Skąd mam wiedzieć, czy moje hasła są bezpieczne?
Twoje hasła są bezpieczne, jeśli są złożone (zawierają kombinację liter, cyfr i znaków specjalnych), długie (co najmniej 16 znaków) i przechowywane w bezpiecznym miejscu (np. w menedżerze haseł).
Jeśli któreś z twoich haseł nie spełnia powyższych kryteriów, prawdopodobnie nie jest bezpieczne.
Jednym z najszybszych sposobów na sprawdzenie bezpieczeństwa hasła jest skorzystanie z testera siły hasła, który weryfikuje twoje hasło i informuje, czy jest słabe, czy silne.
Jak długie powinno być hasło?
Zalecamy długość co najmniej 16 znaków.
Dlaczego? Ponieważ skomplikowane hasło, składające się z 16 znaków, dałoby się odszyfrować zwykle dopiero po 100 latach. Dla porównania, proste, 8-znakowe hasło może zostać złamane w mniej niż 24 godziny.
Mimo to najważniejsze jest sprawdzanie siły hasła — nawet proste, 16-znakowe hasła (np. „thisismypassword”) są łatwiejsze do złamania niż ich złożone alternatywy (np. „TH15i$mYP4s5W0rD”).
Jakie hasło jest najbezpieczniejsze?
Nie ma jednego hasła, które uchodziłoby za najbezpieczniejsze. Możesz jednak upewnić się, że twoje hasło jest bezpieczne, sprawdzając jego siłę i zmieniając je, jeśli okaże się słabe.
Bezpieczne hasła zwykle łączą w sobie pewne cechy, które sprawiają, że hakerom trudno je złamać:
- Odpowiednia długość — Zalecamy użycie co najmniej 16 znaków.
- Losowość — Hasła składające się z losowej kombinacji znaków są bezpieczniejsze niż proste i powszechnie używane słowa lub frazy.
- Zróżnicowanie znaków — Kombinacja dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych jest trudniejsza do złamania.
Aby zachować bezpieczeństwo haseł, należy jednak stosować też pewne środki, w tym regularnie je zmieniać (zalecamy comiesięczną zmianę najważniejszych danych uwierzytelniających) i sprawdzać, czy dane logowania nie wyciekły, a także wykorzystywać uwierzytelnianie dwuskładnikowe w celu ochrony kont.
Jak hakerzy kradną hasła?
Jedną z najczęstszych technik kradzieży haseł jest atak phishingowy, podczas którego hakerzy tworzą fałszywe strony internetowe i oszukują użytkowników, by ci wprowadzili swoje dane logowania. Mogą na przykład stworzyć fałszywą stronę bankową i przekonać nieświadomych użytkowników do wprowadzenia swoich prywatnych danych bankowych.
Hakerzy zwykle wysyłają linki phishingowe za pośrednictwem poczty elektronicznej, podając się za przedstawicieli prawdziwych firm. Strony phishingowe można jednak również znaleźć na portalach społecznościowych, a nawet w wynikach wyszukiwarek.
Hasło może zostać skradzione na wiele innych sposobów, np. gdy naruszone zostaną firmowe serwery lub za pomocą złośliwego oprogramowania (np. szpiegowskiego), które potajemnie monitoruje uderzenia w klawiaturę.
Hakerzy włamują się też na konta za pomocą oprogramowania do ataku brute-force, które próbuje odgadnąć hasło do konta w tempie setek haseł na sekundę.
Co to jest entropia hasła?
Entropia hasła jest formą miary, która służy do określenia tego, jak trudno przyjdzie hakerowi złamać dane hasło — im wyższy wynik entropii, tym trudniej je zhakować. Testery siły hasła używają tej miary, aby pomóc określić, jak bezpieczne jest hasło użytkownika (i czy trzeba je wzmocnić).
Entropia jest mierzona w „bitach”. Oblicza się ją, mierząc długość hasła i różnorodność użytych znaków, np. duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne.
