ви е надеждна, като проверите нейната сила и я актуализирате, ако е слаба.

Надеждните пароли обикновено имат комбинация от фактори, които ги правят трудни за разбиване от хакерите:

  • Добра дължина — Препоръчваме поне 16 знака или повече.
  • Произволни — Паролите с произволна комбинация от знаци са по-надеждни от прости, често използвани думи или фрази.
  • Разнообразие от знаци — Комбинация от главни и малки букви, цифри и специални знаци е по-трудно да се разбие.

Надеждността на паролата обаче,  включва също и различни мерки, включително редовна промяна (препоръчваме ви да променяте най-важните си данни за вписване всеки месец), редовно проверяване дали същите не са били включени в списък с данним които са изтекли при пробив в сигурността и използване на двуфакторно удостоверяване за допълнителна защита вашите профили.

Как хакерите крадат пароли?

Една от най-разпространените техники за кражба на парола е фишингът, при който хакерите създават фалшиви сайтове и мамят потребителите да въведат своите данни за вписване. Например, хакерите могат да създадат фалшива банкова уеб страница и да убедят нищо неподозиращите потребители да въведат личните си банкови данни.

Хакерите обикновено изпращат фишинг връзки по имейл, представяйки се за представители на законни компании. Но фишинг сайтовете могат да бъдат намерени и през социалните мрежи и дори в резултатите на търсачките.

Има много други начини паролата ви да бъде открадната, включително когато сигурността на фирмените сървъри бъде пробита или посредством малуер (като шпионски софтуер), който тайно следи какво набирате на клавиатурата.

Хакерите могат също така да проникнат в профили, използвайки софтуер за атака с груба сила (brute-force attack), който се опитва да отгатне паролите на профила, прехвърляйки стотици пароли в секунда.

Какво е ентропия на паролата?

Ентропия на паролата е форма на измерване, използвана за определяне на това, колко трудна е за разбиване от  хакери — колкото по-висок е резултатът за ентропия, толкова по-трудно е тя да се разбие.
Инструментите за проверка на силата на паролите използват това, за да ви помогнат да определите колко надеждна е вашата парола (и дали трябва да я подсилите).

Ентропията се измерва в "битове". Изчислява се чрез измерване на дължината на паролата и разнообразието от използвани знаци, напр. главни и малки букви, цифри и специални знаци.

Проста фраза като "hello" има по-ниска ентропия, тъй като е кратка и не използва различни знаци. Но сложна парола като "Gp6-7&#!$f0O^M>14£@-+_%k" има по-висока ентропия, тъй като е дълга и използва голямо разнообразие от знаци, което я прави по-трудна за разбиване.

Кои са най-често използваните пароли?

Според Националния център за киберсигурност на Обединеното кралство най-често използваните пароли са "123456”, "123456789”, "qwerty”, "password” и "1111111”, всяка от които е лесна за запомняне, поради което толкова много хора ги използват.

Всяка една от паролите по-горе е много лесна за отгатване от хакерите, така че винаги е по-добре да използвате уникални, сложни пароли и да ги променяте на всеки няколко месеца. Можете да използвате инструмент за проверка на силата, за да прецените лесно дали вашите пароли са слаби или силни.

Какво е двуфакторно удостоверяване (2FA) и трябва ли да го използвам?

Двуфакторното удостоверяване (2FA) е метод за сигурност, който изисква потребителите да предоставят допълнителна форма на проверка заедно с потребителското си име и парола при достъп до своите профили.

Например, когато влизате в профила си във Facebook, ще трябва да въведете еднократен код, генериран от приложение за удостоверяване (като Google Authenticator) или изпратен до вас чрез SMS.

Има много форми на 2FA, включително еднократни кодове, хардуерни ключове и удостоверяване с биометрични данни (сканиране на пръстови отпечатъци или лицево разпознаване).

Дори ако сте настроили 2FA в профила си, пак е важно да се използвате силни пароли и да не ги използвате повторно в множество сайтове или услуги. Трябва също така да следите всяка подозрителна активност в профилите си — като създаване на нови профили или внезапни промени в навиците за харчене — и да съобщите незабавно, ако нещо изглежда нередно.

Струва ли си да използвате мениджър на пароли?

Накратко, да. Мениджърите на пароли предлагат много предимства, включително:

  • Сигурност. Всички ваши данни се съхраняват в криптиран цифров трезор, така че да са защитени от хакери.
  • Удобство. С едно щракване можете автоматично да попълните данните си  за вписване, така че да не се налага многократно да ги въвеждате ръчно.
  • Одит на паролите. Тази опция ви уведомява, ако паролите ви са слаби, стари, използвани повторно или компрометирани, което ви позволява бързо да ги актуализирате.

Интегрираните в браузър мениджъри на пароли (като вградения в Google Chrome) са лесни за използване и удобни, но самостоятелните приложения за мениджър на пароли обикновено предлагат по-добра функционалност и сигурност като цяло.

Какво е главна парола?

Необходима е главна парола, за да отключите своя мениджър на пароли. Тъй като мениджърите на пароли използват криптиране, за да осигурят съхранените данни, главната парола е свързана с ключа за декриптиране на вашия трезор, който е необходим за достъп до данните, съхранявани в него.

За да попречите на злонамерените лица да получат достъп до вашия трезор, трябва да зададете силна главна парола, която не е лесна за отгатване или разбиване. Трябва също да я променяте периодично (като например веднъж на всяко тримесечие), за да избегнете хакване.

Професионален съвет: Настройте двуфакторно удостоверяване (2FA), за да защитите допълнително своя трезор. Това е допълнителна стъпка за проверка, която защитава вашите данни, дори ако хакери са успели да разбият паролата ви.

Класираме доставчиците на базата на подробни тестове и проучвания, но също така вземаме предвид вашите отзиви и търговски си споразумения с различните доставчици. Тази страница съдържа партньорски връзки.