Proste hasło, takie jak „hello”, posiada niższą entropię, ponieważ jest krótkie i nie zawiera zróżnicowanych znaków. Natomiast złożone hasło, takie jak „Gp6-7!$f0O^M>14£@-+_%k”, posiada wyższą entropię, ponieważ jest długie i wykorzystuje wiele różnych znaków, co czyni je trudniejszym do złamania.
Jakie są najczęstsze hasła?
Według brytyjskiego National Cyber Security Centre najczęściej używane hasła to „123456”, „123456789”, „qwerty”, „password” i „1111111” — wszystkie są łatwe do zapamiętania i dlatego tak wiele osób ich używa.
Wszystkie powyższe hasła są też bardzo łatwe do odgadnięcia przez hakerów. Dlatego zawsze najlepiej jest używać unikalnych, złożonych haseł i zmieniać je co kilka miesięcy. Możesz skorzystać z testera siły hasła, aby sprawdzić, czy twoje hasła są silne.
Co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) i czy warto z niego korzystać?
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) to zabezpieczenie, które podczas uzyskiwania dostępu do konta, poza wpisaniem nazwy użytkownika i hasła, wymaga od użytkownika przejścia dodatkowej weryfikacji.
Na przykład podczas logowania na swoje konto na Facebooku w tym przypadku musisz wprowadzić jednorazowy kod wygenerowany przez aplikację uwierzytelniającą (taką jak np. Google Authenticator) lub wysłany do ciebie SMS-em.
Istnieje wiele form 2FA, w tym kody jednorazowe, klucze sprzętowe i uwierzytelnianie biometryczne (skanowanie odcisków palców lub rozpoznawanie twarzy).
Nawet jeśli korzystasz z 2FA na swoim koncie, pamiętaj, aby używać silnych haseł i nie powielać ich w innych stronach lub usługach. Zwracaj uwagę na wszelkie podejrzane działania na kontach, takie jak zakładanie nowych kont lub nagłe wydatki na koncie bankowym.
Czy warto korzystać z menedżera haseł?
W skrócie – tak. Menedżery haseł oferują wiele korzyści, takie jak:
- Bezpieczeństwo. Wszystkie twoje dane będą przechowywane w zaszyfrowanym cyfrowym skarbcu, co zapewnia bezpieczeństwo i ochronę przed hakerami.
- Wygoda. Jednym kliknięciem możesz automatycznie uzupełnić swoje dane do logowania, dzięki czemu nie musisz wielokrotnie wpisywać ich ręcznie.
- Audyt haseł. Ta funkcja powiadomi cię, jeśli twoje hasło jest zbyt słabe, stare, ponownie użyte lub zagrożone, co pozwoli ci szybko je poprawić.
Menedżery haseł wbudowane w przeglądarkę (takie jak ten wbudowany w Google Chrome) są łatwe w użyciu i wygodne, lecz samodzielne aplikacje do zarządzania hasłami zwykle oferują więcej funkcji i ogólnie zapewniają lepszą ochronę.
Co to jest hasło główne?
Hasło główne jest wymagane do odblokowania menedżera haseł. Z uwagi na to, że programy do haseł wykorzystują szyfrowanie do zabezpieczenia przechowywanych danych, hasło główne jest powiązane z kluczem deszyfrującym skarbca, który jest potrzebny do uzyskania dostępu do danych przechowywanych w skarbcu.
Aby uniemożliwić hakerom dostęp do twojego skarbca, ustaw silne hasło główne, które nie jest łatwe do odgadnięcia lub złamania. Poza tym zmieniaj je okresowo (np. raz na kwartał), aby uniknąć włamania.
Wskazówka eksperta: Ustaw dwuskładnikowe uwierzytelnianie (2FA), aby jeszcze lepiej zabezpieczyć swój skarbiec. Jest to dodatkowa weryfikacja, która chroni twoje dane, w razie gdyby hakerom udało się złamać twoje hasło.
Oceniamy dostawców w oparciu o rygorystyczne testy i badania, ale także bierzemy pod uwagę opinie użytkowników i nasze umowy handlowe z dostawcami. Ta strona zawiera linki partnerskie.